Букмекер і тоталізатор

Петро, Україна: «Я робив ставки на учасників реаліті-шоу, що транслювалось по відомому телеканалу. Здавалося, все чесно, всі телеглядачі в рівних умовах. Однак програвся я чимало: як потім з’ясувалося, організатори використовували інсайдерську інформацію, щоб робити безпрограшні ставки на переможців ТВ-шоу. А інформацію про переможців злочинній групі передавав співробітник телекомпанії, який мав доступ до результатів телефонного голосування».

Букмекер – особа, яка приймає грошові ставки при грі в тоталізатор, головним чином на скачках, бігах, спортивних змаганнях.

Тоталізатор:

1. на скачках і перегонах – це лічильник, що показує грошові ставки, зроблені на певного коня, а також загальну суму ставок;

2. організація, яка приймає ставки на коней і сплачує виграші. У другій половині XX століття з’явилися організації, що приймають ставки на результат не тільки скачок і перегонів, а й інших спортивних змагань: з футболу, шахів та ін. У багатьох країнах тоталізатори заборонені і існують нелегально (зокрема, в Україні).

Ще в давні часи людина не залишалася байдужим спостерігачем за змаганням кількох претендентів на звання переможця. Не важливо, який вид змагання – важливо співпереживання та участь в подіях. Спостерігаючий прагнув стати частиною змагання. Спочатку це виглядало просто як укладення парі між глядачами з одним питанням: «Хто виграє в цьому поєдинку?» Вгадав переможця або рахунок перемоги – отримував домовлену суму.

Завзяті гравці можуть тримати парі за те, яка з двох дощових крапель першою досягне нижнього краю віконного скла, або який з бойових півнів залишиться живий після кривавого двобою. Ставки обов’язково повинні бути або в грошовому вираженні, або нести якусь вигоду.

Сперечалися на все: на будинки, дружин, дітей, на дзвони соборів і навіть на цілі держави. Існує китайська поема IV століття до нашої ери, присвячена двом жебракам, зараженим азартом спору, які уклали парі, на яку сторону впаде березовий лист, зірваний поривом вітру з дерева. На кін було поставлено власні вуха. Той, хто програв рішуче відсік собі мочки вух і, поклавши на березовий лист, підніс переможцю.

З часом стало ясно, що для укладення парі потрібно шукати партнера з протилежною думкою, але з рівним об’ємом гаманця. Так було зроблено природний крок у бік пошуку професіонала, який не забарився з’явитися. Він став приймати ставки в будь-якій прийнятній сумі від всіх бажаючих, тобто з’явився букмекер. Букмекер з’явився на світ з простими недоліками роду людського, з почуття задоволення, яке відчувають азартні люди, роблячи дрібні або великі ставки на ймовірність будь-яких подій.

Головне мистецтво букмекера полягає в тому, щоб зібрати якомога більше ставок і при цьому не забути про свої фінансові інтереси. У теорії це виглядає наступним чином: Букмекер встановлює співвідношення ставок таким чином, щоб відсоток прибуткової частини був в його користь. Найпростішим може служити такий приклад: при забігу семи практично однакових коней букмекер пропонує ставки 5 до 1 (на 1 пункт менше природних умов) на кожного коня. Якщо припустити, що на кожного коня буде поставлено рівну кількість грошей, то, незалежно від того, яка з них прийде першою, прибуток букмекера буде дорівнює одній сьомій сумі всіх ставок на даний забіг.

З розвитком техніки ось-ось повинний був з’явитися механічний пристрій для реєстрації ставок – тоталізатор. Апарат, який винайшов Екберг, вперше був використаний у 1880 році в Новій Зеландії. Схожий перший тоталізатор був на просту машинку на зразок арифмометра. Там же, у Новій Зеландії, у 1913 році був випробуваний і перший електричний тоталізатор.

Проте, букмекерство не прагне повністю поступатися всіма своїми позиціями. Не кажучи вже про те, що люди вважали за краще мати справу з людиною, а не з механічним пристроєм, слід відзначити і те, що багато постійних учасників парі недовірливо ставилися до ранніх тоталізаторів (часто не без достатніх підстав). Розміри виплат там невідомі до тих пір, поки не закінчиться процес реєстрації ставок. Страшно поставити на якого-небудь коня 4 до 1, щоб раптом побачити, що шанси твої впали, і остаточний розмір виплат вже знизився до 2 до 1. Поширювалися чутки, яким було легко повірити, що позбавлені будь-якої совісті власники іподромів робили величезні ставки, вводячи їх у тоталізатори вже після закінчення забігу, і, таким чином, забезпечували собі гарантований виграш.

Існує безліч всіляких шахрайських хитрувань, відомих з давніх часів. Завдяки таким відомим спортивним організаціям, як Американська державна комісія з проведення бігових змагань і Британський жокей-клуб, багато хто з шахрайських способів в даний час забуті. Цьому сприяють суворі правила, що застосовуються під час кінних змагань.

Для прикладу розберемо шахрайства, поширені на іподромах. Якщо раніше нерідкими були випадки підміни коней, то тепер це стало практично неможливим. Так, у США за правилами перегонів коні, які беруть участь у забігах, повинні мати татуювання у вигляді реєстраційного номера на внутрішній поверхні нижньої губи.

Не так давно шахраї використовували такий шахрайський спосіб, як впорскування коневі наркотику або стимулюючого засобу. Тепер це неможливо, тому що після прибуття у тварини-переможця беруть на дослідження слину і сечу. Подібний допінг-контроль дозволив практично повністю виключити можливість махінацій. Осіб, викритих у використанні допінгу, у багатьох країнах чекає суворе покарання: великий грошовий штраф і навіть тюремне ув’язнення. Крім того, вони більше ніколи не зможуть взяти участь у кінних змаганнях.

Але, незважаючи на старання організаторів перегонів, деякі шахрайські прийоми й донині застосовуються під час змагань. Наприклад, надійний і важко доказовий спосіб – підкуп жокея. Хороші наїзники знають безліч прийомів, за допомогою яких неважко притримати коня, не дати їй вирватися вперед. Зробити це можна так, що ніхто не помітить подібної хитрості. Не допоможуть навіть відеокамери, які встановлюються вздовж сучасних треків.

Особливо остерігатися шахраїв слід новачкам, які вирішили зробити першу ставку. На іподромі можна нарватися на кидалу, який запросто обведе навколо пальця гравця. Шахрай безпомилково визначає жертву, підходить до неї і ввічливо просить олівець. Зробивши вигляд, що пише у своєму блокноті, він заводить з гравцем бесіду. У цей час до них підходить напарник кидали, який демонстративно віддає йому «виграш» і пропонує відійти до кого-то, щоб переговорити про наступний заїзд. Зацікавлений гравець несміливо питає, чи не можна йому отримати відомості, що допомагають виграти. Кидали спритно розігрують перед ним сцену сумніву, кажучи, що людина, яка дає їм секретну інформацію, не погодиться розмовляти з незнайомцем, і взагалі, якщо секретні дані дізнаються сторонні, на іподромі розпочнеться ажіотаж. Зрештою, шахраї роблять вигляд, що згодні допомогти починаючому гравцеві.

Спочатку гравець робить маленьку ставку, але, побачивши, що удача пливе до нього в руки, віддає всі свої гроші кидалам, просячи їх зробити за нього виграшну ставку. Аферисти відмовляються, але гравець не відстає і вмовляє їх додати його гроші до своїх і зробити ставку. Вони знехотя погоджуються, забирають гроші і зникають. Обдуреному залишається тільки чесати в потилиці.

Вищеописаний спосіб – лише один з багатьох, відомих шахраям. Вони досконало володіють шахрайськими прийомами, що допомагають підчепити на вудку не одного новачка. Дивно, але нерідко жертвами кидал стають досвідчені англійські букмекери, а вже вони-то прекрасно знають механізм скачок. Шахраї користуються тим, що букмекери в обмін на гроші видають гравцям прості паперові квитки з номерами. Обманщики роблять у якого-небудь букмекера незначну ставку, беруть такий квиток і за його подобою виготовляють безліч квитків з самими різними номерами. Один з шахраїв повинен стежити за всіма ставками, які роблять у букмекера, щоб зафіксувати номери квитків, які отримують гравці.

З фальшивим квитком кидала йде до букмекера, коли на одну із ставок випадає значний виграш. Другий шахрай в цей час прикладає всі зусилля, щоб затримати власника цього виграшного квитка. Отримавши гроші, кидали швидко зникають.

Що робити?

Виявити «чесну» букмеркерську контору складно: вона повинна заслужити собі імідж. Порадьтеся з друзями, зберіть відгуки – може, тоді ви зможете програти трохи менше грошей, ніж якщо вас просто обдурять 😉

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :