Безкоштовна робота

Іван, програміст: «З роботою мені катастрофічно не щастить. Двічі контора, куди я влаштовувався, несподівано закривалася, так і не виплативши грошей за роботу ні мені, ні колегам.

Втретє найнявся, начебто, у серйозну організацію. Співбесіда, тести – все, як має бути. Прийняли на випробувальний термін з меншим окладом. Мені подобалася робота і колектив, я не покладав рук, працював «на повну котушку» – і понаднормово залишався, якщо це треба. Начальство теж, начебто, було задоволене. Тільки рівно через три місяці – як тільки закінчився випробувальний термін – мене звільнили… Словом, уже кілька років віддаю перевагу фрілансерству».

1 варіант

Досить часто заповзятливі роботодавці економлять на оплаті праці персоналу. Людей приймають на роботу тільки на випробувальний термін (максимум, місяців на три). На цей час визначають свідомо меншу зарплату, наприклад $200 замість $600, передбачених штатним розкладом за роботу на цій посаді. Іноді, щоб додатково зацікавити потенційну кадрову одиницю, розмір майбутнього заробітку – після випробувального терміну – штучно завищують, обіцяючи, скажімо, $1000 за роботу, яка насправді оцінюється вполовину дешевше. При цьому керівництво нічим не ризикує, заздалегідь знаючи, що платити ці гроші все одно не доведеться.

Тепер прості розрахунки. Кожна вакансія, що стоїть 600 доларів на місяць, закривається цілий рік працівниками (4 × 3 міс.) Всього за 200 у. е. І це при максимальній інтенсивності і продуктивності праці: як правило, люди в випробувальний термін намагаються проявити себе, викладаючись і працюючи надурочно. Та й недобросовісний роботодавець намагається гранично завантажити «довірливу робочу силу» в цей період. Варіант, звичайно, неприємний, хоча шахрайством у чистому вигляді його назвати складно – людина все-таки отримує роботу. Інша справа – діяльність інших фірм, які обслуговують шукачів.

2 варіант

Більш складний, оскільки вимагає попередньої «обробки» здобувача. У претендента на робоче місце штучно створюють враження про силу компанії: про популярність холдингу, його міцне становище на ринку, про те, як багато в ньому співробітників і напрямків бізнесу, які грандіозні у підприємства плани і т. п.

Коли «клієнт дозріває», йому урочисто повідомляють, що він прийнятий на роботу з бажаним йому окладом. Є, правда, одне «але»: зарплату прийнято платити один раз на два тижні, по п’ятницях, і перші гроші можна отримати, лише відпрацювавши повний робочий місяць. Працівник, як правило, погоджується, не запідозривши підступу, тим більше, голова йде обертом, що тут погодилися на його грошові умови (які – не секрет – здобувачі часто злегка завищують).

Припустимо, К. приступає до роботи 5 березня. Сумлінно відпрацювавши місяць (5 квітня), зарплату він не отримує: найближча «зарплатна» п’ятниця настане тільки, наприклад, 18 квітня. У цей день довгоочікувану зарплату К. отримає за перші два тижні, хоча до цієї дати, тобто до 18 квітня, людина відпрацювала майже півтора місяця, а грошей отримав всього лише за два тижні. Через ще два тижні, наш працівник може отримати чергову порцію. Припустимо, що йому заплатять за другі два тижні, хоча фактично він відпрацював вже 2 повних місяці, а грошей отримав всього за один: 2 тижні +2 тижня. Цей спосіб обману розрахований на те, що з часом людина заплутається в розрахунках з конторою. А оскільки у роботодавця «всі ходи записані», він і залишається у виграші.

Рано чи пізно, ще через пару тижнів або місяць, відбувається саме неприємне. Замість грошей на чергову «зарплатну» п’ятницю нашому працівнику повідомляють щось невиразне: у компанії тимчасові труднощі, проблеми з готівкою і т. д. Оскільки у фірмі і справді повний бардак, то виглядає це цілком правдоподібно. Врешті-решт, не бажаючи страждати від фінансових труднощів роботодавця, обдуреним працівник звільняється, так і не отримавши заробленого.

3 варіант

Класикою жанру вважається випадок з прийомом на роботу друкарок. Видавнича фірма через газету запрошує кілька десятків друкарок і у якості іспитового тесту пропонує кожній набрати фрагмент тексту. Природно, через пару днів з’ясовується, що ні одна з претенденток «тест не пройшла». У підсумку видавець отримує безкоштовно набрані тексти.

«Безкоштовні друкарки» давно стали легендами, тим не менш, подібні схеми, як і раніше, з успіхом застосовуються. Масажисти, візажисти, перукарі – хто тільки не виявляється жертвою шахраїв.

У сфері обслуговування схема приблизно така. У газеті поміщають оголошення про прийом на роботу, скажімо, перукарів або візажистів. Претендентам пропонують цілком прийнятні умови і запрошують на «випробування». Претенденти на вакантну посаду роблять зачіску і макіяж трьом або, наприклад, п’ятьом. Майстрам обіцяють передзвонити, але здобувач дзвінка так і не отримують – і думає, що, мабуть, не підійшов. А через тиждень-два оголошення публікується знову, і чергові претенденти роблять свою роботу безкоштовно.

Існує загроза шахрайства і при прийомі на роботу топ-менеджерів. Одного разу підбирали фінансового директора для однієї відомої торгової компанії. При співбесіді роботодавець попросив кандидата скласти докладний бізнес-план розвитку фірми і досить складну схему оптимізації діяльності, підкреслюючи, що від якості роботи буде залежати його працевлаштування. Працевлаштування, як здогадуєтеся, ніякого не відбулося, зате фірма отримала грамотний і, головне, безкоштовний бізнес-план. З цією ж схемою часто стикаються юристи, а також фахівці з аудиту та бухобліку.

Таким же чином, в «тестовому режимі», роботодавці експлуатують перекладачів. Представники цієї професії найменш захищені правом: судовий розгляд при вирішенні спору між роботодавцем і найманим для виконання разової роботи фахівцем може тривати нескінченно. Ірина Алексєєва, перекладач, кандидат філологічних наук: «10 грудня 1998 року я уклала з ТОВ “Гуртки” договір на переклад книги Стефана Пейджа “Встановлення системи політики та процедур”. Отримавши по електронній пошті переклад перших трьох розділів, замовник не висловив зауважень, і робота була продовжена. 13 лютого він отримав весь переклад повністю, а коли я поставила питання про оплату (загальна сума – $725, термін виплати гонорару за умовами договору – протягом двох робочих днів), почалися дебати про якість, зміст яких зводився до зниження суми гонорару. Через місяць я подала до суду – Тверський міжмуніципальний. Процес тягнувся вісім місяців і закінчився рішенням “в позові позивачеві відмовити”. Таким чином, виходить, що будь-який роботодавець, який найняв перекладача, завжди може знизити розмір обумовленого гонорару, посилаючись на якість перекладу, а суд оперативно розібратися в ситуації просто не зможе.

Ось ще одна популярна схема: торгова компанія бере на роботу фахівця по роботі з клієнтами, який приходить зі своєю клієнтською базою. До закінчення випробувального терміну його звільняють: все, що було потрібно роботодавцю – це його цінні відомості.

Що робити?

Варіантів і варіацій може бути безліч. Шахраї винахідливі і добре підготовлені. Тому озброїтися проти обману при прийомі на роботу просто необхідно: проконсультуйтеся з юристом або самостійно перегляньте трудове законодавство, щоб не переживати через втрату грошей.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :