Арманд Хаммер

Величезний скандал вибухнув в Америці після виходу в світ книги «Досьє. Таємна історія Арманда Хаммера». У ній були описані скандальні подробиці життя Арманда Хаммера – відомого і дуже впливового американського бізнесмена, громадського діяча і філантропа. 21 травня 1898 року у Нью-Йорку в сім’ї бідних єврейських емігрантів народився хлопчик, якому батько дав пролетарське ім’я Арманд (від Arm and Hamme – серп і молот). Син був другою дитиною в сім’ї. Старшого батьки назвали Гаррі, а яка з’явлася на світ останньою, дитині дали ім’я Віктор.

Батько цього сімейства, Джуліус Хаммер, в 1915 році зареєстрував фармацевтичну компанію Allied Drug and Chemical, яка торгувала засобами для догляду за шкірою. Правою рукою Джуліуса став його молодший син Арманд. Справи у сімейної компанії з самого початку пішли не дуже добре. Щоб утриматися на плаву, Хаммеру іноді доводилося підробляти підпільними абортами.

Незабаром один з абортів, який робив Арманд, закінчився летально. Тоді батько, взявши провину сина на себе, сів на 15 років до в’язниці. І сімейний бізнес очолив Арманд, ставши першим американцем, який своєю працею заробив в студентські роки мільйон доларів. Хаммер і СРСР На початку 1921 року молодий чоловік вирішив розгорнути свій бізнес в Росії. Він сподівався, що прийшовши до влади більшовики підтримають ініціативу свого союзника і кредитора, і привіз в післяреволюційну Росію партію медикаментів, а також організував постачання американського продовольства голодуючим на Уралі.

На Уралі бізнесмен був вражений страшними картинами панувавшого там голоду. Це підштовхнуло його до думки запропонувати більшовикам купити в кредит зерно в обмін на ходові товари, якими з царських часів були забиті всі місцеві склади. Володимиру Леніну ця ідея сподобалася. І 27 жовтня 1921 року Наркомат зовнішньої торгівлі РРФСР і хаммеровска Allied Drug and Chemical Corporation підписали договір на постачання в Радянську Росію 1 млн. бушелів американської пшениці в обмін на хутро, чорну ікру і націоналізовані більшовиками цінності.

Комісійні Арманда, від цієї операції, до якої він не вклав ні цента, склали величезний відсоток – більше 100 тис. дол. при загальній ціні угоди в 600 тисяч. У злиденній, голодній і холодній Москві двадцятих років Хаммер жив на широку ногу. Йому виділили особняк у тридцять комір на Садово-самопливній вулиці, який Арманд разом з братом Віктором перетворив на щось подібне до будинку американської торгівлі та мистецтва.

Спиртовий король

Але легальні угоди хоча і приносили прибуток, але наслідки мали вкрай неприємні. Так, в російській ікрі були виявлені консерванти, заборонені в Америці, і її довелося здати канадським оптовикам за демпінговими цінами. Коли ж Хаммер спробував продати художнім галереям колекцію предметів мистецтва, привезених з Росії, колишні їх власники-емігранти подали на нього до суду, звинувативши в скупці краденого.

Повернувшись у Штати, Арманд ліквідував батьківську Allied Drug і створив багатопрофільний концерн Allied American. Потім разом з братом Віктором знову відправився в Москву, де прожив вісім років. Він відкрив першу в СРСР олівцеву фабрику і представляв у Москві інтереси 37 американських корпорацій, банків і фірм, включаючи компанію Генрі Форда.

Виконуючи завдання Кремля, у 1932 році він намагався зблизитися з Франкліном Рузвельтом – тоді ще претендентом на президентський пост, і фінансував його передвиборчу кампанію. А коли в 1933 році був скасований сухий закон, Хаммер став «спиртовим королем Америки», налагодивши в США виробництво міцних спиртних напоїв. Арманд сам розробив рецептуру фірмового напою Gold Coin, одну половину якого складали дешеві віскі, а другу половину – спирт. До кінця війни Хаммер щорічно отримував дохід у 17 мільйонів доларів. Його виноробна компанія була тоді найбільшою в країні, а її оборот сягав сорока мільйонів. Конкуренти були в паніці.

За Хаммером почали стежити, у Федеральному бюро розслідувань на нього було навіть порушено справу під номером 61 280, яке вів голова ФБР Джон Едгар Гувер. 6 березня 1952 року Хаммера запросили до міського управління ФБР у Нью-Йорку. Арманду загрожував чималий тюремний термін, але смерть основних свідків, незаконні методи збору інформації і везіння дозволили йому уникнути цього.

Відмивання грошей

«У 1920-і роки А. Хаммер багато їздив по Європі. Основним місцем його проживання став берлінський готель Kaiserhof. З Берліна він переїжджав до Гамбурга, Париж і Лондон, а також у Ригу і Таллінн, де зупинявся в кращому тоді ризькому готелі De Roma, а також у приватних готелях. Поїздки були настільки частими, що він обзавівся естонським паспортом. Зовні Хаммер здавався кур’єром або торговцем-посередником, але насправді його робота полягала в таємному перекладі отриманих з Москви грошей радянським агентам в Європі і США.

Бухгалтер і юрист фірми Дж. Шапіро проводив ці операції в бухгалтерських книгах як надання кредиту або будь-яких інших послуг. Радянська державна організація торгівлі (Держторг) видавала А. Хаммеру перекладний вексель на придбання товарів за кордоном, які той пред’являв в якості забезпечення позики у відділенні Lloyd Bank. Всі ці операції, які здійснював Арманд Хаммер, пізніше стали називати «відмиванням грошей».

Торгівля антикваріатом

Співпрацюючи з Росією, Хаммер волів розраховуватися за угоди не грошима, а хутром, ікрою, коштовностями, антикваріатом і творами мистецтва. Вивозячи на вантажівці із Зимового палацу в Петрограді речі для продажу в Європі, Хаммер не погребував і килимовими доріжками. Пізніше він налагодив з них пошиття тапочок, які продавав за дуже хорошу ціну. На Заході, особливо в США, знайшлося багато бажаючих придбати домашнє взуття з палаців російських царів.

За все своє досить довге життя Хаммер був дружний з усіма радянськими лідерами від В. Леніна до М. Горбачова. У Росії його вплив був беззаперечним. Колекція його нагород включала радянський орден Дружби народів, французький орден Почесного легіону, італійський Орден за особливі заслуги, шведський Королівський орден Полярної зірки, бельгійський Орден корони, австрійський Лицарський хрест, венесуельський орден Андреса Беллоса, американську Національну медаль мистецтв. Він був почесним доктором 25 університетів, а його ім’ям навіть був названий Об’єднаний всесвітній коледж в США.

Відсутній заповіт

Історія смерті Хаммера була оточена деяким скандальним ореолом. На наступний день після смерті Хаммера і оголошення його заповіту, виявилося, що мільйонер нікому нічого не залишив. Та й залишати йому було нічого. Майже все, чим за життя він так вправно і широко розпоряджався, перейшло у власність різних організацій, а коштів що залишилися ледь вистачило на розрахунки за боргами…

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :