Спам та підозрілі листи

Максим, Ярославль: «Нещодавно у своїй поштовій скриньці я виявив наступний лист: “Вітаємо! Ви стали переможцем конкурсу e-mail адрес, який проводився на основі довільного вибору з бази e-mail адрес абонентів. Всього виграли абонентів 845. Сума виграшу кожного 25 000 рублів. Розіграш проводився за сприяння всіх великих власників E-mail серверів. Для отримання виграшу необхідно сплатити держмито для оформлення документів і відкриття рахунку. Сума оплати становить 194 рубля. Платіж можна здійснити в будь-якому відділенні Ощадбанку РФ, через касу оплати комунальних послуг та операторів стільникового зв’язку, а так само через будь-який комерційний банк… “. Немає сумнівів, що знайшлися такі ж довірливі люди, як я, на яких шахраям вдалося заробити».

Налагодити розсилку подібних сміттєвих повідомлень (e-mail spam) досить легко і дешево. Тому її широко використовують шахраї для пошуку жертв своїх махінацій. Розсилка спаму дозволяє охопити набагато більше людей у порівнянні з телефонним обзвоном або розсилкою традиційних поштових повідомлень. Частка спаму за мінімальними оцінками в загальному обсязі електронних листів становить близько 50%, а компанією Яndex недавно вона була оцінена в 60-70%. Аналітики Rambler вважають, що спамерство позбавляє щорічно користувачів $ 200 млн. Тільки в Росії за мінімальними оцінками щорічно розсилається близько 25-30 млн. спамерських листів.

Навіть якщо ви ніде не залишаєте адресу своєї електронної скриньки, немає гарантії, що ви зможете захистити себе від спам-розсилок. Хакери своє мистецтво постійно вдосконалюють, тому не варто дивуватися, якщо на вашу адресу одного разу прийде якийсь сумнівний лист.

Найчастіше база адрес розсилки “створюється” за допомогою звичайного генератора електронних адрес. Ця програма видає список абонентів, які можуть знаходитися на певному поштовому сервері. А потім вже на всі ці адреси шахраї розсилають пробні листи. Досить придумати будь-яку адресу і відправити на нього листа. А потім залишається тільки чекати, повернеться воно чи ні. Якщо звіт про помилку не приходить, значить, така адреса існує. У цьому випадку шахраї заносять його в загальну базу і вже «працюють» з ним.

Усього виділяють 12 типів найбільш часто отримуваних рекламних оголошень:

1. ділові пропозиції;

2. масова розсилка. Вам запропонують придбати списки адрес нічого не підозрюючих абонентів електронної пошти;

3. піраміди. Вас попросять перевести невелику суму грошей кожному з чотирьох осіб, зазначених у списку. Потім ви повинні замінити одного на себе і розіслати листи далі;

4. пропозиції про надомну роботу. Тут вам надається можливість заробити близько $1 за те, що ви запакуєте брошуру в конверт і відправите за вказаною адресою. Природно, від вас буде потрібно кілька сотень доларів на купівлю обладнання та інших приналежностей;

5. здоров’я і дієти (вас завалять описом чудодійних препаратів, що дозволяють схуднути на 50 кг за 1 тиждень, відростити волосся і вилікувати рак легенів за 2 дні, збільшити розмір статевого органу тощо);

6. халява. Якась організація запропонує вам комп’ютери, побутову та офісну техніку безкоштовно. Залишиться всього нічого – внесення невеликого вступного внеску;

7. легкі гроші (наприклад, вам запропонують взяти участь у супермодній схемі «стань багатим швидко», суть якої зводиться до торгівлі валютою на біржі);

8. пропозиції про вкладення грошей (інвестиції);

9. обладнання для підключення кабельного телебачення (за невелику суму вам запропонують купити цей пристрій);

10. кредити на вигідних умовах (ви зможете отримати кредит на дуже вигідних умовах за умови вкладення грошей в одну з перерахованих справ);

11. «Відновлення» кредитної картки (ви зможете позбутися від негативного балансу на кредитці. По-перше, технічно це зробити не можливо, по-друге, це протизаконно);

12. виграш (відмінна новина – ви виграли чудову подорож за смішною ціною).

Спосіб збагатитися

Спам може розсилатися як листи, що додає їм правдоподібності. Наприклад: «Привіт, Андрюха! Як у тебе справи, боєць невидимого фронту? Вдалося розібратися з шифруванням ключа? Ти ще писав, що отримав доступ до WebMoney. Напиши, що вдалося зробити».

Текст вище – це нібито зміст першого листа, а ось відповідь другого хакера: «З WebMoney є результат! Хоч і незначний. Мені вдалося повісити агента на WMZ-гаманець. Тільки от система кожні п’ять днів змінює ключ. Коротше, можеш перевірити сам: агент висить на P679724152920. Для активації ззовні перекладаєш на цей гаманець дрібничку від 1WMZ до 10WMZ (1WMZ дорівнює 1 долару) і не астіше ніж один раз на добу. У примітці напишеш наступне: РХО479046783906767000357 (номер цільового гаманця). Після трансакції на цільовий гаманець буде переведена сума в 10 разів більше».

Весь цей хитрий прийом, розрахований на користувачів, добре знайомих з тим, що таке інтернет-гаманець і WebMoney, і які мають можливість перевести на вказаний номер віртуальні гроші, що, власне, шахраям і потрібно. Ні яких дивідендів, звичайно, не буде.

«Вітаємо, ви виграли»

Вам на електронну пошту приходить повідомлення про виграш або подарунок в рамках рекламної акції – товар високої якості за дивно низькою ціною. Лист підписаний або великою компанією, або відомим пошуковим сайтом. У наявності є посилання із звичною символікою цієї компанії (насправді це закодована поштова скринька). Все виглядає настільки правдоподібно, що ви зв’язуєтеся з компанією по електронній пошті або по телефону, вказаному в листі. Вам повідомляють, що подарунок доставлять або з кур’єром, або ви можете забрати його самі (у незручний для вас час). Потім ви оплачуєте пересилання (найчастіше, по кредитній картці). Ви можете навіть отримати свій «приз», наприклад, звичайну кулькову ручку всього за 20 доларів. Але довести, що вам обіцяли щось інше, ви не зможете.

Романтичні знайомства

Такого роду прийоми найчастіше діють на чоловіків. Йде листування на сайті знайомств з якоюсь дівчиною. У спілкуванні намічаються перспективи, дівчина присилає свої фотографії і вже намічається побачення, як раптом виявляється, що у неї зовсім немає грошей на Інтернет або мобільний телефон. Залицяльник, звичайно, готовий піти на які завгодно жертви заради любові, і $ 20-100 виявляється на рахунку заповзятливої дівчини. Незабаром і дівчина зникає, і телефон стає недоступний.

«Позбавлення від спаму»

Вражає часом цинізм деяких шахраїв. Відомий випадок, коли якась організація розсилала у величезних кількостях спам, в якому одержувачам пропонувалося заплатити 50 рублів за те, щоб їх «відписали» від розсилки. Гроші пропонувалося перевести на рахунок якоїсь компанії «Алкор-М» (не виключено, до речі, що «Алкор-М» не має до цього ніякого відношення, а розсилка була зроблена на замовлення її конкурента, буває і таке).

«Інвестиційні новинні розсилки»

Мережевим інвесторам в даний час пропонують сотні новинних розсилок (online newsletters) з безкоштовною і, як здається на перший погляд, неупередженою інформацією про ті чи інші компанії або акції, що рекомендують найбільш вдалі об’єкти для вкладення коштів. Більшість онлайнових інформаційних бюлетенів, безперечно, допомагають інвесторам зібрати цінну і достовірну інформацію. Але можуть новинні розсилки служити і інструментом для здійснення махінацій. Деякі компанії платять укладачам або авторам новинних розсилок за те, щоб вони говорили про їхні акції у сприятливому тоні і рекомендували до покупки.

Така практика не є протизаконною, але все ж законодавство з цінних паперів вимагає, щоб в розсилках вказувалося, хто виступає їх спонсором і якою є винагорода авторів. Звичайно, шахраї цю інформацію не розкривають, заявляють про свою незалежність і непідкупність та про те, що вибір акцій став результатом довгих ринкових досліджень. На додаток вони приводять свій довгий послужний список. Але очевидно, що «незалежні» консультанти отримали непогані гроші, переконуючи інвесторів купувати або продавати зазначені замовником цінні папери.

Що робити?

На сьогоднішній день, на жаль, спам абсолютно законний. І це при тому, що ознаки порушень, передбачених законом про рекламу, в наявності: фальсифікація заголовків, відсутність достовірних відомостей про розповсюджувача реклами та інше. Це недобросовісна реклама. Але зараз залучити спамера до відповідальності практично неможливо через безліч недоліків закону про рекламу. Ставте спеціальні спам-фільтри, які позначать більшість листів відміткою SPAM: принаймні, ви зверніть увагу на те, що даний лист програма віднесла до розряду неправдивих листів.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :