Хитрі покупці або «покупець завжди правий»

Пам’ятаєте історію про американську бабусю, яка облилася кавою? Бабця, купивши у «Макдональдсі» склянку гарячої кави, вирішила випити його, сидячи за кермом свого автомобіля. Старенька слабкою ногою натиснула на акселератор, склянку перекинувся і … американський суд зобов’язав «Макдональдс» виплатити постраждалій американці $ 2 млн.

Тому що на стаканчику не було попередження, що гарячою рідиною можна обпектися. Таких як ця бабуся, прийнято називати «сутяжники». З одного боку, це справжні герої, які прагнуть боротися за свої права, а, з іншого – це просто пройдисвіти, які роблять судові тяганини своєю професією.

Вітчизняним “сутяжникам” мільйони не світять, але кілька тисяч доларів заробити таким чином можна. Треба сказати, що жителі нашої країни і в колишні часи мали можливість трясти магазини, правда, здебільшого по дрібницях. У радянські часи жінки, відходивши у взутті кілька місяців, спеціально ламали підбори і приносили його назад.

Євген, виконавчий директор компанії «Економіка і Юстиція»: «Коли я працював з гастрономі, мені розповідали чудові історії. Скажімо, купують люди торт. З’їдають, а останній шматочок заражають цвіллю – приносять, показують і вимагають натомість новий торт. Мій товариш років десять тому в оригінальний спосіб вибирав магнітофон: купить, послухає, покладе в морозильну камеру на день і йде здавати. Поки вибрав такий, який йому підійшов – то зіпсував кілька штук».

Сьогодні у покупців з’явилася грізна зброя – закон «Про захист прав споживачів», яким передбачено презумпцію винності продавців та виробників товарів і послуг. Юрій, підприємець, зазначає: «У Європі споживачів-екстремістів (так називають тих, хто висуває необгрунтовані вимоги) теж вистачає. У Німеччині після Різдва в магазини вишиковуються черги бажаючих здати назад свої подарунки. Але таких прав, як у наших споживачів, немає ніде».

Професор Райх, автор відповідних законів об’єднаної Європи, не раз відзначав надзвичайну жорсткість споживчого законодавства. З кожним роком кількість позовів споживачів зростає. Одна з причин полягає в тому, що споживачі за законом звільнені від сплати судових мит, навіть якщо позов визнано неправомірним. Однак більша частина конфліктів вирішується у досудовому порядку.

Фраза «споживач завжди має рацію» сприймається судами як керівництво до дії. Іноді вони приймають рішення з анекдотичним позовами. Наприкінці минулого року студенти однієї юридичної академії Олександр, Антон і Юлія в суді здобули перемогу над державною бібліотекою. Студентів молодших курсів не хотіли пускати туди у зв’язку з ремонтом, студенти подали на керівників бібліотеки в суд, і він зобов’язав бібліотеку скасувати заборону на прохід і виплатити студентам компенсації.

Споживачі-екстремісти становлять приблизно 5-8% від загального числа покупців. Правда, лише деякі опитані нами фахівці визнають, що позови – важливе джерело засобів існування для сутяжників. Ольга, юрисконсульт компанії (мережа магазинів побутової техніки): «Нещодавно до нас звернулася жінка, яка купила соковижималку. Прилад сік вичавлював, але не в таких кількостях, як розраховувала покупець. У результаті вона намагалася отримати з нас гроші за нібито втрачений урожай смородини. Сума позову в десять разів перевищувала вартість соковижималки.

Зовсім недавно громадянин С. придбав вітчизняний холодильник у невеликому магазині. Холодильник незабаром зламався, але в магазині міняти його відмовилися. С. прийшов до нас, ми допомогли йому звернутися до суду, і магазин не тільки замінив С. холодильник на новий, але і виплатив неустойку за затримку заміни та відшкодував моральну шкоду. С., зраділий успіхом, вирішив його розвинути. За два-три тижні до закінчення гарантійного терміну він сунув викрутку в електричну схему, холодильник вийшов з ладу, і навчені гірким досвідом судового розгляду продавці магазину покірливо видали сутяжному покупцеві новий холодильник».

Можливостей для сутяг багато. За моїми оцінками, до 50% товарів, що продаються, мають підроблені сертифікати якості або підроблені ідентифікаційні маркування. Виявили – вимагайте компенсацію. Багато торгових компаній проводять рекламні акції: при покупці такого-то товару ви отримуєте подарунок. Але якщо вивчити їх бухгалтерську звітність, з’ясується, що вартість «подарунка» включено у вартість основного товару. А нав’язування чого-небудь в навантаження закон забороняє. Споживач купує товар з «подарунком» – навантаженням і пред’являє претензію.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :