Купівля

Ольга, 35 років: «Ми довго збирали гроші на покупку довгоочікуваної квартири. Компанія-посередник зібрала з нас гроші, був укладений договір. Справа була вигідною і для нас, покупців, і для фірми – будівельника, і для посередників. Але коли підійшов термін і будинок був побудований, нам сказали, що фірма-посередник чомусь не стала викуповувати будинок у компанії, яка займалася його будівництвом. І вийшло так, що гроші ми віддали, а житла отримати не змогли. Квартири, начебто, ми купили (точніше, вони були побудовані на наші гроші), але насправді вони нам не належали!»

Кожна людина, купуючи квартиру, боїться виявитися обманутою, але й не хоче переплачувати. Тому шахраї без зусиль знаходять тих, хто не відмовиться купити квартиру дешевше без зайвого ризику.

Навмисне приховування інформації

Цей спосіб шахрайства передбачає розірвання вже укладеної угоди на шкоду покупцеві квартири. Купивши квартиру, ви можете не підозрювати, що в ній проживає людина, яка зазвичай перебуває на обліку в психоневрологічному диспансері або є пацієнтом наркодиспансеру (тобто алкоголік або наркоман). А будь-який мешканець, прописаний на законних підставах (особливо за умови його непрацездатності і відсутності місця для переселення), у разі продажу квартири має право залишитися в ній жити. При цьому неважливо, хто є її власником. Через деякий час родичі цього нездорового людини відправляються до суду з довідкою про його неосудність і розривають угоду. Суд при цьому, безперечно, приймає рішення про те, що покупцеві повинні повернути сплачені за квартиру гроші. Фокус у цьому випадку полягає в тому, що сума, зазначена в договорі купівлі-продажу квартири, як правило, набагато менша від тієї, яка реально була за неї сплачена. До того ж, немає ніякої впевненості в тому, що навіть ця сума буде повернута покупцю. Тому як, угоди, зроблені з душевнохворими, алкоголіками, наркоманами, можуть бути опротестовані протягом десяти років. За цей час сплачені за квартиру гроші можуть бути ними витрачені.

Не менше клопоту доставить і покупка квартири, в якій прописана людина, яка відбуває покарання у місцях позбавлення волі. Вона може виявитися не виписаною з квартири, і за нею залишиться право проживання в ній. Часто квартира продається за дорученням після смерті власника житла. Угода в цьому випадку є недійсною.

«Не ту адресу»

Бувають і такі ситуації. Довірливому громадянину, частіше іногородньому, показують розкішну квартиру в центрі міста. Він погоджується на покупку. А документи пізніше виявляються оформленими на однокімнатну де-небудь на околиці. Використовуються в таких випадках збіг у назвах вулиць, а можуть навіть спеціально закріпити необхідні таблички на будинках або квартирах. Дуже часто такі махінації зустрічаються при угодах із заміською нерухомістю. Продавці показують розкішну триповерхову віллу, а документи при цьому оформлюються на довколишній сарай.

Продаж квартири за змовою кількох осіб

Відомо, що при продажі квартири, яка є спільною власністю подружжя, необхідна згода обох власників на її продаж або обмін. Але частенько подружжя стає шахраями, заздалегідь домовляючись про спільні дії. Припустимо, квартира була куплена в період шлюбу, але оформлена на одного з подружжя. Нотаріус неодмінно вимагатиме згоди другого. Проте паспорт можна «втратити» і замість нього отримати новий без штампу про реєстрацію шлюбу. У цьому випадку після здійснення операції другий із подружжя може подати до суду позов про визнання угоди недійсною на тій підставі, що в нього не запитали згоди на неї, а він, звичайно ж, проти. У підсумку суд все поверне на свої місця, а покупець, якщо й отримає свої гроші назад, то, напевно, у меншій кількості, оскільки в договорі про купівлю-продаж може бути вказана інша сума.

«Своя контора»

Для того, щоб оформити операцію, шахраї часто користуються липовими печатками нотаріусів, а часом навіть відкривають підставну нотаріальну контору (так сто років тому і вчинила відома фармазонщиця Сонька Золота Ручка, коли «продала» будинок московського генерал-губернатора одній англійській фірмі). Шахраї-аси провертають подібні афери прямо в стінах цієї нотаріальної контори і жертву підводять до двійника нотаріуса, що сидить неподалік від справжнього. Але якщо клієнт вважає за краще користуватися послугами знайомого нотаріуса, все ж таки навряд чи йому вдасться вирватися з чіпких рук шахраїв. Тому що в цьому випадку може бути проведена псевдореєстрація угоди в органах держреєстрації. Партнер-аферист запропонує в обхід величезних черг організувати угоду через його «знайомих» співробітників. У майстерному проведенні подібних вистав шахраям важко відмовити. У результаті жертва сама починає вмовляти учасників афери «вирішити питання», та ще й пропонує доплатити за таку «добру справу». А поки йде псевдореєстрація (протягом години – півтора), і покупець віддав свій паспорт, ділки встигають з’їздити в банк і зняти з відповідального зберігання гроші, які для забезпечення безпеки операції туди поклав покупець. Закінчується все тим, що гроші жертви зникають, а подібні угоди вважаються такими, що не мають юридичної сили.

Що робити?

Під приводом зменшення оподаткування при оформленні купівлі-продажу квартири в договорі часто ціна вказується занижена. А після того, як вся сума вже отримана, “продавці” знаходять привід для розірвання угоди та повертають суму, вказану в договорі. Отримати всі гроші назад майже неможливо. А тому, уважно вивчайте договір перш ніж його підписати. Ще до передачі грошей добийтеся виписки всіх мешканців з квартири, що купується. Під час покупки повинні бути пред’явлені всі необхідні документи.

Ось перелік цих документів (може з часом змінюватись в залежності від вимог законодавства):

1. правовстановлюючі документи на власність (договори приватизації, купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, свідоцтво про право власності, довідка ЖБК);

2. довідка БТІ (експлікація);

3. виписка з будинкової книги;

4. копія фінансового особового рахунку;

5. довідка про відсутність заборгованості за комунальні послуги;

6. нотаріально завірений дозвіл від чоловіка (дружини) на придбання або відчуження нерухомості;

7. додаткові дозволи (якщо проживають особи з обмеженою дієздатністю);

8. договори попередніх угод з квартирою;

9. довідка про сплату податків.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :