Наперстки (наперсточники)

Євген М.: «Бум наперсткового руху ми пережили наприкінці вісімдесятих, коли імпровізовані ігрові майданчики виникали буквально на кожному кутку, пам’ятаєте?

Зараз цих шахраїв трохи менше, але вони є. Я сам попався одного разу. Підходжу і бачу, як граючий переді мною раз по раз вгадує, під яким із ковпачків горошина і отримує в нагороду десятку за десяткою, ось вже повну кишеню хрусткими купюрами набив! У свою чергу, я не вгадав жодного разу і ґрунтовно програвся. Той же везунчик, що грав до мене, був просто напарником наперсткових справ майстра – для залучення наївної публіки. Так що грати не раджу: хоч би якою солодкою не була мрія про халявні гроші, знайте: перемогти в цій грі неможливо».

«Наперстки» – найдавніший спосіб відбирання грошей. Розквіт цього промислу припав на 85-95-ті роки. Грали практично в кожному людному місці, в обов’язковому порядку – на ринках і вокзалах. Як не дивно, актуальний і в наші дні, що ще раз підтверджує факт нескінченності людської дурості або, якщо вам буде завгодно, довірливості. Зовнішній антураж може бути будь-яким – три наперстки і горошина, стаканчики і горіх, або частіше сьогодні – пластмасові стакани і поролонова кульку.

Групою підвищеного ризику є пенсіонери обох статей, юні дівчата, забезпечені золотими прикрасами, приїжджі і, само собою, п’яні. Нестямно викрикуючи невигадливі рекламні слогани («Кручу-верчу, обдурити хочу …» і т. д.) наперсточник соває руками по картонній підстилці, якою катається кулька. Після серії маніпуляцій, в ході яких кулька поперемінно виявляється під різними стаканами, гравцю пропонується визначити, під яким саме перебуває кулька.

Як ви вже здогадалися, зробити це практично неможливо. Найчастіше, після всіх переміщень кулька виявляється притиснутою до зовнішньої сторони склянки, яку гравець тримає в правій руці (якщо він не лівша). Є й інші варіанти, про що буде згадано нижче.

Через наплив волонтерів в цей бізнес, кваліфікація гравців катастрофічно впала, всі захід став нагадувати звичайне пограбування з невеликою увертюрою. Справжні гравці, що збереглися в заповідних місцях півдня Росії, приїхавши до Пітера, з неприхованою відразою спостерігають дії молодої порослі. Самі вони володіють всім різноманіттям прийомів, деякі з яких заслуговують значної уваги. Наприклад, останнім або передостаннім рухом гравець так розкручував стакан, що кулька оберталася всередині нього, не випадаючи. Стакан при цьому підводився, нібито по необережності. Задоволений гравець, в передчутті успіху і радіючи своїй спостережливості, тикає пальцем у склянку. Результат очевидний.

В окремих випадках, відчуваючи азартного простака, йому дають спочатку виграти, потім збільшують ставки. Фінал заходу той самий. Завдання наперсточника – розкрутити клієнта до останніх грошей.

Зазвичай в команді шахраїв буває 5 – 6 чоловік: хтось крутить стакани, хтось зображує щасливих переможців, що радісно перераховують нещодавно виграні купюри, хтось тиняється поблизу на той випадок, якщо програвший силою спробує повернути собі гроші. У разі якщо кваліфікація наперсточника низька, а гравець не тільки вгадав місцезнаходження кульки, але й має твердий намір піти з грошима, в справу вступає все оточення і все переходить у стадію звичайного пограбування.

Що робити?

Єдиний спосіб – ніколи, ніде, ні в якому разі не приймати участі в цій виставі. Навіть якщо ви впевнені у своїй силі – заздалегідь невідомо, скільки саме претендентів на ваші гроші тиняється в межах прямої видимості. На участь міліціонерів також розраховувати не варто – наперсточники занадто помітні, і якщо вони десь розбили свій табір – значить територіальні міліціонери в курсі, і беруть участь у поділі прибутку.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :