Викрадення особистої інформації

Максим: «У компанії, в якій я працюю, зарплата перераховується на пластикову картку. Якось я отримав електронного листа:

“Здравствуйте! До вас звертається менеджер Вашого банку. Ми проводимо звірку даних клієнтів і просимо повідомити нам номер Вашої кредитної картки та термін її дії”. Я, не замислюючись, відправив ці дані і незабаром не виявив залишку грошей на картці. Пізніше з’ясувалося, що аналогічний лист отримали понад 1500 користувачів пластикових карт, і третину з них надіслали запитані дані, які шахраї й використовували у своїх цілях».

Щонайменше, сім мільйонів американців стали жертвами крадіжки особистих даних у 2005 році. Більше за всіх від крадіжки особистої інформації постраждали ті, хто необачно зберігав в Інтернеті, наприклад, номер своєї картки соціального страхування (у США він відповідає номеру посвідчення особи), дані водійських прав або банківські реквізити. Володіючи тим же номером соцстрахування, зловмисники можуть відкривати банківські рахунки з можливістю надання кредиту. Обов’язок ж погашення боргів припадає справжньому власникові рахунку.

Такі злочини полягають в незаконному привласненні особистої інформації без відома її власника з метою здійснення шахрайства або крадіжки.

Подібні злочини відбуваються приблизно так:

1. використовуючи вкрадені дані (ім’я, дату народження, номер соціального страхування), злочинці відкривають рахунок і оформляють нову кредитну карту. Всі несплачені рахунки шахраїв погашає його жертва;

2. шахраї телефонують емітенту кредитної карти жертви і, прикриваючись її ім’ям, змінюють поштову адресу рахунку. Потім зловмисники починають активно витрачати гроші. Але відразу виявити проблему неможливо, так як рахунки надсилаються на нову адресу.

Колективний обман

Для того, щоб завоювати довіру своїх майбутніх жертв, багато злочинців використовують їх етнічну, релігійну, вікову, професійну або іншу приналежність. Аферисти знають про характерну особливість людської природи довіряти тому, хто на тебе схожий. Часто організатори шахрайства самі є членами громади або ж декларують свою приналежність до неї, посилаючись на її авторитетних і шанованих членів. За словами представників американських контрольних органів, колективні обмани особливо складно виявити. Це пояснюється закритістю більшості груп і природним небажанням з їх боку виносити сміття з хати. Жертви подібних афер часто вважають за краще самостійно розбиратися з проблемою всередині громади або групи.

Зокрема, шахраї почали використовувати у своїх аферах так званий «чорний ящик» (black box), що запам’ятовує номери кредитних карток відвідувачів міських ресторанів і магазинів. Дані скриньки використовуються зловмисниками для виготовлення фальшивих кредитних карток.

Що робити?

Вашу особисту інформацію можуть намагатися отримати різними способами. На деяких інвестиційних сайтах вашу особисту фінансову інформацію можуть запитувати для визначення відповідності вашого статусу акредитованого інвестора. Іноді використовується пояснення такого роду: зазначена інформація необхідна для складання пріоритетного списку (lead list) потенційних інвесторів.

Щоб не стати жертвою обману, ретельно перевіряйте будь-яку отриману інформацію. Особливо будьте уважні при отриманні електронною поштою листи від якогось Інтернет-провайдера або постачальника інформації з проханням оновити або знову ввести дані про свою кредитну картку для подальшої оплати послуг. Необхідно виявляти максимальну обережність, вирішивши повідомити кому б то не було особисті відомості.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :