Шахрайства з кредитами

У якості банківської застави одним вітчизняним клієнтом було надано декілька вантажних автомобілів КАМАЗ. Коли термін повернення кредиту підходив до кінця, клієнт радісно повідомив, що товар, продажем якого він планував розрахуватися за кредит, вже прибув і розмитнений, що і підтвердив відповідними факсовими повідомленнями. Залишилося тільки вивезти товар у магазини. Але гроші, як виявилося, у клієнта на межі, і орендувати транспорт він не має можливості. Тому він попросив повернути на пару днів заставні автомобілі. І хоча в банку відмінно знали, що фальсифікація факсових повідомлень – справа нехитра, все ж таки вирішили піти на зустріч клієнту і закрили заставу. Результат – кредитні гроші безповоротно зникли за кордоном, а автомобілі були продані.

Щорічно банки в усьому світі видають приватним особам у вигляді позик близько 1,7 трлн. доларів. Наприклад, згідно з даними міністерства промисловості та торгівлі Великобританії, тільки на кредитних картах британських громадян зараз перебуває близько 50 млрд. фунтів стерлінгів, а середній розмір всіх позик складає близько 11,3 тис. фунтів на одну сім’ю, що дорівнює, приблизно, половині середньорічної зарплати в країні. Україна такими історіями «похвалитися» поки не може. Але доходи населення постійно зростають, і до позик українці звикли досить швидко. За даними аналітиків, у 2008 році близько 35% автомобілів і побутової техніки громадянами України були куплені на позикові кошти.

Звичайно ж, потенціал споживчих кредитів оцінили не лише чесні громадяни, але і всілякі шахраї. Вже сама специфіка роботи кредитних відділів (у великих банках – кредитних управлінь) надає великі можливості для зловживань. Особливо поширені вони в системі експрес-кредитування в магазинах. Для цієї процедури оформлення кредиту необхідний всього два документи і заповнення пари анкет.

Є кілька варіантів, як при цьому обдурити і банк, і позичальника. Наприклад, один з них надає «допомогу» в оформленні документів за відповідну винагороду. Правда, іноді виявляється, що дані позичальника використовуються для придбання товарів на більші суми.

Неправомірне звільнення застави

Наприклад, клієнт бере в банку кредит, але в якийсь момент розуміє, що не зможе повернути отриману позику. Отримати назад свою заставу він не може, але в рідкісних випадках це може вийти, якщо він буде слізно вимолювати свою заставу, під приводом її необхідності для роботи. Працівники банку можуть зглянутися над клієнтом, особливо постійним. Вони повертають заставу під обіцянку розрахунку в найближчі дні. Однак клієнт після цього може просто зникнути в невідомому напрямку. Так як всі документи оформлені як треба, то винуватим виявиться співробітник банку, який вирішив допомогти.

Одержання на себе великої суми кредиту

Більшість банків дають можливість своїм працівникам брати певну суму кредиту на вигідних умовах. Іноді для них відкривається кредитна лінія в межах встановленого ліміту. Такі кредити періодично проглядаються керівництвом банку і кредитними комітетами. Але на практиці деякі банківські посадові особи примудряються отримати необґрунтовано велику позику, не повідомляючи про неї керівництво банку, наприклад, шляхом фіктивного її розподілу на кількох підлеглих працівників банку.

Присвоєння коштів шляхом входження в довіру

У зарубіжній практиці бували випадки, коли працівник банку привласнював великі суми грошей, використовуючи чеки, залишені в банку позичальниками з метою оплати після закінчення терміну отриманих кредитів. Працівник переконував своїх клієнтів виписувати чеки, датовані майбутнім числом, і віддавати йому на зберігання. Потім він міняв дати чеків і отримував по них готівку, мотивуючи свої дії тим, що чеки були виписані в погашення заборгованості, термін оплати якої настав у день отримання грошей. Свого часу була поширена інша схема шахрайства, заснованого на довірі громадян і на їх неосвіченості в області кредитування. Ось один з випадків …

У 2004 році за матеріалами міліції м. Дніпропетровськ порушено кримінальну справу за статтею «Шахрайство» щодо двох раніше судимих громадян. Ці люди за чужими паспортами брали в кредит побутову техніку у великих магазинах міста, а потім розпродували її з 50% знижкою. Шахраї приїжджали в села і дізнавалися, чи є бажаючі заробити відразу близько 200 гривень. Для отримання грошей необхідно лише надати паспорт для оформлення кредиту на купівлю побутової техніки. Охочих знаходилося безліч. Ці люди в більшості своїй і поняття не мали, що таке кредит.

Після оформлення всіх документів та одержання товару, шахраї розплачувалися з покупцями. При цьому вони запевняли, що погашати кредит не доведеться, оскільки їхні дані з комп’ютерної бази будуть видалені. Отриману побутову техніку шахраї реалізовували за половину ціни і зникали.

«Дута» застава

Поширена афера вітчизняних шахраїв – взяти кредит і не віддавати його. Причому при оформленні кредиту вони часто не мають достатнього застави або поруки, в зв’язку з чим їм необхідні довірчі відносини з персоналом кредитного відділу. Нерідкі випадки, коли працівники цього відділу самі допомагають оформити кредит сумнівного клієнта з умовою отримання 30 відсотків майбутнього безповоротного кредиту.

Хибна заява про смерть

У разі смерті позичальника, питати за кредит нема з кого. Цим і користуються деякі шахраї. Звичайно, ніхто насправді не вмирає, головне, що б факт смерті було вказано у відповідних паперах. У деяких країнах (наприклад, у США) отримати свідоцтво про смерть нескладно навіть живій людині. У результаті з’являється можливість обдурити як банк, так і страховиків життя позичальника за допомогою подання підроблених заяв про смерть.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

1 thought on “Шахрайства з кредитами

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :