У потягах

Випадок з життя. «Сумна дівчина стоїть біля каси. Приємний молодий чоловік співчуває: “Що, немає квитків?” Та киває. “Можу допомогти, – змовницьки шепоче хлопець. – У мене тут касирка знайома. Тільки треба її послуги оплатити”.Спішно вручає новому знайомому гроші і документи. На її очах хлопець входить в “потрібні” двері. Ні його, ні грошей, ні документів довірлива дівчина більше не побачить … » Тисячі людей щодня відправляються в подорож залізницею. На жаль, не для всіх подорож проходить благополучно. Видів шахрайства на поїздах величезна кількість. Зупинимося на найбільш популярних.

«Псевдопровідник»

За 5 -10 хвилин до відходу поїзда шахраї у формі провідників проходять по вагонах, стягуючи гроші за постільну білизну і відбираючи квитки. Пізніше вони здадуть проїзні документи в касу станції від імені тих, хто «запізнився». Втім, співробітники транспортної міліції стверджують, що без спільників такого роду аферу провернути важко. Залізничні квитки купити або здати можна тільки з пред’явленням паспорта. Значить, прийнявши їх від шахрая, квитковий касир порушив посадову інструкцію. Не виключено і співучасть поїздової бригади, не задарма закрила очі на злочинну діяльність двійника. Але довести їх причетність до шахрайства, на жаль, складно. У кращому разі справа обмежиться доганою…

«Форма 36»

Свою назву ця схема отримала з міліцейського жаргону: так оперативні співробітники називають картярів – за кількістю карт в колоді. Майстра гри, сівши в потяг, підсаджуються до пасажирів і дістають картки. Спочатку гра ведеться на інтерес, потім – на невеликі суми. У результаті азартні пасажири залишаються без грошей. Цей тип шахрайства особливо поширений в поїздах далекого прямування. Цікаво, що в карткові ігри втягуються пасажири не тільки плацкартних і купейних вагонів, але і СВ.

У вагоні з’являється добродушний мужичок (одягнений у спортивний костюм, домашні тапочки і з рушником через плече), якому, нібито, нудно їхати і він тиняється по вагону. Головна особливість полягає в тому, що в інших пасажирів складається враження, що він їде десь у сусідньому купе. Знайшовши підпилих курортників, пасажир пропонує зіграти партію в примітивну карткову гру (зазвичай з примовками і елементами казок). У цей момент з’являється ще один персонаж, який погано грає в карти, але дуже жадає навчитися. Починається гра, в якій беруть участь 1-2 жертви, вчитель-шахрай і учень-шахрай. У перших партіях, коли ставки незначні, або їх зовсім немає, нашим курортникам щастить, і вони відчувають, що сьогодні удача на їхньому боці, а зайві гроші на відпочинку не перешкодять – і вони погоджуються грати по-крупному. Несподівано ситуація змінюється, фортуна повертається обличчям до шахрая-учня, який, нібито, грає вперше. Програють і жертви, і шахрай-вчитель. У гіршому випадку жертви можуть опинитися без грошей і в нижній білизні, а якщо хтось спробує вимагати гроші назад, то з тамбура виходить парочка великих хлопців і все залагоджує. Група шахраїв сходить на найближчій станції і ділить отримані бариші.

«Міняли»

Один із видів «вилучення коштів» – обмін або розмін грошей. Нещодавно у вагон поїзда, прямуючого до Сімферополя, увійшли продавці пуховими шкарпетками. Пасажири дивилися товар, прицінювалися, купували. Згодом продавці перемістилися в сусідній вагон. Через кілька хвилин одна з жінок повернулася назад. «Донька, мила, розміняй тисячу! – слізно попросила вона одну з пасажирок. – Товар продала, а здачі немає». Дівчина, пошкодувавши її, відрахувала 10 сотенних купюр і взяла синенького папірця. «Та ні, дочко, ти не зрозуміла. Мені не рублі потрібні, а гривні. Тут же Україна поруч, ми з ними за гривні торгуємо», – почала морочити голову шахрайка. Дівчина обурилася: «Забирайте свою тисячу, віддайте мої гроші». Купюри знову перейшли з рук у руки, і перекупка, бурмочучи вибачення, зникла. Перерахувавши гроші, дівчина виявила, що не вистачає двох сотень.

Випадки обману бувають і при обміні коштів на валюту інших держав. Задовго до кордону з Україною по вагонах проходять молоді люди, бурмочучи скоромовкою: «Обмінюємо рублі, гривні, долари…» Пасажиру, який зважився на обмін, спритні ділки оголошують курс, який рідко збігається з реальним. Клацаючи кнопками калькулятора, вони швидко пояснюють, скільки гривень той отримає за сотню рублів або доларів, і умовляють обміняти суму побільше, обіцяючи знижки. Прибувши на місце, росіянин переконується: вигідніше міняти гроші в офіційних пунктах обміну.

«Зганьблена честь»

У жінок-аферисток в поїздах є свій «маленький бізнес». Головні їх жертви-забезпечені пасажири СВ. Громадянин, познайомившись з такою дамою в вагоні-ресторані, пригостить її шампанським, запросить до себе, закриє двері… А через кілька хвилин піднімається крик: «Мене намагалися зґвалтувати!» Щоб уникнути неприємностей, ловеласу доводиться відкуповуватися солідною сумою.

Крадіжки

Найчастіше в поїздах доводиться стикатися фактично з елементарним злодійством. З точки зору закону, це вже інша стаття. Однак часом дане злодійство обставлено з такою віртуозністю, що не згадати про нього, кажучи про шахрайство, не можна. Ось короткий опис найбільш поширених схем.

На станціях пасажири висипають на перон прикупити соки і пиріжки. За цей час група бандитів, одягнених в дорожній одяг, – халати, спортивні костюми проходить по вагонах, купе, вигрібає з кишень, сумок, з-під подушок все що можна. Діти крадуть, дорослі стоять «на стрьомі». Майстерно діяв свого часу житель підмосковного селища Стара Купавна. Він винайшов оригінальний і абсолютно надійний спосіб проникнення до чужих квартир. В арсеналі злодія були знання психології людей, уміння увійти в довіру, спритність і гросмейстерська здатність аналізувати факти.

Шахрай заздалегідь викуповував всі квитки в одному купе. Прийшовши незадовго до відправлення поїзда, він прямував в касовий зал. У черзі, нервово очікуючи удачі біля віконця каси, злодій без зусиль обчислював заможних пасажирів і як би випадково поступався їм трьома зайвими квитками. Пояснював ситуацію просто: збирався їхати з дружиною і дітьми, але молодша дитина захворіла. Не пощастило … Молодий чоловік виявляв саму люб’язність: квитки продавав за номіналом, допомагав донести речі до вагона, був ввічливий і послужливий, поступався жінкам нижньою полицею.

Коли проходило радісне збудження, попутники непомітно втягувалися в задушевну розмову. Чого-чого, а зав’язувати контакти Віктор (допустимо, що так звали цього спритного) вмів. Скоро він вже добре знав, хто з пасажирів живе в достатку, у кого вдома є відеоапаратура, а хто вважає за краще вкладати заощадження в «справжні цінності» – ювелірні прикраси та антикваріат. Коли життя у вагоні затихало, і пора було відходити до сну, Віктор, з добре відпрацьованою мімікою збентеження, звертався до сусідів по купе з проханням: не могли б вони на хвилинку вийти в коридор? Йому, мовляв, потрібно переодягтися. Ні в кого з попутників заперечень не виникало.

Як тільки двері в купе задвигтіли, Віктор ставав зібраним і спокійним, наче хірург перед відповідальною операцією. У лічені секунди він «пробивав» кишені одягу сусідів. До шахрая перекочовували ключі від квартир. Одночасно він витягував паспорта, запам’ятовував або переписував адреси людей і акуратно клав документи на колишнє місце. Коли попутники поверталися в купе, їх добрий геній уже мирно сопів на верхній полиці.

Як тільки прощання закінчувалися, шахрай, у якого в кишені був заздалегідь придбаний зворотний квиток (на цей раз в єдиному екземплярі), поспішав на потяг до Москви. Попереду був непочатий край «роботи».

Один з найпоширеніших видів криміналу на вокзалах – крадіжка речей пасажирів їх же попутниками. Як правило, благовидна жінка (можливо, з дитиною) або солідний чоловік підсаджуються до пасажирів, які очікують поїзда. Зав’язується розмова, і через деякий час «попутник» просить: «нагляньте за моєю сумкою, а я в туалет відлучуся». Незабаром аналогічна проблема виникає і в довірливих пасажирів. Як правило, повернувшись, вони виявляють замість своїх речей лише сумку «наглядача», в якій замість одягу та сувенірів виявляється пара цегли.

На кожній станції в поїзд заходять рознощики товарів. Пропонують газети, морозиво, книги, одяг, посуд … Постійних торговців і провідники, і міліціонери наряду супроводу поїзда знають в обличчя. Проте під личиною комерсантів можуть виявитися і кримінальні типи. Ніхто не гарантує, що, проходячи по поїзду, хто-небудь з них не прихопить чужу сумочку з грошима та документами.

Деяким «фокусникам» досить декількох ознак, щоб визначити, де в висячій сумці знаходиться гаманець. Легке шлепок – і портмоне вилітає прямо в руки нового власника. Шахраї звичайно працюють бригадами. Вкрадені гроші і речі тут же передаються спільникам, і пред’явити злодієві нічого.

Почастішали випадки нового виду шахрайства, коли провідники залізничного транспорту присвоюють майно довірливих громадян. Люди, намагаючись заощадити на поштових перекладах, відправляють посилки, речі і навіть гроші через провідників поїздів далекого прямування. Найчастіше адресат нічого не отримує. Провідники намагаються брати посилки без свідків, не даючи розписок і квитанцій. Причетність його до зникнення довести практично неможливо. Тим не менш, в кінці минулого року була затримана провідниця 55-го пасажирського потягу сполученням «Красноярськ-Москва», що прийняла від потерпілих пакети з грошима на 17,5 тисяч рублів і 800 доларів США. Її чекає суд, і якщо провина буде доведена, то їй загрожуватиме ув’язнення строком до 10 років.

Що робити?

Вирушаючи в дорогу, перш за все, заздалегідь подбайте про надійне місце для грошей і документів. Їх необхідно під час всього шляху тримати суворо при собі. Найвірнішим, як правило, виявляється бабусин спосіб – додаткові кишені на білизну. Можна використовувати і пояси-гаманці, сховавши їх під верхній одяг.

Намагайтеся зайвий раз не розповідати навіть сусідам по купе, куди і навіщо Ви їдете і скільки грошей маєте при собі. Тим більше, не варто відкрито перераховувати купюри. Золоті прикраси в дорозі краще прибрати подалі. І пам’ятайте: під виглядом миловидної дівчини або солідної дами нерідко ховається обманщиця, а добродушний чоловік з мозолястими натрудженими руками цілком може виявитися «каталою» або шулером. Не слід в поїзді захоплюватися спиртним. Продукти краще вживати свої, перевірені. Траплялося, що попутник, пригостивши сусіда по купе горілкою або лимонадом зі снодійним, безслідно зникав з його речами і грошима.

Співробітники залізниці зобов’язані забезпечити безпеку пасажирів. У всіх поїздах по внутрішній трансляції попереджають про випадки крадіжки та шахрайства і необхідні заходи безпеки. Якщо ж неприємність все-таки відбулася, в першу чергу, необхідно звернутися до провідника. Він доповість про те, що трапилося начальнику поїзда. Той сповістить міліцію. Бригадир або наряд супроводу почне роботу негайно. Якщо з моменту події по шляху проходження не було станції, значить, злочинець все ще знаходиться в поїзді і знайти його можна досить швидко. Тому ваша пильність та оперативність може виправити ситуацію.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :