Енріх Ян Гануссен

Рідкісний правитель обходиться без послуг астрологів, провісників і інших ясновидців. Один із прикладів – історія Еріка Яна Гануссена, якого часто називають «провидцем Гітлера» або пророком «третього Рейху».

Участь у сходженні нацистів до вершин влади допомогло йому зробити приголомшливу кар’єру, але при цьому фінал цієї історії був трагічний і для самого Гануссена.

Молодість Гануссена

Батьком Гануссена був невдаха артист кабаре Зігфрід Штайншнайдер, а матір’ю – Юлія Коен, яка походила з ортодоксальної єврейської родини. Хлопчик з’явився на світ 2 червня 1889 року і отримав подвійне ім’я Хершманн-Хаїм. У сім’ї його звали Герман. Пізніше він сам став називати себе Гануссом, намагаючись видати себе за данця. Як писав майбутній пророк «третього рейху» у своїй автобіографії, дар провидіння він вперше відчув у віці трьох років. Тоді хлопчик вбіг до аптекаря і, ні слова не кажучи, підняв з ліжка хазяйську дочку, свою однолітку і подругу. Разом вони побігли на кладовище, що знаходилося неподалік. Тільки що вони сховалися, як в будинку аптекаря пролунав вибух. До 14 років Герман активно працював в мандрівних театрах і цирках, вчився працювати з публікою, бачив Європу. Але в цей час хлопчик також дізнався, що таке голод і антисемітські глузування.

Перша афера

У 16 років Герман (або Гаррі, як він вважав за краще себе називати), дізнавшись про набір хористів у комічну оперу, відправляється на гастролі до Греції та Туреччини, прийшов на проби. Але виявилося, що прослуховування вже закінчено і юнак прийшов тоді, коли імпресаріо вже роздавав контракти і аванс зарахованим до трупи співакам і співачкам. Але на двічі окличне ім’я «Алоїс Бейерл» ніхто не відгукнувся, і тоді Гаррі вирішив замінити відсутнього. Так він змінив ім’я і професію і відправився з трупою в Афіни.

Тут молодий чоловік вирішив заробити великі гроші, але не зовсім вдало. Він прийшов до власника відкритого театру і сказав йому, що хоче зняти приміщення авансом. Гаррі обіцяв великий успіх і повні збори, оскільки поставлена буде абсолютно нова оперета Легара. Перед такою спокусою господар не встояв. Всі квитки були розкуплені, виручку Гаррі вкрасти не встиг – його хтось випередив. І Гаррі залишився один на один з розлюченого публікою. Тоді він вийшов на сцену і повідав сумну історію невдалих гастролей. Справа закінчилася тим, що зворушені глядачі зібрали Гаррі гроші на зворотну дорогу до Відня.

Псевдозірка «Ла Скала» рятує багатіїв від шахраїв

По дорозі додому Гануссен дуже хотів плисти на верхній палубі разом з представниками вищого суспільства. Він з’явився до капітана і заявив, що він знаменитий італійський баритон Тітті Руффо. Зрадівши, капітан, який ніколи не бачив знаменитість «Ла Скала», одразу запропонував знаменитому пасажиру розташуватися в першокласної каюті.

Там же на кораблі стався один випадок, який, можливо, й вплинув на подальше життя Гануссена. Йому нібито за допомогою свого дару вдалося викрити циркових аферистів братів Піреллі, що видавали себе за чаклунів – заклинателів змій. Власники врятованих від викрадення скарбів щедро обдарували Гануссена, а бродвейський антрепренер Марінеллі вручив йому свою візитну картку з пропозицією спробувати щастя в амплуа естрадного провісника. Кар’єра фокусника

Через рік, опинившись на мілині, Гаррі згадав про пораду Марінеллі. До того ж його молода дружина захворіла на сухоту, і родині були терміново потрібні гроші. Гаррі знайшов по газетному оголошенню місце фокусника в кабаре. Отримавши двотижневий контракт, він почав вивчати мистецтво пророкування долі за допомогою карт Таро і прихованого дзеркальця. Виходив цей номер у нього не дуже добре, а в один з вечорів виступ і зовсім провалився: Гаррі невірно закріпив дзеркало і не зміг побачити карти, які за його спиною виймали з колоди глядачі. Але незабаром Гауса заявив, що у нього відкрився третє око і карти Таро йому були більше не потрібні. Він бачив долю кожного з глядачів. Але за те, що найчастіше він пророкував досить страшні події, Гаррі незабаром звільнили із закладу.

«Читання м’язів»

Гаррі всерйоз зайнявся вивченням «паранормальних» явищ. У той час на підмостках одного з театрів-вар’єте сяяв провісник Ойген де Рубіні. Його спеціальністю було «читання думок на відстані». Намагаючись розгадати секрет Рубіні, Гаррі познайомився з його конкурентом Джо Лаберо. Той розповів, що так звана телепатія – читання не думок, а м’язів. Термін «читання м’язів» з’явився в США. Він означає здатність до надзвичайної чутливості, що дозволяє йому фіксувати найдрібніші нервові імпульси, що виходять з головного мозку іншої людини і перетворюються на мимовільні скорочення м’язів. Пізніше на цьому принципі було засновано створення поліграфа (детектор брехні). Гаррі виявився здібним учнем, який зміг освоїти спосіб «читання м’язів».

Під час війни

28 червня 1914 року в Сараєві був убитий спадкоємець австро-угорського престолу ерцгерцог Франц-Фердинанд, що поклало початок першої світової війни. Гаррі був призваний в армію і в якості рядового піхотного полку відправлений на Східний фронт. Якось він запропонував командуванню влаштувати благодійний сеанс телепатії. Вистава мала бурхливий успіх. Через кілька днів, командир Горлицького гарнізону отримав листа з дому, в якому підтверджувалося пророкування Гаррі про те, що в нього народиться син. Щасливий командир присвоїв Гаррі звання молодшого капрала і вручив грошову премію, якою Гаррі поділився зі своїм асистентом. А асистентом його був військовий цензор, який з обов’язку служби розкривав всю пошту. Він-то і повідомив Гаррі про поповнення в сімействі командира.

У квітні 1918 року Гарі повернувся до Відня і відразу ж отримав ангажемент в театрі «Хофбург» – концертному залі на 3 000 місць. Він в черговий і останній раз змінив ім’я, ставши Еріком Яном Гануссеном, ясновидцем з Копенгагена. З цього дня почалося сходження Гануссена до вершин слави.

Ерік Гануссен разом зі своєю новою дружиною Фрітц переїхав до Берліна. Він крутився у вищому товаристві. Незабаром Гануссен заснував свою астрологічну газету, що спеціалізувалася на політичних проблемах, вступив у фашистську партію і став як ясновидець агітувати на користь нацистських лідерів. Він підробив свій паспорт (додана частка «ван» перетворила його з галицького єврея в арійця) і, прийнявши християнство, вступив до лав штурмовиків. Там Гаррі-Ерік заводить знайомства з низкою нацистських лідерів. Особливо він дружив з керівником штурмовиків графом Гельдорфом і з підручним Гіммлера Гейдріхом.

25 березня 1932 року тижневик Гануссена, Hanussen? s Berliner Wochenschau, вийшов з помітним заголовком на обкладинці: «Впавши в транс, Гануссен передбачає майбутнє Гітлера». У газеті стверджувалося, що розбрати в нацистському таборі тимчасово ускладнять завдання фюрера, але, врешті-решт, він і його соратники вийдуть з боротьби більш сильними. Провидець попереджав Гітлера про підготовлюваний на нього замах. Але всупереч прогнозам, Гітлер програв Гінденбургу шість мільйонів голосів. І це незважаючи на те, що націоналісти зняли свого кандидата і закликали своїх прихильників голосувати за Гітлера, і незважаючи на те, що Гітлера, як і минулого разу, підтримав кронпринц Фрідріх Вільгельм. Ця помилка провісника стала предметом насмішок у пресі.

Але в середині травня Гануссену вдалося укріпити репутацію, що вже встигла похитнутись. Він випадково дізнався, що знаменитий автогонщик, князь Лео Лобковіч, страждає сильними шлунковими судомами. Гаррі відразу ж скликав прес-конференцію в Німецькому автомобільному суспільстві, на якій оголосив, що князь не тільки програє фінальну гонку в Берліні, але і зазнає серйозної катастрофи. Репортери поставилися до прогнозу скептично, але 22 травня князь Лобковіч у фінальному заїзді через чотири хвилини після старту втратив управління своїм Bugatti і розбився на смерть. Організатори змагань марно твердили, що причиною аварії став технічний дефект.

Ще до приходу до влади в найближчому оточенні Гітлера було багато астрологів, алхіміків, віщунів і інших шарлатанів. Але з 1931 року всіх їх витіснив Еріх Ян Гануссен.

Скільки разів Гітлер зустрічався з Гануссеном, достеменно не відомо. На початку 1920-х років Гітлер постійно брав уроки ораторського мистецтва та психології мас у Гануссена. Ці зустрічі проходили наодинці, але опис однієї з них все-таки існує. Вона відбулася на другому тижні січня 1933 року в номері готелю Kaiserhof. Віщун вивчив долоні фюрера, потім обмацав його череп, після цих маніпуляцій він упав у глибокий транс. А після тривалої паузи Гануссен вимовив: «Ваша перемога неминуча …».

Результатом цієї зустрічі стала обіцянка Гітлера заснувати «окультний університет» після його приходу до влади, а Гануссена призначити його деканом. 30 січня Гітлер був призначений рейхсканцлером Німеччини. 26 лютого відбулася церемонія відкриття окультного палацу, яка стала найбільшою подією світського життя. У центральній частині будинку, Залі безмовності, покритому куполом, височіла бронзова статуя самого Гануссена. Трагічний фінал

Але німецька комуністична преса недолюблювала Гануссена і робила все, щоб йому насолити. Особливо старався редактор «червоного» таблоїду Бруно Фрай. Він з’ясував, що особистий провісник фюрера не датчанин, а єврей, і опублікував ці відомості в своїй газеті. Також у Берліні знайшлися дами, які стверджували, що Гануссен обрізаний.

Журналіст називав Гануссена то «єврейським апостолом Гітлера», то «релігійним шарлатаном», то «шахраєм», то «авантюристом». Нарешті, Фрай написав лист Геббельсу, в якій стверджував, що Гануссен – не тільки чистокровний єврей, але і племінник рабина. Гелльдорф зажадав від Гануссена пояснень. Той же підтвердив, що документи, якими оперує Фрай, справжні. Але при цьому він, Гануссен, – не єврей. Його батьки, датські аристократи, загинули в автокатастрофі в Моравії, а він, будучи немовлям, був усиновлена єврейської сім’єю з довколишнього села. Доказом були документи про усиновлення, які, звичайно, були підробленими.

Ерік Гануссен продовжував давати по два концерти на день і приймати гостей у своєму Оккультному палаці. Але все ж таки Гануссен залишався під постійними підозрами, і увечері 24 березня в його будинок з’явилася група штурмовиків. У будинку розпочався обшук, а шанувальникам провісника оголосили, що артиста напав несподіваний нервовий припадок, і він терміново відправлений до санаторію.

Гануссен у результаті був доставлений в штаб-квартиру гестапо, де заарештованому пред’явили звинувачення: підробка сертифіката про арійське походження з метою обманним шляхом проникнути в ряди нацистської партії. Скоро Гануссена розстріляли. Ерік Ян Гануссен був похований на католицькому цвинтарі. На церемонії були присутні шість чоловік, не рахуючи священика.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :