Давайте створимо спільне підприємство

Дмитро: «Ми працювали з іноземною компанією кілька разів: провели пару угод на невеликі суми і отримали такий же невеликий дохід. Раптом вони нам запропонували дуже вигідний контракт. Прибуток домовилися поділити навпіл. Ми вже знали цих людей і тому розділили ще й сфери відповідальності: друга сторона взяла на себе роботу з усіма контрагентами. Після закінчення операції з’ясувалося, що прибуток виявився мізерним – майже всі контрагенти збільшили вартість своїх послуг, змінилися митні тарифи і т. д. Багато сил витрачено було даремно заради копійок. Потім з’ясувалося, що контрагентів заснувала та сама фірма – наш партнер. І відповідно вона отримала непогані гроші, а ми задовольнялися копійками. Цей метод звичайно застосовують колишні радянські громадяни, які нині постійно проживають за кордоном, але шахраями можуть виявитися і «чисті» іноземці.

Вони пропонують вітчизняному підприємству створити спільне підприємство під зовні вельми перспективний торговий проект. Спільне підприємство реєструє вітчизняна сторона й вкладає в нього гроші за свою частку статутного фонду. Але в іноземців щось не ладиться. Вони пропонують сформувати свою частку статутного фонду за рахунок отриманого прибутку від наміченої «до здійснення» торгової угоди. Де взяти гроші для операції? Ви, українсько-білорусько-російські бізнесмени, перераховуйте гроші зі своєї частки статутного фонду і ще візьміть кредит. А ми (іноземці) також візьмемо кредит. Гроші, що становлять частку статутного фонду вітчизняної сторони, разом із кредитними коштами перераховуються за кордон іноземній стороні для закупівлі товару, де вони успішно й зникають.

Спільна діяльність з розподілом доходів навпіл

Два підприємства домовляються про ведення спільної діяльності. Одна із сторін зобов’язується надати гроші, а інша сторона – провести комерційну операцію і отримати дохід. Зароблений дохід після відрахування витрат вирішили розподілити навпіл за принципом Шури Балаганова («по-чесному, товариш Бендер, по-чесному»). Комерційна операція проведена, отриманий дохід. Але сторона, яка здійснила комерційну операцію, заявляє, що витрати виявилися значно вище запланованих (довелося більше заплатити посереднику, за транспорт, митницю та й санепідемстанція збільшила побори і т. д.). З’ясовується, що і ділити то особливо нічого. Кожна сторона отримує незначний прибуток.

Партнер, що дав гроші, розуміє, що він отримав би без усякого ризику набагато більший прибуток у тому випадку, якщо б поклав гроші в банк на депозит. Він смутно підозрює, що його партнер завищив витрати, але довести нічого не може. Партнер ж заплатив комісійні посереднику, якого він сам і заснував, більше заплатив за транспорт і взяв з транспортної організації посередницькі відсотки. Хабарі митниці, санепідемстанції та іншим аналогічним організаціям завжди проводяться у готівковій формі, і проконтролювати їх розмір надзвичайно важко. Існує ще безліч інших способів завищення витрат.

Тому рекомендуємо партнерові, який дає гроші і здійснює лише загальний контроль над угодою, обмовляти певний річний відсоток доходу від вкладених грошей. Можливо, в цьому випадку ваш партнер, який безпосередньо здійснює операцію, напрацює набагато більше. Але якщо ви вирішите ділити отриманий чистий дохід навпіл, швидше за все ви отримаєте ще менше, ніж, якби ви конкретно обумовили й записали в договір свій відсоток доходу.

Оплата митного збору за чужий рахунок

Фірмі пропонується сплатити митний збір, що становить значну частину вартості імпортованого товару, в обмін на частку в прибутку від реалізації цього товару. У ході попереднього аналізу проекту фахівці фірми роблять висновок, що товар є і все в угоді чисто. Для більшої гарантії одержувачем товару визначається банк, в якому обслуговується майбутня жертва.

Фірма сплачує мито і через деякий час її працівники прямують на митницю отримувати товар. Однак виявляється, що за рахунок сплаченої мита через кордон пропущено товар за дуже схожим контрактом. Природно, що цей контракт також готували аферисти. У результаті їх товар пройшов без митного збору, а у вашої фірми – маса проблем.

Багаторазове використання застави

Підприємство-шахрай пропонує здійснювати спільну діяльність. Гроші повинні бути перераховані цьому підприємству не просто так, а під заставу. Представникам вашої фірми показують цю заставу, яка багато разів перекриває перераховану вами суму і до того ж дуже ліквідну. Після перерахування коштів ви чекаєте товар. Коли ж він не надходить, то ви вирішуєте забрати заставу. Однак виявляється, що на цю заставу претендує ще кілька десятків кредиторів. З банками така афера рідко проходить, так як банки контролюють правильність оформлення застави, а працівники звичайних комерційних підприємств ці правила зазвичай знають погано. Тому перш ніж оформляти заставу прослідкуйте, щоб вона була не перезаставленою.

Використання недостатньої інформованості партнера

У зарубіжній практиці договори, укладені з використанням недостатньої інформованості партнера, називаються «catching bargain, anconscioable bargain» (спритна угода, незаконна угода) – нечесний договір, за яким одна зі сторін отримує перевагу за рахунок іншої сторони.

Підприємство-постачальник дізналося через своїх «агентів» в уряді, що найближчим часом будуть різко введені підвищені митні збори. Тому, незважаючи на те, що раніше воно брало оплату митних зборів на себе, після отримання конфіденційної інформації воно стало укладати договори з зарубіжними споживачами на умовах, в яких розглядалася трохи нижча ціна на свою продукцію, але оплата митних зборів покладалася на споживача. Після введення нових мит споживачі були змушені відмовлятися від раніше укладених контрактів з виплатою серйозних неустойок. За нормами закордонного законодавства договори, укладені з використанням необізнаності партнерів, можуть бути анульовані або змінені судом.

Що робити?

Якщо ви провели з новим партнером одну-дві невеликі операції, не вважайте, що обов’язково буде вдалою і третя, значна угода. Особливо у випадку, якщо при здійсненні великої угоди вашими грошима буде розпоряджатися партнер. При укладенні договору про спільну діяльність передбачте ваше обов’язкову участь у всіх основних операціях із спільної діяльності, ваш жорсткий контроль за витрачанням коштів і розподілом доходів.

У договорі чітко обумовлюйте свої економічні інтереси. Якщо контракт не буде виконаний, за умовами договору зможете вимагати максимальну компенсацію. Поводьтесь обережно, якщо вам будуть пропонувати надзвичайно вигідні умови договору. Контролюйте своїх працівників, не створюйте їм умов, коли вони можуть «перепродатись» іншій фірмі.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :