Душевна залежність

Євген, Томськ, 50 років: «Кілька років тому в моєму житті був дуже складний період. Загинула моя дружина, серйозно захворів єдиний син. Всі проблеми навалилися в одну мить. Жити не хотілося. І в автобусі хтось дав мені брошурку.  Я почав її машинально розглядати, а людина, яка дала її мені, почала розповідати, що все не так погано, що мені можна допомогти. Потрібно тільки до них прийти. Зараз страшно згадати, що мною можна було так легко маніпулювати, і я забув про все на світі, потрапивши в цю секту. Мені пощастило, що я звідти вибрався».

Після того, як було знято заборону на вільне віросповідання, люди кинулися надолужувати згаяне. Знайшлися й ті, хто вирішив на цьому заробити. Ділки, користуючись релігійним невіглаством, почали закликати людей в свої організації. Вони обіцяли «вказати справжню дорогу в життя», «зробити людей безсмертними», «захистити від зла і хвороб».

Що робити?

Щоб не потрапити в секту – просто пройдіть повз, якщо бачите, що вас починають умовляти. Вони не підуть за вами, а швидше за все, переключаться на більш цікавих.

Іноді залежність від секти порівнюють з наркоманією. Ці явища схожі своєю метою: відключенням від неприємної дійсності. Для цього в багатьох сектах в ритуали входить вживання наркотичних речовин (галюциногенів). І умови «втягування» в залежність наркоманів і сектантів схожі. Вербувальники сект ходять по домівках, активно поширюють свою літературу, використовують практично всі засоби масової комунікації.

Ось кілька способів, які використовують сектанти, для залучення нових жертв:

1. приходять в квартири, роздають журнали і напрошуються на чаювання, щоб «обговорити кілька місць у Священному Писанні»;

2. роздають літературу перехожим на вулицях, запрошують на зустрічі всіх своїх знайомих;

3. потенційну жертву запрошують на презентацію, де багато успішних бізнесменів. При цьому стверджують, що всі вони добилися високого положення в суспільстві завдяки тільки секті. Пропонують заповнити анкету. Відповідаючи на питання, новачок показує свої слабкі місця, якими користуються потім психологи-сектанти;

4. запрошують на лекцію і безкоштовне чаювання.

Для заманювання сектанти використовують перевірені психологічні методи:

1. «Життя несправедливе, і душевний спокій можна знайти тільки у нас»;

2. «Гарантуємо, що кожен зможе особисто поспілкуватися з Богом» (для цього влаштовуються масові сеанси гіпнозу);

3. навіювання віри в переселення душ – в наступному житті будеш жити в красивому і багатому тілі, якщо будеш дотримуватися певних вказівок;

4. обіцяють пробудити надприродні здібності, подарувати можливість впливати на поведінку інших людей, придбати відмінне здоров’я і дуже багато грошей;

5. запрошують на безкоштовні уроки англійської мови, пропонують навчання за кордоном і навіть можуть знайти нареченого / наречену з Америки;

6. переконують, що скоро кінець світу і врятуватися можна, тільки вірою в їх ватажка.

В кожній секті агітація за віру відбувається по-різному, але схема зазвичай схожа. Жертва приходить на збори, де її переконують, яка вона чудова, неповторна і красива людина. І якщо людина хоча б трішки увірує у свою «неповторність і неординарність», настає наступний етап обробки: колишні друзі стають ворогами, родичі, виявляються, бажають йому тільки зла, всі інші вчення, крім цього – неправильні. Далі потрібно відучити людину думати. Для цього дається мантра, яку потрібно регулярно повторювати. Текст повинен постійно крутитися в мозку у людини, щоб повністю усунути його від інших роздумів і проблем.

Третя стадія – повне відмова від реального світу. Для цього монотонний імпульсивний голос голови секти безперервно лунає з динаміків магнітофона. Заняття в секті відбуваються в такт якійсь музиці. Разом із систематичним недоїданням і недосипанням ефект виявляється величезним.

Іноді підключають додаткові методики: медитацію, монотонне спів, самогіпноз, створення яскравих уявних образів і контрольовані дихальні вправи.

Найвідоміші релігійні об’єднання: саєнтологи, релігійний рух «Свідки Єгови», «Рух віри» – «Теософія успіху» та Товариство свідомості Крішни.

Саєнтологи

Членами секти, за власними оцінками цієї організації, є близько 8 млн. чоловік у всьому світі. Ця релігійна структура одна з найбагатших у світі (її активи оцінюються в $ 2 млрд., а щорічний дохід складає близько $ 500 млн.). Саєнтологів підозрюють у багатьох злочинах, у тому числі шпигунстві і фізичному насильстві.

Офіційно свої гроші саєнтологи заробляють на різних саєнтологічних курсах з ведення бізнесу і особистісного зростання (до $ 2,8 тис. за курс), на лікуванні від наркотиків (до $ 8,5 тис.), а також на одитингу – це щось на зразок сповіді, яку саєнтолог зобов’язаний проходити час від часу.

Релігійний рух «Свідки Єгови»

Це один із найбільш агресивних релігійних рухів. Бізнес-схема цієї організації являє собою щось на кшталт зворотної піраміди. Світовий тираж кожного з видань «Свідків Єгови» – «Пробудись» і «Вартова башта» перевищує 20 млн. примірників на місяць. Поширюються вони членами секти безкоштовно, але самі члени як би викуповують їх у своїх регіональних філіях. Кількість «Свідків Єгови», наприклад, в Росії щорічно зростає приблизно на 15%. Нові члени зобов’язані викуповувати і поширювати журнали та літературу, а значить, зростають і доходи організації.

«Рух віри» – «Теософія успіху»

Це наймасовіша секта в Росії. Процес молитви “розпаленого” проповідника на сцені, оскаженілий натовп, вигуки: «Я люблю тебе, Ісус», «Алілуя». На таких зібраннях люди за обіцянку виконати всі їхні бажання розлучаються з усім, що є в гаманцях. Доходи секти, за різними даними, сягають $ 100 млн. на рік.

Товариство свідомості Крішни

Про багатство цього товариства ходять легенди. Основний спосіб заробітку кришнаїтів – закамуфльоване жебрацтво. Наприклад, кришнаїт підходить на вулиці до людини і просить розміняти йому 20 доларів по одній купюрі на одну 20-доларову купюру. Коли людина простягає йому цю купюру, кришнаїт пояснює, що він збирає гроші на благодійність, наприклад у Фонд допомоги бездомним дітям. Потім простягає 18 доларів і просить залишити 2 долари для дітей. Рідко хто їм відмовляє.

Фахівці-психологи, виходячи зі спостережень, намалювали загальний портрет типовї залученої в секту людини. Це чоловік або жінка зрілого, але частіше – молодого віку (від 16 до 35 років), в більшості випадків – освічені (викладач, бібліотекар, інженер, музикант). Це психологічно нестійка особистість, схильна до містичних переживань, піддається впливу. Простих же робітників в сектах на пальцях можна перелічити.

У людини, яка піддається впливу секти, спостерігається знижений психологічний захист, слабка увага, фізичне й емоційне виснаження, слабка здатність критично оцінювати реальність. Все це робить його таким, що легко піддається навіюванню. Крім того, така людина відмовляється від контактів з родиною, рідними, друзями. Стає соціально пасивною.

Юридична консультація

За законом у нас вільне віросповідання. А це означає, що традиційні релігії і державні органи не можуть взяти під свій контроль діяльність деструктивних сект.

Що робити?

Якщо ви помічаєте, що близьку вам людини оточують підозрілі люди, що у неї з’явилася література певного штибу і вона стає поступово замкнутою, або ж навпаки, незвично активною – це вже вагомий аргумент для підозр. Поговоріть з ним сьогодні. Завтра може бути запізно.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :