Філіп Бюно-Варіан, Корнеліус Герц і Жак де Райн

За історію будівництва Панамського каналу було розтрачено неймовірну кількість державних грошей, загинула величезна кількість людей і заіржавіла незліченна кількість найрізноманітнішої техніки та обладнання.

Панамський перешийок – найвужча ділянка суші між Тихим та Атлантичним океанами. І європейці з незапам’ятних часів мріяли з його допомогою з’єднати штучним каналом ці водні простори.

Першим про будівництво каналу заговорив у 1550 році Антоніо Гальван, португальський мандрівник і історик. Але справа далі розмов не пішла. Ідею Гальвана підхопив іспанський письменник Лопес де Гамар і доніс її до королівського двору. Але тоді августійшим особам було не до будівництва, так як вони були зайняті війною з Англією і боротьбою з єретиками.

До цієї ідеї повернулися лише у кінці 19 століття.

Історію Панамського каналу можна розділити на дві частини: французьку та американську. Французи затіяли будівництво першими, але досить скоро, не довівши справу до кінця, згорнули роботи. При цьому їх держава опинилася вкиненою у фінансову і політичну катастрофи. Якийсь час ідея будівництва безцільно ходила по руках перехідних комерційних структур, а потім була викуплена американцями. Саме вони довели це починання до переможного кінця, витративши на нього 386 мільйонів доларів, втративши 20 тисяч робітників і почавши революцію. Але як тільки будівництво закінчилося, стало ясно, що всі дійові особи опинилися в фінансовому програші. Хто дійсно збагатився від цього будівництва, так це генії-аферисти Корнеліус Герц, Жак де Райна і Філіп Бюно-Варіан.

Початок будівництва

Граф Фердінан-Марі де Лессепс народився у Версалі в родині видатного французького дипломата. Вже в 19 років юний, але добре освічений Фердінан був призначений на посаду помічника французького посла в Лісабоні. Під керівництвом де Лессепса був побудований Суецький канал. Всього через п’ять років після початку експлуатації, в 1874 році, канал досяг рентабельності. Навіть за сьогоднішніми мірками це небачене досягнення!

У 1875 році Фердінан де Лессепс почув про Панамському перешийок і загорівся ідеєю будівництва. У 1878 році він скликав у Парижі міжнародний географічний конгрес, на якому були розібрані різні проекти будівництва Панамського каналу. Поряд з явно фантастичними ідеями – підземний тунель, залізниця для кораблів – розглядався і єдино розумний план, але він був відкинутий на користь проекту самого де Лессепса: прямий канал на рівні моря, точно такий же, що був побудований в Суеці. Те, що проект вкрай невдалий, було очевидно з самого початку. Спеціально створений банківський консорціум провів публічне розміщення 600 тисяч акцій, які були розкуплені моментально охочими мати частку в проекті.

У 1881 році почалися будівельні роботи. Було очевидно, що без залізної дороги нічого не вийде. А вона перебувала в руках приватної американської компанії. Але відсутність доріг – це лише частина тих проблем, з якими зіткнулися французькі будівельники на Панамському перешийку. Величезною перешкодою на шляху будівництва став ландшафт. Він представляв собою гори уперемішку з непрохідними болотами і джунглями. Найстрашнішим ділянкою виявився масив Кулебра, протяжністю 13 кілометрів на висоті 98 метрів над рівнем моря. Також кожен сезон дощів розливалася підступна річка Чагрес. До проблем додавалися і безперервні епідемії, від яких гинули сотні, а то й тисячі робітників. Однак навіть усі ці проблеми в сукупності забирали не так багато грошей, як аферисти, які намагалися нажитися на будівництві.

Корнеліус Герц

Корнеліус Герц – найзагадковіша постать в історії Панамського каналу. Це авантюрист зі світовим ім’ям. Починав Герц медичним шарлатаном. Електричним струмом Корнеліус лікував практично всі відомі хвороби. Але незабаром його зацікавила інша діяльність. Герц з самого початку грав одну з центральних ролей у розподілі фінансових потоків Міжнародної Компанії з будівництва Панамського каналу. Цю людину рекомендував сам прем’єр-міністр. Як вдалося шахраєві увійти в довіру до настільки високопоставленої людини залишається загадкою донині.

Жак де Райн

Жак був з хорошого роду, але він був лише третім поколінням, яке носило дворянський титул. Роль де Райнаха в будівництві полягала в розподілі хабарів в уряді та парламенті. Незважаючи на свій баронський титул, Жак де Райна знаходився на побігеньках у Корнеліуса Герца. Не існує єдиної думки про причини впливу Герца на Райнаха. Відповідно до найбільш популярної версії, на початку своєї кар’єри Жак де Райна видав французькі державні секрети британському міністерству закордонних справ, а Корнеліус дізнався про це, чим вміло і шантажував барона.

Будівництво триває

Але як же проходило будівництво каналу. Відразу після випуску траншу 5-відсоткових облігацій прослідувала друга (у 1883 році) тривідсоткова позика, потім третя (у 1884 році) – чотиривідсоткова. У 1886 році відбувся витік інформації про те, що за всі роки будівництва було прорито менше однієї шостої всієї довжини каналу. Акції Міжнародної Компанії тут же різко впали в ціні.

У наступні три роки після збільшення купона до 6 відсотків були розподілені ще три транші. І причини цього зрозумілі: на шостому році будівництва зникло більше 1 мільярда 400 мільйонів золотих франків (спочатку ж на будівництво було заплановано витратити 600 мільйонів). Крім Герца і Райнаха точну суму прямих інвестицій в будівництво не знав ніхто.

У 1887 році всім стало ясно, що продовжувати будівництва каналу на рівні моря просто неможливо. Тоді французи звернулися з проханням про допомогу до інженера Олександра Густавова Ейфеля, який саме закінчував будівництво своєї легендарної башти. Ейфель погодився, але коли порахували необхідну для будівництва суму, виявилося, що потрібен ще 1 мільярд 600 мільйонів. Як тільки про це повідомили газети, акції Міжнародної Компанії впали в ціні майже до нуля.

Лотерея

Але Корнеліус Герц придумав новий спосіб дістати гроші. Ним стала грошова лотерея. Ось тільки приватні компанії не мали юридичного права на проведення лотерей. Але Корнеліус Герц вирішив, що якщо закон не дозволяє приватної компанії провести лотерею, то потрібно просто поміняти закон! І тут на сцену вийшов барон де Рейну, і розподілив по всіх ешелонах влади хабарів більш ніж на чотири мільйони франків готівкою. 9 червня 1888 закон про лотереї проштовхнули, але аферу з лотереєю провести все-таки не вдалося, так як 4 лютого 1889 Паризький трибунал виніс постанову про ліквідацію будівництва. Так були розвіяні останні надії 85 тисяч вкладників і інвесторів Панамського проекту на отримання прибутку. У ході початого розслідування на поверхню спливли численні фінансові зловживання, в першу ж чергу – поголовна корупція усіх гілок влади. Звинувачення в отриманні хабарів були висунуті проти 510-ти (!) Депутатів парламенту.

Барон де Райна 20 листопада 1892 року за досить підозрілих обставин покінчив життя самогубством. Корнеліус Герц завчасно зник в Англії, звідки французьке правосуддя марно намагалася його дістати протягом дев’яти років. Зрештою, в червні 1893 року спеціальна медична комісія констатувала неможливість екстрадиції Герца у зв’язку із серйозним фізичним нездужанням.

Філіп Бюно-Варіан

Після краху Міжнародної Компанії залишки її майна перейшли в управління тимчасової Перехідної Компанії. На цьому етапі в історії будівництва з’явився новий аферист на ім’я Філіп Бюно-Варіан. До початку 90-х років ця людина займала пост головного інженера Панамського каналу. Бюно розумів, що Франції канал не потягнути. Найбільше шансів довести справу до кінця було у Сполучених Штатів Америки.

Фактично американський розділ в історії Панамського каналу почався з візиту Філіпа Бюно-Варіана в Нью-Йорк, хоча насправді Сполучені Штати давно хотіли взяти участь у цьому будівництві. Після ж краху акції компанії де Лессепса повністю знецінилися. Втративши усіляку надію пересічні вкладники продавали папери практично за безцінь. У цей момент невідома група «міжнародних фінансистів» скупила контрольний пакет французького банкрута, а потім передала активи в нову структуру – «Compagnie Nouvelle». Більшість учасників групи залишилися невідомими. В історію увійшли лише кілька дійових осіб: Джессі Зелігман, Корнеліус Герц і Філіп Бюно-Варіан.

Закінчилася ця епопея урочистою покупкою Сполученими Штатами Америки Compagnie Nouvelle за величезні гроші – 40 мільйонів доларів. Тим часом Бюно-Варіан поспішав надати допомогу панамському народу у зв’язку з назріваючими у країні революційними подіями. Заради цієї благородної мети він написав панамську декларацію незалежності і навіть намалював національний прапор майбутньої Панамської республіки.

Відлучення від влади у колумбійських окупантів намітили на 3 листопада 1903 року. У цей день у Сполучених Штатах відбувалися президентські вибори, тому новини про переворот в колумбійській провінції не могли потрапити ні в які друковані видання. Вже через тиждень Бюно уклав історичну угоду з Джоном Хейем, держсекретарем Панами. Згідно з «Договором Хейя-Бюно-Варіан», Республіка Панама передавала Сполученим Штатам у «вічне користування» територію, розташовану на 10 миль на північ і на південь від Панамського каналу.

15 серпня 1914 відбулося урочисте відкриття каналу. Американським платникам податків будівництво Панамського каналу обійшлося в 375 мільйонів доларів! Причому майже третина всіх грошей, які офіційно пішли на будівництво каналу, осіли в кишенях різних аферистів.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :