Григорій Отрєп’єв

Лжедмитрій I (? – 1606г.), який оголосив себе царевичем Дмитром, молодшим сином Івана Грозного, був самим звичайним самозванцем. Більшість істориків вважають, що він був сином бідного дворянина Богдана Отрєп’єва.

Загальне невдоволення

Нестабільність економіки та соціальні конфлікти того часу люди вважали Божою карою за неправедні дії «безродного» царя Бориса Годунова, який незаконно, на їх думку, зайняв трон. Бояри, намагаючись зберегти владу, прагнули прибрати потенційних претендентів на престол. Так, одного з найбільш близьких до царської крові Федора Микитовича Романова (батька майбутнього засновника династії Романових) насильно постригли в ченці і заслали в монастир.

Але, незважаючи на всі хитрощі бояр, незабаром з’явився новий родич і претендент на царський трон. Ним став царевич Дмитро, який нібито залишився живий після скоєного на нього замаху.

Шахрай

Уряд Бориса Годунова стверджував, що людина, яка видавала себе за царевича Дмитра, була насправді ченцем Григорієм (в миру – дрібний дворянин Юрій Богданович Отреп’єв). Юшка, як його звали в молодості, виявився дуже здібною особистістю. Він знав латинську і польську мови, швидко орієнтувався в будь-якій обстановці.

Сім’я Отрєп’євих мала давні зв’язки з Угличі, резиденції загиблого царевича Дмитра. У молодості Юшка прислужував Федіру Микитовичу Романову, а після його заслання постригся в ченці. Завдяки цьому, Отреп’єв уникнув страти, яка загрожувала йому як боярському слузі. Григорій Отреп’єв був ровесником царевича Дмитра і мав схожі з ним зовнішні прикмети: бородавку на обличчі і одну руку коротшу за іншу. Це були одні з доказів, на які Юшка і спирався, коли став видавати себе за чудом врятованого царевича.

«Спадкоємець живий!»

В обстановці загального невдоволення Борисом широке розповсюдження отримали чутки, що царевич Дмитро живий. А у 1602 році в Литві з’явився чоловік, який назвав себе царевичем Дмитром. «Царевич» досить докладно розповідав про таємниці московського двору. За словами новоявленого Дмитра, його врятував вихователь, який, дізнавшись про підготовлюване вбивство, підмінив царевича його ровесником, який і був зарізаний замість нього.

Заручившись підтримкою польсько-литовських магнатів, Лжедмитрій таємно прийняв католицтво і обіцяв римському папі поширити католицизм в Росії. Також щедрий «царевич» пообіцяв передати Речі Посполитої Сіверські і Смоленські землі, Новгород і Псков. Лжедмитрія підтримував великий польський магнат сандомирський воєвода Юрій Мнішек, який мріяв видати за нього свою дочку Марину та отримати в результаті владу над країною.

У 1604 році «царевич» з допомогою польських магнатів завербував найманців. Під прапорами Отрєп’єва їх зібралося близько двох тисяч чоловік. Але всі ці люди представляли собою простих мародерів, націлених жагою наживи. Ця армія була занадто нечисленною, і урядові війська могли легко розбити загін. Але битися за ненависного їм Годунова урядові війська зовсім не бажали.

Тимчасовою столицею Лжедмитрія став Путивль, куди стікалися всі ті, хто був незадоволений правлінням Годунова. І вже невдовзі після переходу російського кордону саме росіяни склали основу війська самозванця. Доля Лжедмитрія вирішувалася під містом Кром. Маршрут руху на Москву спеціально пролягав через райони, де жило козацтво, і було багато селян-втікачів (учасників повстання Хлопка). Під Кромом царські війська перейшли на бік самозванця.

Борис Годунов в боротьбі з Лжедмитрієм допустив ряд серйозних помилок. Він не вірив, що самозванця підтримає народ, і занадто пізно оголосив про те, хто насправді стоїть за спиною «царевича Дмитра». Також Годунов, проявивши нерішучість, не зміг очолити похід проти самозванця.

На престолі

20 червня 1605 року Лжедмитрій тріумфально вступив до Москви на чолі переманеної на його бік армії і був проголошений царем. Незадовго до цієї події несподівано помер Борис Федорович Годунов. Дмитра на царство вінчав новий патріарх Ігнатій. Самозванець незабаром повернув із заслання Філарета (Ф. М. Романів) і призначив його ростовським митрополитом.

Через кілька днів після початку царювання Лжедмитрія розкрилася змова бояр проти нього. У поширенні чуток про самозванство нового царя був викритий Василь Шуйський. Суд собору, який складався з духовенства, бояр і простих людей, засудив його до смертної кари. Але Шуйського помилували і відправили на заслання, звідки він незабаром був повернутий.

Загибель Лжедмитрія

«Цар Дмитро Іванович» пробув на престолі менше року (1605-1606). Опинившись у Москві, Лжедмитрій не квапився виконувати дані польським магнатам зобов’язання. «Цар» розумів, що якщо б він тільки спробував ввести католицтво або віддати споконвічно російські землі польським феодалам, то відразу ж втратив би владу. Лжедмитрій викликав невдоволення і простих людей, підтвердивши прийняті до нього законодавчі акти, що закріпачували селян (указ про п’ятирічний розшук втікачів).

Помилкою Лжедмитрія було і його весілля 8 травня 1606 р. з католичкою Мариною Мнішек. Явне нехтування царя щодо російських традицій підігріло зростаюче невдоволення. У травні 1606 року спалахнуло повстання проти Лжедмитрія. Москвичі, під проводом бояр Шуйских, перебили більше тисячі поляків. Марина Мнішек та її оточення, врятовані боярами, були вислані в Ярославль.

Лжедмитрій, переслідуваний повсталими, вистрибнув з вікна Кремлівського палацу і був убитий. Через три дні труп його був спалений, а прах заклали в гармату, з якої вистрілили в той бік, звідки прийшов самозванець. Після смерті Лжедмитрія російський престол посів Василь Шуйський (1606-1610).

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :