Шахрайства з валютними операціями

Начальник відділу автоматизації неторгових операцій одного з провідних московських банків модернізував комп’ютерну програму обліку руху валютних коштів банку по рахунках громадян. У результаті ця програма при введенні комерційного курсу рубля завищила його. Завдяки цій афері шахрай збагатився на 700 тис. доларів США.

Списання за фіктивними документами

Особливо поширений цей вид шахрайства при управлінні кодованими рахунками з використанням факсимільного зв’язку. При відкритті такого рахунку клієнт отримує код, який вказується на платіжному документі. І вже цей документ клієнт передає в банк по факсу. Це підтверджує, що списання з рахунку проводить саме та особа, яка має право керування рахунком. Такою ж кодовою таблицею володіє і працівник банку. При бажанні банкір може повідомити ці цифри свого компаньйона, який знаходиться в тому ж місті, що й власник рахунку. Від компаньйона надходить відповідний факс, гроші переводяться в інший банк, де і переводяться в готівку.

Дізнавшись про незаконне зняття грошей, власник рахунку намагається знайти правду в банку. Але домогтися будь-якого результату буває надзвичайно важко. Для банку така афера, наслідків, як правило, не має, бо всіх власників кодованих рахунків змушують підписати документ, за яким банк не несе відповідальності за потрапляння кодової таблиці в чужі руки. Де гарантія, що клієнт сам не надав кому-не-будь цей код?

Що робити?

Не переводьте і не тримайте на таких рахунках великих сум, так як маленькі суми шахраїв, зазвичай, не цікавлять.

Валюта «з повітря»

В умовах постійної та динамічної зміни курсу валют відкриваються додаткові можливості для махінацій. Вони засновані на неправильному перерахунку курсів валют. Такий невірний перерахунок шахраї можуть закласти у комп’ютерну програму. Різниця між істинним курсом і фіктивним і стає їхнім прибутком.

Розкрадання валютних переказів

Якщо на одному бланку кілька переказів, то необхідно перевіряти складання обох видів валют, так як шахраї нерідко навмисно здійснюють невірний загальний підрахунок суми. Іноді відбувається розкрадання коштів, отриманих для переказів. Шахрайство полягає в переказі лише частини призначеної для цього суми.

А іноді переказ взагалі може не відбуватися. Виявити розкрадання досить складно, якщо в обов’язки касира входить і прийом грошей, і оформлення переказу.

Поширене шахрайство, пов’язане з дорожніми чеками. Часто для якої-не-будь компанії виписуються дорожні чеки, але грошові перекази не доходять. Це відбувається з-за приховування цих переказів. У міжнародній практиці бувають випадки, коли банківський працівник виписував чеки на себе і пізніше їх переводив у готівку.

Що робити?

Для уникнення цього виду шахрайства не варто довіряти зберігання дорожніх чеків особі, яка їх передплачує. Також виписувати чеки варто тільки в тих випадках, коли оплата підтверджена.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :