Арудж і Хаіраддін Барбаросса

Під ім’ям Барбаросса (це слово означає «рудобородий») відомі два брати – корсари, справжні імена яких були Арудж і Хаіраддін (Хайраддін або Хайр-ад-Дин або Хайр-ад-Дін). У XVI столітті вони підпорядкували своїй владі майже всю північ Африки. Часто мусульманські країни самі зверталися до піратів за допомогою, наприклад, коли іспанці спробували захопити Алжир.

Пірати вміло використовували політичну обстановку, підтримуючи виступи мусульманської Туреччини проти християнських держав Європи. Крім того, що Барбаросси допомагали своїм союзникам, вони й самі були не проти опинитися при владі…

Арудж Барбаросса

Один з наймогутніших піратів, відомих історикам, Арудж-носильник, званий також Барбаросса I.

Народився він, за одними джерелами у 1482, за іншими – в 1473 році на острові Матшні (Лесбос) в багатодітній родині бідного гончаря. Поступово на 20 році життя служити на турецький корабель, він відправився до Константинополя. Там був наглядачем на галері, потім потрапив у полон і два роки працював також на галері, але вже в якості раба. Втікши, Арудж вирішив зайнятися піратством, і якийсь час користувався заступництвом Хаїр-хана з Саталіі. Проте його переслідували невдачі, він зубожів і став працювати носильником в Константинополі. Цим він і заслужив своє прізвисько.

На Джербі Арудж разом з двома братами – Ісаком та Хайраддіном – створив справжню піратську базу. Популярність пірати отримали завдяки своїм хитромудрим планам нападу на галери. Так одного разу пірати Барбаросси захопили дві папські галери, що везли дуже цінний вантаж. Пірати взяли штурмом перший корабель. А потім Арудж, наказавши роздягнути бранців, загнав їх у трюм, а в відібрану одяг вдягнув своїх піратів. Потім всі перейшли на папську галеру і взяли власне судно на буксир. Таким чином, створювалося враження, що перемогли папські воїни.

Незабаром здалася друга галера. Вона без побоювання підійшла до корабля піратів, який був на буксирі. Тут Арудж подав знак, і це судно без особливого зусилля було захоплено. Завдяки чудовій відвазі і удачам Барбаросса незабаром здобув популярність і отримав запрошення від маленьких алжирських князьків допомогти їм вигнати іспанців. Арудж погодився і, зібравши досить великий загін, скоїв напад на Бужи. Але воно виявилося невдалим. Пірат був важко поранений і відступив.

У 1514 році Арудж запропонував Мулею-Ахмеду повернути Бужи, захоплену в 1510 році іспанцями. Однак іспанцям вдалося відбити штурм, а влучний постріл з гармати позбавив Аруджа руки. Після того, як арабські майстри виготовили йому срібний протез, навесні 1515 Арудж зробив другу спробу захопити Бужи. Зібравшись із силами, він все ж таки взяв штурмом Джіджелі, який пізніше став центром його діяльності.

У цей час по допомогу до пірату звернувся Селім бен Тумі, князь алжирський. Він запропонував Аруджу співпрацю в боротьбі проти іспанців. Пірат погодився, але як тільки вірні йому війська розташувалися в Алжирі, задушили Саліма в його купальні. Що увійшли в місто горяни Бен-ель-Каді проголосили Аруджа владикою Алжиру.

Арудж правив під ім’ям Барбаросси Першого. З властивою йому жорстокістю він придушував можливі змови. Султан Арудж став одним з найбагатших людей південно-африканського узбережжя. Здавалося б, є всі підстави зміцнити свій вплив і очолити боротьбу проти іспанців, під владою яких залишалися деякі арабські міста. Але Арудж виявився не мудрим правителем, а жорстоким тираном. Обурені жителі з’єдналися з іспанцями і прогнали новоявленого правителя. Але через дуже короткий час Арудж отримав нове запрошення від жителів міста Тлемсена вигнати узурпатора Абу-Зейана. Перемігши останнього, Арудж хотів знову проголосити себе государем, але у справу втрутилися іспанці.

Арудж з кількома вірними соратниками втік. Іспанці послали за ним у погоню загін кінноти і після трідцятигодинного переслідування відбулася битва, під час якої Арудж загинув. Відрізану голову Аруджа іспанці відправили в Оран, а звідти – до Іспанії, де її виставили на загальний огляд.

Хаіраддін Барбаросса (Хайраддін)

Хаіррадін став піратом під впливом старшого брата, правителя Алжиру Барбаросси. Хаіраддін Барбаросса II, обманом захопив владу в Алжирі, зміг не тільки не розгубити придбань свого брата, а й помножити їх. Сучасники відзначали неабияку фізичну силу Барбаросси при його середньому зрості. Його хоробрість, спритність, вправність і знання законів моря допомагали успішно здійснювати найвідчайдушніші міроприємства. Однак розум, рішучість, відвага і працездатність поєднувалися в ньому з невблаганною і холодною жорстокістю.

На відміну від брата, він усвідомлював силу іспанців і не розраховував на власні сили у розправі з ними. У 1518 році Хайраддін перейшов під заступництво Туреччини. За підтримки турецького султана, в 1519 році Хайраддін обложив іспанську фортеця Пеньона, що протягом декількох десятиліть слугувала форпостом іспанців поблизу Алжиру. Облога затягнулася на кілька років, але весь цей час Хайраддін продовжував розбійничати по всьому Середземному морю, використовуючи як головну базу острів Джерба. У 1529 році фортеця була взята штурмом, всі її захисники перебиті, а губернатора забили батогами до смерті. Алжир став основною базою піратів.

У 1541 році Карл V підготував експедицію (вже не першу на той час) проти Барбаросси II. Половина флоту експедиції було знищено, і під ударами воїнів Хайраддіна іспанці були змушені покинути узбережжя. По дорозі 20 червня 1543-го Хайраддін спалив Реджо, захопивши безліч полонених. Серед них була дочка губернатора, яка вразила старого пірата своєю красою. Щоб завоювати її прихильність, Хайраддін звільнив її рідних та всіх шляхетних людей Реджо, і до того ж повернув їм частину награбованого. Дівчина, у якої, втім, не залишалося іншого виходу, погодилася стати дружиною пірата.

Сподіваючись на повний розгром Іспанії, французький король Франциск I уклав союз з турецьким султаном, який направив до берегів Франції свого адмірала – Хайраддіна Барбароссу. Прибувши до Франції, Хайраддін розташувався в Тулоні, звідки здійснював набіги на іспанське узбережжя. Проте, він не гребував і захопленням французьких полонених і розоренням довколишніх сіл. У результаті, Франциск вирішив, що шкоди від подібного союзника більше, ніж користі, і попросив Хайраддіна покинути Тулон. Пірати за виконання прохання зажадали грошей і, отримавши бажане, вийшли.

19 червня 1547 року султан Сулейман уклав п’ятирічне перемир’я з Габсбургами, і в Середземномор’ї настав період відносного затишшя. Незадовго до цього Хайраддін пішов на спочинок і переселився до Константинополя. Там він проводив час з молодою дружиною і численними наложницями. Помер пірат 4 липня 1547 в своєму палаці над Босфором. Хайраддін Барбаросса II був похований в мавзолеї на березі Золотого Рогу. І турецькі кораблі, що входять в гавань, ще багато років віддавали салют у пам’ять про одного з найбільших піратів в історії людства.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :