Батько Ієронім

У всі часи сектанти залякували легковірну публіку різного роду страшними прогнозами. У когось із-за жахливих картин «майбутнього» траплялися нервові зриви, а хтось використовував їх для власного збагачення.

Поповнення громади

У 1844 році в самарській старовірській громаді несподівано з’явився новий священик, який представився батьком Ієронімом. Його з радістю прийняли, так як батько Ієронім стверджував, що раніше був монахом у Іргізських скитах – святе місце для всіх старовірів. До того ж, нового члена громади опікав місцевий купець Царицин, що мав великий авторитет у старовірів Самари. В його будинку батько Ієронім і оселився.

Як виявилося, 60-річний старець володів даром передбачення. Головним елементом його чудових оповідань був скорий і неминучий кінець світу та події, йому супутні. Батько Ієронім напам’ять знав «Апокаліпсис» Іоанна Богослова. Наділений даром яскравого образного слова, священик барвисто описував парафіянам сурмачів вершників, моторошні знамення, і власне Страшний суд …

Дуже скоро навколо батька Ієроніма склався гурток довірених парафіян. Крім регулярного озвучування страшних апокаліптичних прогнозів, батько Ієронім пророкував майбутнє окремим людям: то обіцяв матері швидке повернення зниклого сина, то пророкував безплідній жінці майбутнє зачаття. Звичайно, важко описати радість людей після настільки довгоочікуваних обіцянок. Правда, скажемо відразу, ні один з прогнозів батька Ієроніма так і не збувся. Але до цього пройшло ще чимало часу, а поки люди свято вірили кожному слову мудрого старця.

Страшне пророцтво

Наприкінці лютого 1844 на одній зі своїх проповідей Ієронім заявив, що «кінець світу» прийде із початком Великодня, який того року припадав на 26 березня. Як доказ свого пророцтва він приводив нумерологічну розшифровку 1844 року, яка, на його думку, відповідала «числу звіра». Старець закликав усіх старовірів розпочати приготування до дня страшного суду.

Старовіри були в більшості своїй людьми заможними. І багато хто після цього пророкування згадали слова про те, що «легше верблюдові пролізти у вушко голки, ніж багачу потрапити в рай». Але й тут батько Ієронім не залишив своїх парафіян в «біді». Він пояснив, що, якщо старовіри хочуть позбутися від усіх гріхів, то потрібно просто стати жебраком. А для цього майно належало подарувати, а гроші – роздати. Причому зробити все це слід було таємно, так як милість, чинена напоказ – то є гординя.

Протягом декількох тижнів самарські купці продавали за безцінь або зовсім роздаровували все своє добро. А всі готівкові гроші Ієронім запропонував передавати йому, щоб він міг спожити їх на різні «благочестиві і богоугодні справи». Парафіяни були раді можливості позбавитися від цього вантажу.

В очікуванні кінця світу

У пасхальну ніч всім людям похилого віку належало, одітись в білий одяг, лягти в приготовані труни. А вся молодь повинна була в п’ятницю залишити домівки і вийти до яру, що в 25 км від Самари. Там, під відкритим небом, вони повинні були співати псалми і чекати настання кінця світу. У п’ятницю ввечері (24 березня 1844 р.) всі старовіри беззастережно виконали вказівки батька Ієроніма.

Протягом всіх святкових днів на вулицях Самари не з’явилося жодного старовіра, а в понеділок 27 березня 1844 міська влада отримали інформацію про те, що в старовірському кварталі коїться щось недобре. Коли представники влади увійшли до будинку старовірів, вони побачили – стоять на столах труни, в яких лежали живі люди. Вони лежали у гробах та читали молитви в очікуванні кінця світу, який, як вони думали, вже другу добу рухався по Росії.

Скоро з’ясувалося, що з старовірських будинків зникла вся молодь. А ввечері 29 березня 1844 року велике скупчення людей було виявлено в Коптиєвому яру. Ніхто з них не хотів добровільно повертатися до міста.

Викриття

Старовіри повернулися назад у будинку тільки після того, як стало ясно, що їх провісник виявився просто шарлатаном і зник у невідомому напрямку з усіма їх грошима. Старовіри дали точний словесний портрет батька Ієроніма, завдяки чому його вже через день схопили. Сам батько Ієронім на допиті стверджував, що, нібито, щиро повірив у швидкий кінець світу, а тому його дії не можна вважати обманом. Але це не завадило «святому людині» прихопити із собою майже 5 тис. рублів (чималі на ті часи гроші), які і були виявлені у нього під час обшуку.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :