«Допоможу здати іспити»

Анастасія: «… З російською мовою в моєї доньки не ладилося. Одні трійки. «Терміново потрібен репетитор!» – вирішила я. Вибір був великий: оголошеннями репетиторів всі паркани обліплені.

Але увагу привернуло одне з них: «Досвідчений філолог з великим стажем викладацької роботи готує абітурієнтів до складання іспитів з російської мови та літератури». З’ясувалося, що живе «досвідчений філолог» всього в двох автобусних зупинках, а за працю бере по-божому – 3 долари за годину. Вчитель, що назвалася Таїсією Львівною, виявилася повненької дамою років п’ятдесяти. Вона розповідала про якісь новомодні методики викладання, вроджену грамотність. При цьому наполягла на передоплаті, оскільки, мовляв, «це дисциплінує», а, отримавши завдаток, погодилася почати прямо на наступний день.

Через три місяці покращень не було. І одного разу, коли ми на тиждень прострочили оплату занять, дочка принесла батькові записку від вчительки: «Шановний Сергію Антоновичу! Як інтіллігентние люди ми з вами домовилися про передоплату. Давайте не будемо створювати прецендент. Передайте будь ласка з дівчинкою гроші за серпень». П’ять помилок у чотирьох фразах – це для філолога забагато, вирішив вражений батько і почав наводити довідки про репетитора. Від її балакучої сусідки по під’їзду він дізнався, що за фахом Таїсія Львівна… зовсім не філолог, а інженер, до скорочення працювала на одному з численних заводів міста».

Ваше чадо в цьому році збирається вступати до ВНЗ? Тоді саме час замислитися над його підготовкою до іспитів. Якщо ви не довіряєте “масовим” підготовчим курсам – найміть нащадку репетитора. Офіційних репетиторів, згодних платити податки, мало. В основному, це так звані «аматори», оголошення яких можна прочитати в кожній газеті. В цих оголошеннях вони, звичайно, себе розхвалюють, однак це зовсім не означає, що ця людина є фахівцем в даній області. Подібних історій чимало. Як не дивно, в міліцію звертатися постраждалі в більшості випадків не бажають. У викладацькому ж середовищі про випадки шахрайства чули.

Часто доводиться стикатися з шахрайством під виглядом групового репетиторства – коли репетитор збирає невелику групу, бере передоплату, потім після кількох занять зникає з виду – змінює адресу, на телефон не відповідає. Причому, судячи з занять, що встигли відбутись, людина, очевидно, справді є викладачем. Особливо частішають шахрайства під час вступу дитини до вищих навчальних закладів.

Схема найчастіше нехитра: репетитор, поспілкувавшись з дитиною, з’ясовує, що його рівень підготовки досить високий, однак батькам повідомляє, що шансів на вступ дуже мало, врятувати становище може тільки хабар (іноді для «достовірності» вам навіть можуть пообіцяти, що повернуть гроші , якщо вступ провалиться).

Як правило, після цього йому вручається солідна сума, потім чадо вступає (самостійно!), а вся спонсорська допомога осідає в кишені шахрая: якщо дитина самостійно отримає п’ятірку, вони присвоять цю заслугу собі і зажадають суму, що залишилася; якщо провалить іспит, у них на руках все одно залишиться аванс.

За розповідями оперативників, поширені в містах і такі випадки: батько одинадцятикласниці найняв для дочки репетитора. Ближче до вступних іспитів той все частіше став розпитувати, куди дівчина хоче піти вчитися, і натякати на те, що без грошей, а тим більше, щоб вчитися на бюджетній основі, в інститути не ходять. Зрештою, попросив за допомогу 5 тис. грн. Передбачливий батько абітурієнтки записав останню розмову з репетитором на диктофон. Випускниця не вступила. Батьки написали заяву. Репетитору дали два роки умовно.

Було й таке: після написання іспиту, оголошення результатів затяглося. Стурбовані батьки підійшли до голови екзаменаційної комісії. Їм сказали, що абітурієнтка допустила одну помилку. Яку оцінку поставити, комісія ще не вирішила. Щоб екзаменатори прийняли «правильне рішення», батькам довелося презентувати дружині голови золоті сережки. Однак це вже не шахрайство, а злочин – ст. 368 Кримінального кодексу України «Одержання хабара» – передбачає покарання від штрафу до позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Що робити?

Репетиторів, бажаючих оформляти свій підробіток офіційно і платити податки, у нас в містах одиниці, тому сподіватися доводиться тільки на себе. Найнадійніше джерело пошуку – це, звичайно, особисті знайомства. Якщо їх немає, зверніться в агентство або безпосередньо до ВНЗ на кафедру того предмета, який потрібно підтягти, – там по секрету можуть порадити хорошого фахівця, можливо, навіть працюючого в даній «альма матер». Однозначно професіонали не радять вірити оголошеннями на паркані про «якісну підготовці до вузу» і брати у вчителі студентів – останні, може, і знають вимоги вузу, але не володіють навичками педагога.

Репетиторство не має на увазі передоплату. Ви платите за стільки занять, скільки пройшли – не більше і не менше. Це «обереже» вас від недобросовісних, і до того ж малознайомих «репетиторів». Головне при прийомі репетитора на роботу – ніколи не погоджуватися відразу і не платити авансом. Мінімум два-три заняття ви повинні провести «на пробу» і лише потім, якщо контакт відбудеться, домовитися на більш довгий термін. Оплачувати послуги краще після закінчення кожного заняття.

Способів визначити хорошого викладача декілька:

1) попросіть у репетитора трудову книжку, ознайомтеся, де він працював. Ідеальний варіант – досвід роботи і в школі, і у вузі, це дає розуміння відмінностей між вимогами;

2) запитайте у нього координати колишніх учнів, щоб почути їхні відгуки. Якщо репетитор відмовляє, це привід задуматися;

3) під час першої зустрічі досвідчений репетитор обов’язково поцікавиться, для чого потрібна його допомога. Якщо для вступу, то куди саме, оскільки вимоги у вузах різні. З’ясує рівень підготовки, запитає про оцінки. І, можливо, перше заняття проведе безкоштовно. Він знає: після цього уроку їм будуть зачаровані, і бажання займатися стократно зросте;

4) хороший педагог ніколи не запропонує і сам не погодиться займатися більше, ніж півтори години на день – це буде непродуктивно!

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :