Мережевий маркетинг

Слідом за зарубіжними компаніями на нашому ринку на початку 90-х років стали з’являтися і перші вітчизняні компанії, які реалізують товари методом багаторівневого мережевого маркетингу (Multi Level Marketing). У результаті – сьогодні рекламні стенди суцільно рясніють оголошеннями, запрошують працювати саме в МЛМ. За оцінками фахівців МЛМ, у Росії налічується 1,5 млн. чоловік, що є дистриб’юторами товарів подібних фірм, оборот яких становить 25 млрд. доларів США на рік.

Громадяни практично щодня стикаються з реалізацією товарів методом мережевого маркетингу (прямими продажами). Досить згадати надокучливу телевізійну рекламу, яка пропонує купувати товари, не виходячи з дому. Під прямими продажами мається на увазі реалізація товарів широкого споживання, в більшості випадків здійснюється вдома у покупців або на їхніх робочих місцях. Як правило, продавці роз’яснюють призначення продукції і демонструють її споживачам.

Так що ж таке мережевий маркетинг – перспективна індустрія або спосіб обману? Чому поняття «мережевий маркетинг» для багатьох асоціюється з шахрайством? Нехай для більшості ці асоціації – результат сумнівних і неперевіpених чуток, але слова про те, що «диму без вогню не буває» – підтверджені досвідом.

Мережевий маркетинг за принципом роботи представляє собою «піраміди». Це організації, діяльність яких полягає в залученні в свої ряди так званих «співробітників» і в укладенні з ними своєрідних «трудових договорів», суть яких полягає в тому, що за право діяльності в даній організації майбутній «співробітник» повинен заплатити певну суму грошей. Після цього вся його подальша діяльність буде полягати в пошуку і залученні таких же «співробітників». А його дохід буде складатися з відрахувань із сплачених за їх «трудовими договорами» коштів.

Якщо ви вирішили працювати в MLM

Тим хто бажає спробувати свої сили в мережевому маркетингу, буде корисно дізнатися про те, як відрізнити чорну піраміду від нормальної організації, що функціонує в цій сфері. По-перше, це – вимога обов’язкового вкладення коштів при оформленні працевлаштування. Як правило, офіційно – це або витрати, які несе фірма в зв’язку з навчанням нових працівників, або вартість реквізиту, необхідного для роботи нових співробітників.

Перше, що слід оцінити після з’ясування питань із попередньою оплатою – чи дійсно продукт або товар, який потрібно придбати, необхідний для подальшої вашої роботи. Може бути, що для переконливого розписування всіх його маркетингових переваг зовсім не обов’язково випробувати його на собі. Велика ймовірність, що вами просто хочуть скористатися, для збуту цього товару. Подумайте: ви впевнені в тому, що хочете сприяти втіленню в життя інтересів роботодавця саме таким способом?

Друге, що потрібно знати для прийняття рішення про відповідність реальної вартості товару або продукту запитуваної за нього ціною – це рівень цін на даному сегменті ринку. Не полінуйтеся дізнатися, скільки коштує такий же або аналогічний йому товар в інших місцях. Отримавши цю інформацію, ви з легкістю визначте, чи не хочуть на вас як слід заробити, заломивши за товар завищену в кілька разів ціну.

Якщо ви зустріли продавця піраміди

Що ж очікує в результаті людину, яка зловилася на вигадки господарів піраміди. Коробейників, як ще іноді називають цих бідолах, чекає нелегка робота. Ідентифікувати початківця МЛМ-щика дуже просто – він разюче нагадує дрібного комсомольського діяча 70-х років. Форма одягу – новий, випрасуваних костюм. Отримавши взамін грошей, внесених при влаштуванні на роботу, купу китайського непотребу за завищеною ціною і вступний інструктаж, він горить бажанням компенсувати свої витрати шляхом «впарювання» товару чесним громадянам.

Знайшовши передбачувану жертву, коробейник, радісно посміхаючись, витягнувши руку для потиску, вітає потенційного покупця як близького родича після багаторічної розлуки. Поки клієнт в замішанні намагається згадати, де ви примудрилися познайомитися з цією людиною, бізнесмен приступає до наступного етапу розкрутки. Представляючись співробітником безіменної канадської (швейцарської, італійської, японської, американської) фірми, він повідомляє про грандіозний розпродаж, і, негайно починає витягувати із значного баула кольорові коробочки. Дійство супроводжується поясненнями, після яких «покупець» дивується, як він взагалі дожив до своїх років без цієї необхідної речі. При цьому про кожний предмет наголошується, що він тут і зараз у два (три) рази дешевший, ніж в якомусь міфічному «магазині».

Відскіпатися від Коробейника непросто. Деякі, не витримавши такого напору, купують що-небудь недороге, тільки щоб відв’язатися. Це принципова помилка. Переконавшись у кредитоспроможності клієнта, коробейник вже просто так не відстане.

Трохи про пропонований товар. Це можуть бути масажні щітки, фени, ліхтарики, набори ножів, якісь автомобільні примочки. Спільного в них: неймовірно низька оптова ціна, китайський родовід і повна незастосовність в тій області, для якої вони нібито призначені. Навіть якщо у пропонованому виробі немає видимих дефектів, перша спроба використовувати його виявиться і останньою. Ламається навіть те, що не може ламатися за визначенням.

Що робити?

Необхідно знати, що, по-перше, брати гроші за оформлення працевлаштування мають право тільки спеціальні кадрові агентства, у яких є державна ліцензія на здійснення даного виду діяльності. По-друге, професійну підготовку платну також можуть здійснювати тільки організації, що мають на це ліцензію. Причому відповідно до ліцензії такі організації повинні видавати диплом про здобуту освіту або кваліфікацію.

При визначенні законності діяльності вашого потенційного роботодавця не соромтеся проявити наполегливість. Знати ступінь відповідності діяльності фірми-працедавця прийнятим в країні законодавчим нормативам – ваше право, яке після укладення трудового договору стане вашим обов’язком. Тому бажано при з’ясуванні подібних питань вимагати від співрозмовника не тільки усного, а й документального підтвердження.

Якщо ви зустрілися на вулиці з Коробейніком, не зупиняйтеся. Намагайтеся не пускати його в приміщення, правда напис на дверях «торговим агентам вхід – 100$» допомагає тільки при наявності охоронця досить похмурого вигляду. Визначивши, що перед вами коробейник, не соромтеся посилати його настільки далеко, наскільки дозволяє ваше виховання. Вислуховування подібних інструкцій і залишення вас у спокої згідно ваших вказівок – є невід’ємна частина його нелегкої професії.

 

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua
Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :