Джузеппе Каліостро

З усіх історичних особистостей XVIII століття найбільш загадковим заслужено вважається граф Каліостро. Він залишився в історії як авантюрист, мандрівник, палкий коханець і знавець таємних наук. З його ім’ям пов’язані дивні речі: вміння ковтати вилки, здатність оживляти статуї і багато інших. Але ким була ця людина насправді?

Про походження Джузеппе Каліостро (він також відомий під іменами Лещата, Меліна, граф Гарат, маркіз де Пеллегріні, маркіз де Анна, граф Фенікс, Бельмонте) відомо небагато.

Сам Каліостро стверджував, що народився на Сході, а батьками його були принцеса і ангел. Своє дитинство і юність, за його ж розповідями, він провів у Медіні.

З дитинства хлопчик був оточений загальної любов’ю і турботою, йому прислужували десятки рабів і рабинь, готових виконати будь-яке бажання. Потім шериф Медіни (родич Каліостро) відправив його у супроводі мудрого Альтатаса в подорож по Сходу та Африці. А завершилася поїздка (знову ж таки за версією самого графа) відвідуванням Єгипту, де жерці стародавніх храмів відкрили Каліостро всі тонкощі древніх наук і таємниці пірамід. Тут же відбулися перші спілкування з фараонами, що передбачили Каліостро велику долю і поклали на нього якусь вищу місію, сенсу якій він так і не розкрив, посилаючись на таємниці світобудови. У єгипетській Олександрії Джузеппе близько зійшовся з вуличними факірами. Він опанував прийоми гіпнозу, вивчив магічні формули, навчився досить складних фокусів і зібрав колекцію екзотичних предметів. Каліостро називав себе учнем графа Сен-Жермена. Він прагнув проникнути в систему азартних ігор й розгадати таємницю виграшних карт.

Священна інквізиція намагалася викрити великого авантюриста і зібрала про нього деякі відомості. Роком його народження вважається 1743-й. Джузеппе Уотерс, який прийняв ім’я графа Каліостро, насправді народився в сім’ї збанкрутілих книготорговців. Ім’я своє він отримав на честь діда Джузеппе Бальзамо. Прізвищем Каліостро зобов’язаний своєму дядькові. Що ж стосується титулу графа, то можна сказати тільки, що ні в одному з європейських геральдичних атласів герб графів Каліостро не був виявлений. З малоліття Джузеппе Бальзамо виховувався в монастирях, спочатку в монастирі св. Рокка, а потім у монастирі Картаджіроне, поблизу Палермо. У монастирі Джузеппе займався ботанікою і хімією, і надбав у цих науках чималі (на ті часи) пізнання.

У дванадцять років юнак був вигнаний з монастиря з невідомої причини. Після цього він вирушив до себе на батьківщину, в Палермо. Але родичі, ймовірно, із-за банкрутства батька не визнали Каліостро. У цей складний період (відмова від нього родичів, відсутність засобів до існування) молодий чоловік вирішує, що неодмінно стане багатим і знаменитим, і неважливо як способами він цього досягне. У перший час Джузеппе Бальзамо займався браконьєрством і дрібним шахрайством, а вже пізніше до цих легких витівок додалося сутенерство і звідництво.

Прославився Каліостро підробкою театральних квитків, а потім і фальсифікацією заповіту і пограбуванням золотих справ майстра Марано з Палермо. Каліостро зумів переконати Марано в тому, що на околицях Палермо заритий багатющий скарб, і за допомогою магії його можна знайти. Майстер, бажаючи розбагатіти, заплатив Каліостро великі гроші і темної ночі вирушив разом з аферистом і його помічником шукати скарб. Каліостро «за допомогою заклинань» визначив місце, де заритий скарб, і змусив Марано копати. Але тут пролунали жахливі крики, з’явилися «демони» і побили довірливого шукача скарбів до втрати свідомості.

У двадцять років Джузеппе зайнявся вивченням алхімії, у тридцять оголосив, що ним знайдений рецепт напою безсмертя. Крім того, граф стверджував, що вміє читати думки, бачити минуле і майбутнє, а також керувати «силами природного магнетизму». Можливо, саме ці сили магнетизму і допомогли йому зачарувати першу римську красуню Лоренцо Фелічіане (яку згодом він представляв в якості благородної Діви калабрійської) і одержати її згоду на шлюб з ним. Після весілля Каліостро стверджував, що в зраді чоловіка немає нічого поганого, а чеснота і подружня честь це відносно.

Каліостро і Лоренцо Фелічіане
Каліостро і Лоренцо Фелічіане

Пара подорожувала Європою і влаштовувала для вибраної публіки сеанси магії. За ними по п’ятах слідували викривальні заяви інквізиції, їх не втомлювався виганяти з усіх країн, в які подружжя заїжджали зі своїми «виступами».

Свої знамениті пригоди новоявлений граф починав у Франції, де особливою популярністю не користувався. У 1771 році він виїхав до Англії, де знову заробляв на хліб дрібним шахрайством і сутенерством. Наприклад, якось Каліостро «несподівано» застав свою благовірну з якимось багатієм. І тому довелося поплатитися. Граф не став вимагати смерті кривдника на дуелі, він оцінив свою образу дешевше, всього лише в 100 фунтів. Але трохи згодом графа самого застали в ліжку з неповнолітньою, і подружжя Каліостро спішно покинули межі Туманного Альбіону.

У Барселоні вони прожили півроку. Каліостро грав тут роль знатного римлянина, що уклав таємний шлюб і переховується від рідних. Йому повірили, стали величати «ваше величносте» і дали грошей. Але офіційні особи виявилися на диво недовірливими і зажадали підтвердити слова офіційними паперами, яких у Каліостро, звичайно, не виявилося. Тоді його дружина Лоренца спокусила впливового багача, і подружжю вдалося не тільки уникнути скандалу, але й отримати солідну суму на дорогу.

Через якийсь час Каліостро заснував жіночу масонську ложу на чолі з Лоренцо, а також ложу єгипетського масонства, ідею якої він запозичив у якогось Георга Конетона. Себе ж граф проголосив Великим коптом. Новоспечений масон кидав гроші направо і наліво, роз’їжджав у шикарних екіпажах у супроводі слуг, одягнених у найбагатші лівреї.

У 1778 році Каліостро і Лоренца прибули до Росії. У Петербурзі Каліостро видавав себе за вправного цілителя, продавав еліксир молодості, лікував хворих, але грошей ні з кого не брав, навпаки, навіть роздавав їх біднякам. Незабаром у світлі заговорили про прибуття у Петербург чудотворця і його прекрасної дружині. Якийсь час подружжя «чудотворців» купалася в променях слави й уваги імператорської сім’ї. Каліостро вилікував «одержимого бісами» юродивого і, з чуток, за допомогою «філософського каменя» істотно збільшив запаси золота у скарбниці ясновельможного князя Потьомкіна, коханця Катерини II. Вдячний князь пообіцяв графу своє покровительство, але тут же закрутив роман з його дружиною. Імператриця, дізнавшись про шашні свого фаворита, розгнівалась і вигнала Каліостро з Лоренцею з Росії.

У Дуврі в Лоренцію (правда до цього часу її звали не Лоренцією, а Серафимою) закохався багатий француз. Якийсь час вони подорожували втрьох. Француз умовляв дівчину кинути пройдисвіта чоловіка. Лоренца послідувала його пораді й зняла окрему квартиру. Але Каліостро згадав про свої подружні права і подав скаргу на дружину. Він домігся того, щоб її посадили до в’язниці, де вона провела кілька місяців, поки суджений не пробачив невірну дружину. Врешті-решт, подружжя помирилося.

Благородні манери, величезний вплив при дворі, красномовство і багатство – все це зробило Каліостро загальним кумиром. Нійбільший же гучний успіх і скандал чекав Каліостро в Парижі. Французьке суспільство і вищий світ прийняли вигадки та фокуси Каліостро із захопленням. 1784-1785 роки ознаменувалися гучним обідами графа з Руссо, Генріхом IV і Вольтером – людьми, яких до того часу, вже не було в живих… Каліостро очікували гроші, слава і успіх у самих знатних дам. Його портрети, настільні бюсти, лакові мініатюри – все це з успіхом розходилося по Європі.

Свої магічні номери чарівник постійно поповнював новими. Наприклад, він вибирав дітей п’яти-дванадцяти років, мазав їм голови так званим оливою премудрості і через них вів бесіди з ангелами, святими, пророками і духами…

Одного разу йому повідомили, що серйозно захворів Субіза, близький родич кардинала Рогана, з яким познайомився Каліостро в Страсбурзі і отримав у його особі одного з найвідданіших своїх прихильників. Ніхто не сподівався на одужання Субіза. Але великий граф Каліостро взявся його лікувати, зажадавши при цьому, що б його ім’я трималося в таємниці. Коли ж Субіз став одужувати, було урочисто оголошено, що лікував його Каліостро. Це був тріумф! Біля будинку Джузеппе стояли ряди екіпажів знаті, яка приїхала привітати його з успіхом. Серед них виявилася навіть королівська чета. Каліостро став просто ідолом Парижа.

Проте король все ж таки вирішує видворити Каліостро з Парижа. Деякий час граф жив в Пасії. Тут він продовжував свою масонську діяльність. Але його невідступно вабила Італія. До того ж і Лоренца тужила за батьківщиною. У Каліостро вже назбирався солідний статок, і він міг дозволити собі спокійно дожити свій вік на самоті і тиші. Подружжя перебралися до Риму. Але мрії про спокій порушило веління папи. Він оголосив масонство справою богопротивною, а викритих у ньому було вирішено карати стратою. Шляхетна Діва калабрійська, відчуваючи, що настають важкі часи, в 1789 році терміново знайшла нового чоловіка. Каліостро поїхав до Варшави, потім до Лондона, потім в Рим, де його схопили і відправили відбувати довічне ув’язнення у замку Сант-Лео.

Смерть Каліостро була не меншою загадкою, ніж його життя. Великий заклинатель духів, авантюрист і алхімік Джузеппе Бальзамо помер 26 серпня 1795 року. Граф Каліостро кожному своєму слузі написав примірник власного заповіту за добу до смерті і наказав, щоб поховали його на батьківщині, в Палермо, в родинному склепі. Коли графа повезли для поховання, виявилося, що ніякого сімейного склепу немає і ніколи не було…

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :