Брати Гохмани

Шахраї брати Гохмани, антиквар Антон Фогель і його компаньйон Шиманський в 1896 році обвели навколо пальця кращих паризьких експертів. Шепселя і Лейба Гохманова багато хто знав у їх рідній Одесі. Вони скуповували все, що згодом можна було б вигідно продати.

Заповзятливі брати проживали в містечку, яка розташувалося недалеко від розкопок стародавньої Ольвії, найбільшого античного міста грецької колонії в Північному Причорномор’ї. Вони використовували таке вигідне сусідство з користю для себе і поставили на широку ногу продаж довірливим багатіям археологічних знахідок (в основному фрагментів мармурових плит з написами на давньогрецькій мові). Це були воістину безцінні скарби. Але дуже скоро вони охололи до цього виду діяльності. Занадто багато часу йшло тільки на те, щоб дістати з-під землі невеликий осколок. При цьому попит на товар ріс, а старожитностей катастрофічно не вистачало. Проблему браку справжнього антикваріату брати Гохмани вирішили дуже просто: просто розбавили його фальшивим.

Перша велика афера

Першою жертвою шахрайства братів став колекціонер з Миколаєва містер Фрішен. Якось до нього прийшли селяни (насправді це були підставні люди братів Гохманів) і запропонували купити золоті вироби, нібито знайдені ними під час польових робіт. Угода відбулася. Але коли директор Одеського археологічного музею, до якого звернувся колекціонер, провів експертизу знахідок, з’ясувалося, що всі вироби є підробкою. На жаль, знайти продавців було вже неможливо.

Тіара для Лувру

Натхнені першої удачею, брати вирішили попрацювати за кордоном. І в один з зимових днів у Відні з’явився непоказний комівояжер з Одеси – Шепсель Гохман. Його представили директорам Віденського Імператорського музею міста Бруно Бухеру і Гуго Лейшінгу, яким він запропонував купити унікальну тіару скіфського царя Сайтафарна. Однак ті після довгих і нелегких переговорів були змушені розвести руками. Тіару вони визнали унікальним твором мистецтва, але суми, яку запросив її власник, у них не було.

Але невдача в музеї не зупинила Шепселя, і він відправився на пошуки покупця в антикварні крамниці. У результаті були знайдені два компаньйона для братів – власник антикварного магазину Антон Фогель і віденський маклер Шиманський, які стали емісарами до Лувру. Через рік, навесні 1896 року, Фогель з Шиманський прибули до Парижа і продали Лувру тіару царя Сайтафарна. У результаті цієї операції брати Гохман отримали по 86 тисяч франків, Шиманський і Фогель – 40 і 74 тисячі відповідно.

«Фальшивка»

Практично відразу, після того як тіара була виставлена на загальний огляд, багато вчених висловили сумнів в її автентичності. Серед них були професор Петербурзького університету О. М. Веселовський і мюнхенський історик Адольф Фуртвенглер. Останній довів, що тіара дійсно є твором ювелірного мистецтва, але при цьому історичної цінності не має. Експертна комісія, вивчивши тіару і порівнявши побачене з тим, що було відомо науці про скіфського царя Сайтафарне, резюмувала: «Тіара зроблена високопрофесійно і з урахуванням таких знань, якими могли володіти лише фахівці …»

Але дирекція Лувру не стала прислухатися до думки фахівців, і сім років вся культурна Європа з’їжджалася до Лувру, щоб подивитися на це диво. Крапку в цій історії поставив одеський ювелір Ізраїль Рухомовскій. Незабаром в одній з паризьких газет з’явилося сенсаційне повідомлення: «гравер Ізраїль Рухомовскій, проживає в Одесі по вулиці Успенській у будинку № 36, заявляє з повною категоричністю, що саме він є творцем тіари. Замовлення на неї він виконав за 2000 рублів протягом восьми місяців. Своє авторство він готовий довести, якщо уряд Франції сплатить йому командировочні».

Відрядні сплатили, і в квітні 1903 року Ізраїль Рухомовскій з’явився в Парижі. Адміністрація Лувру допитувала його два тижні. Ювелірові з Одеси по пам’яті відтворив фрагмент тіари і точно назвав рецепт металевого сплаву. Цим він довів своє авторство. Для виготовленої Рухомовскім тіари була використана справжня знахідка археологів: Ольвійська плита, де повідомлялося про багатого городянина Протогене і його щедрий дар скіфському царю. Правда, Протоген підніс Сайтафарну 900 золотих, а не головний убір.

Рухомовскій розповів, що йому постійно не вистачало грошей і, коли брати Гохман запропонували йому на них працювати, то з радістю погодився. За одне замовлення брати обіцяли заплатити стільки, скільки ювелір заробив би за рік (1800 рублів – це божевільна на ті часи сума). Сумнівів в авторстві ні в кого не залишилося. Вибухнув грандіозний скандал, а тіара була захована подалі в запасники музею.

Гохманам, Фогелю і Шиманському вдалося уникнути кримінального переслідування, а Ізраїль Рухомовскій, так і не домігшись справжньої слави і багатства, повернувся на батьківщину і незабаром був всіма забутий. Тіара ж знайшла свій притулок в Музеї декоративного мистецтва Парижа, де вона і зберігається донині.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :