Гаумата

Мідян маг (жрець) Гаумата увійшов в історію завдяки тому, що видавав себе за молодшого сина Кіра II – Бардем (522 рік до нашої ери). Ця людина цілий рік правила Персією. Коли Камбіз, син Кіра прийшов до влади, то в першу чергу розправився з найближчими претендентами на престол. У їх числі був і рідний брат Камбіза – Бардія. Вбивство було скоєно в таємниці, і народ вирішив, що Бардія просто покинув з якихось причин країну.

В цей же час в столиці Персії жили два брати, які служили при дворі магами (жерцями). Один з них, на ім’я Гаумата, зовні був дуже схожий на вбитого царевича Бардо. Брат Гаумати, помітив цю подібність і умовив його спробувати зайняти царський престол під ім’ям убитого Барді і захопити владу в свої руки. Після недовгих коливань Гаумата погодився.

Задумане братам легко вдалося. Народ прийняв нового правителя. Дізнавшись про переворот в країні, Камбіз вирішив їхати до Персії, щоб повернути втрачений трон. Але коли він скочив на коня, то у піхов відпав наконечник, і меч розсік йому стегно. Від цієї безглуздої та легкої рани цар незабаром помер. І завадити правити Гауматі вже ніхто не міг.

Але самозванець мав одну особливу ознаку. В юності за якийсь гріх Гауматі відрізали вуха, тому він носив головний убір, який приховував обрубки вух. До того ж Гаумата намагався не залишати будівлі палацу і по можливості ні з ким не бачитися.

Але знать була дуже незадоволена таким самітництвом царя. Їм не подобалося, що він ніколи не виходив з свого палацу, а також відмовлявся приймати знатних гостей. В одного з придворних зародилося підозра, що на троні знаходиться не царський син, і владу в царстві захопив відомий своєю дивовижною схожістю із загиблим царевичем Гаумата. Цей придворний попросив свою дочку, яка була однією з дружин царя, перевірити чи є у нового правителя вуха, чи це все ж самозванець.

Вранці підозри придворного підтвердилися. Він дізнався, що у людини, яка сидить на королівському троні, немає вух. А значить, це був Гаумата. Виступити відразу проти самозванця придворні не наважилися, тому що армія повністю підпорядковувалася новому царю. Але Гаумата і його брат все ж здогадалися, що вони викриті. Вони підкупили найбільш знатну людину міста Прексаспа, щоб той піднявся на вежу і звернувся до присутніх на головній площі людям зі словами, що персами править Бардія, син Кіра, і ніхто інший.

Однак Прексасп привселюдно оголосив, що сина Кіра, немає в живих, а зараз на престолі самозванець. Брати були зраджені. «Погано доведеться вам, перси, якщо ви не позбудетеся від них і не розправився з ними», – так закінчив він мова і кинувся вниз головою, оскільки розумів, що за зраду його чекає вірна смерть.

Варта не стала захищати братів. Вони обидва були вбиті. Царем Персії став Дарій. І сьогодні на величезній скелі по дорозі між Тегераном і Багдадом можна бачити висічений на камені за наказом Дарія розповідь про цю подію.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :