Альчео Доссена

Цей великий італійський фальсифікатор сотень скульптур від «античності» до «Відродження» Альчео Доссена (1876 – 1936) став головною дійовою особою одного з найбільш гучних скандалів в мистецькому житті XX століття.

Доссена народився в італійському місті Кремоні, який є батьківщиною Страдіварі і Аматі – відомих скрипкових майстрів. В юності і сам Альчео намагався робити скрипки, але швидко зрозумів, що це не його покликання. Щоб заробити грошей, юний Доссена пішов в підмайстри до місцевого каменотеса… Це заняття ніколи йому не подобалося, до того ж Альчео завжди хотілося бути знаменитим. Тільки до 30 років Доссена зважився кинути роботу на каменоломні і поїхав підкоряти Рим. Але почалася світова війна – і внесла свої корективи. Доссена призвали до армії. І підкорення італійської столиці довелося відкласти до кращих часів.

Знамениті підробки

Як художник Доссена нічого собою не представляв. Створювати щось нове у нього виходило не дуже добре. Але він виявився чудовим майстром підробок. Як ніхто, він умів подарувати своїм творінням відбиток безжального часу, а фактурі мармурових скульптур – повну ілюзію старини.

1916 рік – переломний в житті Альчео Доссена. У римському кафе він познайомився з чоловіком, який виявився антикваром Фазолі. Антиквар дуже зацікавився невеликим рельєфом у стилі Відродження, зробленим Альчео. Фазолі запропонував йому купити фрагмент рельєфу за 100 лір.

Фазолі разом зі своїм товаришем Палезі збули підробку за 3 тис. лір. Доссена став справжньою знахідкою для антикварів. Через якийсь час шахраї знову розшукали Альчео Доссена і запропонували йому співпрацю. Надалі він отримував від перекупників нікчемні суми, однак і за ці маленькі гроші Доссена був згоден працювати, так як це було для нього єдиним засобом до існування. Торгуючи його підробками антиквари виготовляли фальшиві сертифікати, домовлялися з експертами в області мистецтва, і ті видавали свідоцтва про автентичність того чи іншого шедевру.

Арт-дилери, які брали участь в афері навіть вигадали історію про монастир, що був зруйнований землетрусом. Розкопки на цій території і подарували світу дивовижні знахідки. По всій Європі та Америці в антикваріаті, приватних зібраннях і музеях можна було зустріти скульптури, народжені в майстерні Доссена що пройшли через руки Фазолі і Палезі. У нью-йоркському Метрополітен-музеї красувалася кора грецького майстра VI століття до н. е., у Віденському музеї – фронтонна група з Веліі, в музеї Сан-Луї – етруська Діана, в музеї Клівленда – архаїстична Афіна, а також десятки і десятки статуй, що приписуються Міно та Ф’єзоле, Донателло, Росселіні, Верроккьо та іншим геніям епохи Відродження.

Викриття

Підробки скульптур буквально заполонили антикварний ринок. Виручка від їх продажу текла рікою до рук шахраїв-антикварів. Сам же майстер Доссена все так само отримував лише мізерну частину від цього потоку. Всього за кілька років Фазолі і Палезі виручили на фальшивках не менше 70 мільйонів лір.

Доссена трудився, не покладаючи рук і не претендуючи на високу оплату своєї праці. Проте, так було до 1927 року. У Доссена не виявилося грошей на похорони померлої дружини. Він звернувся до своїх перекупників, але Фазолі і Палезі грошей йому не дали. І Альчео почав мстити.

Його викривальні інтерв’ю помістили провідні газети Європи. «Геній фальшивок» – так називали Доссену журналісти і критики. Фотографії його підробок обійшли журнали і газети всього світу. Багато хто не хотів вірити. Але їх переконав фільм, знятий в майстерні Доссена доктором Гансом Кюрліхом. У майстерні Альчео був басейн, заповнений темною рідиною. За кілька тижнів перебування в ній скульптури набували старовинного вигляду. Потім Доссена безжально бив важким молотом по другорядним частинам скульптури. Перед об’єктивом кінокамери скульптор незворушно створював свою останню підробку – «античну» статую богині.

Доссена ж не боявся викриття з самого початку. Його творіння видавали за оригінали і продавали Фазолі і Палезі, а сам він грошей за свої шедеври практично і не отримував. Так що юридичної відповідальності Доссена не поніс…

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :