Огієр де Бесбек

Варто відразу обмовитися, що Огієр де Бесбек був не зовсім шахраєм. Ця людина просто стала мимовільним ініціатором найвідомішого масового психозу в історії людства.

Це трапилося в Голландії в середині XVII століття. Тоді в країні розгорівся нечуваний фінансовий ажіотаж, який отримав пізніше назву «тюльпаноманії».

Тюльпан був завезений до Голландії з Туреччини і відразу ж набув шаленої популярності у жителів країни. Попит весь час перевищував пропозицію, а ціни на тюльпани дуже швидко росли. Фірми, які займалися їх розведенням, процвітали. Цибулини тюльпанів скуповувалися і після наступного підвищення ціни – перепродувалися. Для того, щоб взяти участь у тюльпановому бізнесі, люди продавали будинки й землі.

Початок тюльпаноманії

Початок цієї історії поклало відвідування в 1551 році віденським послом у Туреччині Огієром де Бесбеком турецького торгового центру в Адріанополі на захід від Константинополя. Де Бесбек написав до Відня про побачену їм дивовижну квітку. Незабаром він послав додому насіння цієї дивовижного рослини. А вже на наступний рік з Константинополя в Антверпен (що був тоді частиною Нідерландів) прибуло ціле судно, завантажене цибулинами тюльпанів.

Найкраще тюльпани ростуть у піщаному ґрунті, і ці південні квіти дуже швидко прижилися в Голландії, клімат і склад ґрунтів якої опинилися дуже придатними для тюльпанів. Європейці з великим інтересом поставилися до екзотичного імпорту з Близького Сходу і Азії, і дуже швидко красиві квіти викликали широкий громадський інтерес.

Невдовзі було виявлено ще одну цінну якість тюльпанів, яке перетворило захоплення ними у справжню манію. Бутони тюльпана можуть бути будь-якого однорідного кольору або відтінку. Але природний колір тюльпана порушується, якщо він захворює мозаїчним вірусом. Тоді на його пелюстках утворюються нерівні смуги, цяточки та інші візерунки. При цьому цибулина, уражена одного разу, з року в рік продовжує давати бутони того ж забарвлення. Цибулині ж вірус не заподіює жодної шкоди, впливаючи тільки на забарвлення бутона рослини.

Таким чином, тюльпани не тільки виявилися красивою екзотичною рослиною, але й вони самі могли створювати підвиди. А найбільш цінні екземпляри при цьому можна було зберігати і розмножувати. Досить скоро культивування тюльпанів увійшло в моду.

Тюльпановий психоз

«Гарантія: потрібно купити побільше цибулин, а потім продати, коли ціна підніметься вище», – всі газети і журнали країни описували такий новий метод збагачення. У короткий термін багато хто вирішив спробувати свої сили в цьому бізнесі. Незабаром попит на тюльпани почав перевищувати пропозицію. Ціни на них підскочили до несамовитих висот. Ціна однієї цибулини дорівнювала вартості 4 биків, 12 овець і 2 возів пшениці. Люди за безцінь продавали все своє майно і брали гроші в борг лише з однією метою – придбати якомога більше тюльпанів.

Спочатку, як водиться, модні й рідкісні квіти були доступні тільки представникам найбагатших верств населення. Більш того, тюльпан перетворився на символ приналежності до вищих прошарків суспільства, показник соціального статусу. За збереженими даними, до 1623 року одна (!) цибулина рідкісного сорту Semper August коштувала 1 тис. флоринів сріблом, а вже через кілька років – 5 тис.

Semper August
тюльпан Semper August

Незабаром квіти опинилися мірою престижу. До початку сімнадцятого століття окремі цибулини нових видів тюльпанів вважалися прийнятним приданим. Також відома історія про французького бізнесмена, що був готовий обміняти свій процвітаючий пивоварний завод на цибулину виду Brasserie.

Кінець психозу

Звичайно, все це не могло тривати нескінченно. В один прекрасний день ціни на тюльпани піднялися до такого рівня, що не знайшлося охочих їх купити. Сталося обвалення ринку. До цього часу схаменувся і голландський уряд: був виданий указ, що забороняє біржову спекуляцію тюльпанами та встановлює фіксовані ціни на цибулини.

Сталася фінансова катастрофа. Усі почали збувати квіти, пропозиція перевищила попит, і ціни на тюльпани впали так само стрімко, як і свого часу зросли. Тисячі голландців розорилися відразу, залишившись з цибулинами квітів, але без грошей і майна. Вважалося удачею, якщо інвестори повернули хоча б 5% вкладених грошей!

Економіка країни зазнала величезних втрат. Ще багато років Голландія не могла заспокоїтися після цієї кризи. Історики пишуть, що не було жодної сім’ї, яка в тій чи іншій мірі не постраждала від «тюльпанової лихоманки».

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :