Лотереї

Костянтин К. з Москви: «З першого разу, купивши п’ять квитків, виграв телевізор і холодильник. Жінка-розповсюджувач залишила візитку з телефоном, за яким слід зателефонувати післязавтра, і адресою складу, де лежить тепер вже моє добро. Природно, телефон не відповідав, а складу за цією адресою не було (та й взагалі такої адреси в Москві немає). Через два дні продавщиці і слід прохолов. Там сиділа вже інша і поширювала лотерейні квитки з абсолютно іншою назвою».

Улюбленим способом обдурювання є лотереї. Чого довго думати й привертати увагу, коли все просто: надрукуй квитків, сядь за столиком у ряді інших (справжніх) розповсюджувачів квитків і торгуй собі. Чого тут тільки не придумують – від виробництва фальшивих квитків «Російського лото» і «Лото-мільйон» до своїх «фірмових» миттєвих лотерей. Пам’ятаєте: «Перша в країні благодійна лотерея! Кожен третій квиток – з виграшем! Кожен день новий тираж і в кожному тиражі по десять автомобілів!»

Природно, квитки фальш-лотереї яскраві, якісні і рясніють логотипами, що вселяють довіру: «Центробанк», «Міжнародний дитячий фонд», на деяких були навіть портрети президентів. Народу на цей гачок ловиться багато.

Лотерея – благодатний ґрунт для шахрайства, тому з пропозиціями стати учасником розіграшу треба бути уважним, інакше є ризик потрапити зовсім в іншу гру. Реклама всіляких ігор, для участі в яких треба вислати етикетки, обгортки, чеки, талони з газет, зазирає в наші очі всюди. Всі ці заходи чомусь називаються лотереями, хоча з юридичної точки зору лотереями вони якраз не є.

У процесі проведення лотерей, особливо «благодійних», призовий фонд нерідко знижується до 20%, хоча за законом він не може бути меншим половини. Шанси на пристойний виграш – 1 до 5000000 (і більше). Останнім часом почастішали випадки випуску в обіг фальшивих квитків, як правило, всі вони програшні.

Відносини між організатором та учасником лотереї не оформляються письмовим документом, і в першу чергу треба звернути увагу на сам лотерейний квиток як єдине підтвердження договору з організаторами гри. Вивчіть хоча б зміст та оформлення (стиль, дизайн) квитка. Перш ніж купитися на ідею лотереї, гри або розіграшу, переконайтеся, що організатори цих заходів дійсно існують.

Так, справжній лотерейний квиток має рівень захисту від підробки не менше 6 ступенів, а в зміст обов’язково повинні входити відомості про назву, номер і тиражі лотереї (якщо вона тиражна). Обсяг же інформації на квитку повинен відображати всі істотні умови гри: термін проведення розіграшу, порядок визначення виграшу, його розмір і форма.

Зовсім не зайве знати про свої права. Іноді організатор обумовлює своє право використовувати імена і зображення переможців з метою реклами. Але це, самі розумієте, небезпечно для майна, а то і для життя, якщо виграш великий. Однак ніхто не може примушувати до цього. Таємниця приватного життя гарантується законом. Можна зберегти конфіденційність факту і вартості виграшу, і відмовитися від цього змусити вас ніхто не може.

І, нарешті, у разі відмови від проведення лотереї можна вимагати відшкодування реального збитку, тобто перш за все вартості квитка. Будь-яка вулична гра, як правило, добре організована шахрайська акція. Вуличні лотереї – це напевно обман. Зрештою, вони стають стандартним «лохотроном», про це також докладніше можете прочитати в «Вітаємо, ви виграли».

Що робити?

Щоб не стати жертвою таких лотерейних шахраїв, необхідно слідувати нехитрій пораді: як би ви не були впевнені в тому, що ситуацію контролюєте, грошей не тільки в руки не можна давати, але і показувати, і навіть виймати. А ще краще – не йдіть на поводу у спокуси взяти участь у вуличній лотереї, навіть якщо її називають безпрограшною, проходьте швидко не зупиняючись повз вуличних «зазивал».

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :