Чарльз Понци

Перша в світі фінансова «піраміда» з’явилася у 1919 році в Америці. Її «автором» став італійський іммігрант Чарльз Понци. Він створив фірму, яка називалася «Старовинна колоніальна компанія з обміну іноземної валюти». Компанія займалася тим, що збирала гроші з довірливих американців, обіцяючи виплачувати при цьому від 50% річних і вище. Перші вкладники отримували дивіденди за рахунок грошей наступних. Понци досить швидко став мільйонером, але американців він продовжував дурити цілих 10 років.

Нещасливий італієць

Народився майбутній комбінатор Чарльз Понци у 1882 році на півночі Італії. Ще дитиною Чарльз почав плекати мрію про те, як в один прекрасний день він стане дуже багатий. Але йшли роки, а мрія все не збувалася. Понци виповнилося двадцять, він зрозумів, що в Італії розбагатіти йому не вдасться, і вирішив переїхати до Сполучених Штатів. У 1907 році Понци відбув з США до Канади. Там у справі банківської фірми Zrossi & Co, в якій Чарльз виявився співзасновником, він був засуджений на 3 роки тюремного ув’язнення за звинуваченням у підробці.

Вийшовши на свободу, невдачливий аферист вирішив поправити фінансові справи контрабандою іммігрантів у США. Але знову досить скоро він попався в руки поліції. Тепер він був засуджений за статтею за порушення імміграційного закону і «мотати термін» на цей раз йому довелося в Атланті. Через 2 роки Понци вийшов на свободу і перебирався до Бостона. Втомившись від в’язниць, він вирішив відпочити і цілих вісім років не попадався на великих махінаціях.

Піраміда

А в кінці 1919 року шахрай винайшов знамениту схему обдурювання людей за допомогою фінансових пірамід. Ідея була дійсно дуже привабливою. Суть її полягала в отриманні грошей за рахунок одночасної купівлі та продажу поштових марок. Ось як ця ідея з’явилася на світ.

У серпні 1919 року Чарльз збирався випускати міжнародний журнал і у зв’язку з цим відправив лист одному знайомому до Іспанії. У відповідь той прислав міжнародні обмінні купони, які Понци міг обміняти на будь-якій американській пошті на марки, щоб надалі надсилати до Іспанії номера журналу. В Іспанії обмінний марочний купон коштував у перекладі в американську валюту близько одного цента, а в Америці за нього видали марок на шість центів. Після цього Чарльз вивчив обмінні курси в інших країнах. Спочатку він вклав невелику суму грошей в цю ідею і отримав прибуток. А вже через місяць він виручив 15 тисяч доларів при тому, що вклав він всього одну тисячу доларів. До нової оборудки він підключив своїх друзів. Спочатку Понци брав у них депозити в обмін на його боргову розписку, за якою він зобов’язався виплачувати через 90 днів 150 доларів за кожні отримані 100. При цьому, незважаючи на обіцянку розплатитися через 90 днів, Чарльз повертав гроші та відсотки вже через 45.

Універсальну поштову конвенцію підписали в Римі 26 травня 1906 США і ще низка країн. Ця конвенція повинна була полегшити обмін поштовими відправленнями між країнами-учасницями. При цьому нікому й на думку не спадало, що на цих операціях можна якось заробити, і що мізерна сума розміром в 3 сантима може стати основою для фінансових операцій.

А після Першої світової війни в багатьох країнах почалася інфляція, при цьому поштові відомства не спромоглися внести відповідні корективи в обмінний курс між купонами та марками. В результаті чого різниця між марочним купоном і відповідною йому маркою досягала 600%! Таким чином, виходило все дуже просто: на один цент купувався купон в Іспанії, його міняли в Америці на марку, а марку продавали за 6 центів. У результаті – прибуток.

Паралельно впровадження цієї ідеї йшов процес психологічної обробки населення, прийоми якої були вкрай простими. Чарльзу влаштовували інтерв’ю з провідними газетами США, яким він розповідав чудові казки.

Ось що писали про нього газети того часу: «Понци перетворює один долар на мільйон і робить це з неабияким натхненням. Ви просто даєте йому долар, і Понци приписує до нього шість нулів» (газета «Бостон Тревелер», липень 1920 р.), «Понци надає кожному можливість швидко розбагатіти. Позичте йому грошей – від 50 доларів до 50 тисяч, – і через 180 днів він поверне вам рівно в два рази більше» («Вечірній Нью-Йорк»).

Поступово Чарлі став видатною особистістю свого часу. Преса, і прості жителі Америки були від нього в захваті. 80% всього поліцейського управління міста Бостона були вкладниками в пірамідальній афері Понци, що нагадує більш пізню аферу і на іншому континенті. Мова йде про російську «Властелину», де інвесторами були і представники політичного бомонду, і добра половина співробітників правоохоронних органів.

Справи Понци йшли відмінно до весни 1920 року. До цього Чарльз власноруч керував компанією, а в квітні він передав кермо влади вісімнадцятирічній міс Мелі, призначивши її своєю довіреною особою. Сам же Понци відійшов від справ. До липня 1920 року в «Компанію з обміну цінних паперів» під керівництвом вісімнадцятирічної дівчини міс Мелі щотижня надходило від населення близько одного мільйона доларів. Велика частина грошей відразу ж переводилася в Ганноверську трастову компанію, де Понци відкрив депозитарний рахунок у травні 1920 року. До середини літа цей банк перетворився на головний механізм перерозподілу капіталів.

Крах піраміди

Але незабаром щасливому і мирно процвітаючому бізнесу прийшов кінець. Причому поклало початок кінця його не уважна держава і навіть не підозрілі вкладники, а кредитор. Ще на самому початку своєї блискучої «кар’єри» Понци взяв у борг у якогось Деніелса – 200 доларів. А в обумовлений термін повернув гроші з відсотками.

Запаморочливий успіх колишнього боржника викликав у Деніелса почуття величезної заздрості. Пробачити таку удачу Чарлі він не міг. Особливо прикро було йому дізнатися про те, що Понци купив дорогий особняк вартістю в 35 тисяч доларів. Тоді втілилася в реальність мрія всього життя власника піраміди.

Деніелс заявив, що частиною домовленості про надання кредиту на 200 доларів була обіцянка Понци поділитися рівно половиною майбутнього прибутку від проекту. Вимагання Деніелса будувалося на специфіці місцевого, массачусетського законодавства, згідно з яким на весь період розгляду позовів з майнових претензій активи відповідача заморожуються.

Було оголошено про зупинку прийому нових вкладів, що стало величезним потрясінням для вкладників. Почалася паніка. Але при цьому, як не дивно, Понци спокійно поглядав, як його бізнес йде на дно, він не намагався сховатися, хоча у нього було безліч шансів зробити це. Почалися обшуки, конфіскації, арешти, суди. У жовтні Понци визнали банкрутом, а в листопаді його засудили до п’яти років тюремного ув’язнення з простою мотивуванням: «Отримав від вкладників 10 мільйонів доларів і виплатив назад 8 мільйонів. Нестача становить 2 мільйони ».

Що ж незаконного у фінансовій піраміді? У тому, що Понци роздавав боргові розписки з обіцянкою виплатити гігантські відсотки, немає нічого протизаконного. Кримінал ж полягав у тому, що гроші, які виплачуються вкладникам, називали прибутком, тоді як насправді це перерозподіл капіталу.

Понци відсидів присуджений йому термін у федеральній в’язниці. Подальша ж його доля вельми печальна. Пізніше за суміжним вироком він потрапив до в’язниці штату Массачусетс. Після звільнення в 1934 році його депортували до Італії, а напередодні Другої світової війни Чарльз Понци емігрував до Бразилії.

Помер знаменитий аферист у віці 67 років у благодійному госпіталі Ріо-де-Жанейро. Він залишив статок у розмірі 75 доларів, заощаджених з урядової пенсії. Всі ці гроші були витрачені на його похорон.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :