Афери в банках

Останнім часом в Україні, Росії, Білорусі та Прибалтиці значна кількість дрібних банків були збанкрутовані самими засновниками. Схема була стандартна: після реєстрації банку залучалися нові клієнти, які переходили на розрахунково-касове обслуговування в установах банку або клали в банк гроші на депозит, активно залучалися ресурси з міжбанківського кредитування. Після акумуляції в банку достатньої суми засновникам банку видавалися дуже великі кредити, які в сукупності робили банк неплатоспроможним. Після цього засновники вмивали руки, а в збитку виявлялися клієнти банку.

У банківській сфері зловживання з боку персоналу – явище поширене. Особливо, як показує практика, в дрібних банках. Причина цього явища в першу чергу криється у виконанні однією людиною в невеликому банку кількох посад відразу. Це дозволяє зробити розкрадання в якості касира, а потім приховати його в якості бухгалтера.

«Касир помилився»

У цьому випадку працівником вилучається невелика сума грошей, потім доповідається про недостачу, яка виникла нібито через помилки в раніше зроблених розрахунках, і пропонується переробити старі документи. Таким чином, викрадаються невеликі суми, але якщо вміло обманювати вище начальство, яке беззаперечно приймає виправлення, сума може набратися досить велика.

Розкрадання грошей сторонньою особою

Існують також способи обману шахраями недосвідченого касира. У зарубіжній практиці відомі випадки, коли при перевірці каси ревізори знищували свої власні чеки або чеки компаньйона. В результаті у касира виникає нестача на суму чека, а ревізор з компаньйоном отримують дохід.

Списання коштів з рахунків клієнта

Якщо неуважно стежити за рухом грошей на рахунку свого підприємства, то гроші можуть бути списані на іншу фірму. Якщо списання виявляється – шахрай вибачається і повертає гроші. Якщо ніхто нічого не помітив – дохід отриманий.

Підміна справжньої валюти підробленою

Більшість клієнтів до цих пір довіряє банкам та їхнім працівників (хоча можливо, і в якійсь меншій мірі). Ця довірливість допомагає збувати через банк фальшиві грошові знаки. Але все ж основний вид такої афери – «всовування» замість нових купюр старих і пошарпаних, які важко реалізувати за повний номінал.

Присвоєння орендних платежів

Орендні платежі збираються, але в банк не здаються і фігурують у банківській звітності як заборгованість з орендних платежів.

Витягування грошей з пачок

Якщо клієнт отримує достатньо велику суму грошей, то в банку в нього часто немає можливості перерахувати кількість грошей в кожній пачці. Гроші без підрахунку відвезлися з банку і тільки вже в своєму офісі касир клієнта їх перераховує. Але робити це потрібно ще в банку. Тоді у разі помилки перед клієнтом вибачаться і видадуть потрібну суму. Інакше важко буде довести, що це не спроба шахрайства.

Електронне шахрайство

Поширене і так зване «електронне шахрайство» – злочини, які вчиняються за допомогою комп’ютерів. Наприклад, у великі фірми приходять листи з проханням уточнити дані по пластикових картах. При натисканні на посилання в цьому листі клієнт потрапляв на псевдосайт банку, де йому пропонували набрати номер кредитки і пін-код.

Шахрайства в сховищах для власності клієнтів

Деякі банки беруть від своїх клієнтів на безпечне зберігання цінні папери, документи та матеріальні цінності. Найбільш поширене шахрайство, пов’язане з виготовленням дублікатів ключів від сховищ клієнтів. Збитки від несанкціонованого доступу до камер сховища зазвичай виявляються при перевірці клієнтами своїх камер. Довести факт крадіжки з його камери клієнту буває дуже важко. Якщо викрадач не знайдений, то клієнту навряд чи відшкодують збитки.

«Продаж» клієнтів

Поширена практика, коли працівники нижчої та середньої ланки банку надають інформацію про своїх клієнтів банкам-конкурентам. При цьому клієнтам, що бажають покласти значні суми грошей на депозит у першому банку, спеціально повідомляються занижені депозитні ставки. Але тут же повідомляється, що ставка по депозиту в іншому банку набагато вище. Клієнт дякує і несе гроші до вказаного банку. А цей працівник банку регулярно отримує комісійну винагороду від банку-конкурента.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :