«Здається квартира»

Співробітники фірми «Токадо» на чолі з її менеджером Наталією Поповою та гендиректором Тетяною Баулін були звинувачені в шахрайстві при здачі в оренду квартир у Москві. Працівники цієї фірми пропонували квартиронаймачам житло за завідомо неправдивими адресами. Після оплати послуги замовник відправлявся оглядати квартиру, але пізніше з’ясовувалося, що ніхто здавати вказане житло не збирався. А траплялося навіть, що за вказаними адресами взагалі не виявлялося житлового будинку. Коли обурені замовники намагалися вимагати назад свої гроші, з ними просто відмовлялися розмовляти.

«Здаю чужу квартиру»

Дарина К., Єкатеринбург: «Я вирішила почати самостійне життя і з’їхати від батьків. Дала оголошення в газету, що хочу зняти квартиру в центрі міста. Мені зателефонував молодий чоловік на ім’я Андрій і запропонував двокімнатну квартиру всього за дві з половиною тисячі рублів на місяць. Причому він не просив передоплати за весь термін і обіцяв залишити меблі. На наступний день ми зустрілися, щоб оформити угоду. Але у Сергія не виявилося з собою паспорта. Сказав, що забув, але дані пам’ятає напам’ять. Так “по пам’яті” і склали розписку. А потім, він відразу ж віддав мені ключі і сказав, що через два дні можу в’їхати. Я погодилася почекати і віддала половину суми за місяць. Але коли я прийшла в квартиру, мені відкрила двері жінка. Вона виявилася колишньою дружиною Андрія, квартиру вона не здавала, а де її колишній чоловік – не мала уявлення».

Юридична консультація

За подібне шахрайство КК передбачає позбавлення волі на строк до трьох років.

«Агентство допоможе…»

Фахівці стверджують, що кількість бажаючих здати квартиру зараз набагато перевищує попит. Сьогодні існує величезна кількість фірм-посередників, які допомагають здати або зняти житло. Тільки в Москві діє близько сотні компаній, які пропонують клієнтам платний доступ до інформації про квартири, що здаються в оренду. Кожне таке агентство щодня укладає від 10 до 30 договорів, заробляючи таким чином $ 10-20 тис. на місяць. Річний оборот усього цього ринку оцінюють приблизно в $ 10 млн. Звичайно, є і чесні інформаційні компанії, але кожна п’ята з них промишляє шахрайством.

Агентства пропонують вам купити роздруківку з переліком орендних квартир всього за 50 доларів. А шахрайство починається вже після оплати послуг посередника. Приїхавши за вказаною адресою, ви раптом дізнаєтеся, що квартира або вже здана, або ви не підходите господарям. Причина для відмови завжди знайдеться. Адже справа в тому, що господарі працюють заодно з агентством. Квартиру ніхто і не збирався нікому здавати, тому всі бажаючі зняти житлоплощу отримували ввічливу відмову. За участь у цій афері власникам квартир виплачується відсоток від тієї суми, яку клієнт агентства віддав за роздруківку адрес.

Що робити?

Викрити агентство в обмані практично неможливо. Перш ніж зберетеся зняти квартиру з його допомогою, поцікавтеся, чи є у фірми ліцензія на цей вид діяльності. Довіряти, як правило, можна тільки тим, хто працює на ринку не менше 5-6 років. Є надія, що солідні компанії дорожать своєю репутацією і не стануть займатися шахрайством.

Сьогодні на ринку нерухомості обманом довірливих громадян займаються цілі організації. У результаті житлових шахрайств таких компаній, як «Мосжилстрой» або «Юністрім», майже тисяча москвичів залишилася без грошей і без житла. Тоді уявних ріелторів викрили, але й сьогодні є чимало любителів швидкої і легкої наживи.

Нещодавно чергову велику квартирну аферу розкрили співробітники московського Управління по боротьбі з економічними злочинами (УБЕЗ). Головний її організатор, 44-річний Микола С., разом зі своїми друзями, не маючи ліцензії на здійснення операцій з нерухомістю, опублікували в газеті оголошення про продаж квартир за низькими цінами. У їхній офіс звернулося безліч бажаючих отримати квартири за низькою ціною. Псевдоріелтори навіть виготовили документи про те, що вони нібито діють під егідою відділення Міжнародного громадського фонду ліквідацій наслідків аварій та надзвичайних ситуацій. Цим вони і пояснювали пільгові ціни на житло. Шахраї доходили до того, що продавали одні й ті ж квартири кілька разів. Клієнти вносили завдатком 20-30% вартості віртуальних квартир. Натомість вони одержували підроблені платіжні квитанції та гарантійні листи. Аферисти розраховували заробити в такий спосіб $ 1 млн., але встигли отримати «всього лише» близько $ 120 тис.

«Віддав гроші? Вільний!»

Існує безліч фірм ─ одноденок. Вони кілька місяців збирають гроші з безпечних громадян, а потім, зникають. На відміну від традиційних ріелтерських компаній, такі агентства працюють за наступною схемою: ви платите за знайдену вам квартиру гонорар у розмірі місячної оренди (агентства продають лише відомості про квартири, які нібито здаються). Потім вже самостійно обдзвонюєте запропоновані вам варіанти. Зазвичай на це багато хто погоджується, так як виходить дешевше. Але потім виявляється, що відомості вам дали недостовірні або застарілі. Такого роду афери у всіх давно на слуху, але на них і сьогодні трапляється безліч простаків.

Що робити?

1. оформляючи договір через фірму, перевірте у неї наявність ліцензії на цю діяльність. Ні в якому разі не залишайте свій паспорт та свідоцтво про приватизацію квартири у посередників та інших осіб (орендарів і т. п.).

2. перш за все, укладаючи договір з ріелторської компанією, максимально докладно відобразіть у ньому параметри шуканого житла.

3. укладаючи договір, ріелтор зажадає від вас внести деякий аванс. Це нормальна практика: адже пошук варіантів квартир пов’язаний з деякими матеріальними витратами. Інша справа, що розмір авансу повинен бути розумним.

Юридична консультація

Будь-який укладений договір теоретично може бути розірваний у суді. Ріелтор відповідає лише за помилки, допущені його співробітниками, безпосередньо при оформленні договору купівлі-продажу, а також за порушення своїх зобов’язань. У разі ж недобросовісності продавця відповідальність самого ріелтора носить скоріше моральний характер: допущені помилки – це важкий удар по репутації фірми. Відшкодовувати завдані покупцеві матеріальну шкоду повинна страхова компанія, з якою у ріелторської фірми (мабуть) укладений договір.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :