Олександр Політковський

Ця людина, займаючи керівну посаду у фонді Військового міністерства, примудрилася розтринькати протягом декількох десятиліть 1120000 рублів сріблом. Для 19 століття ця сума була просто немислимою.

Петербург епохи Імператора Миколи Першого

Петербург досяг апогею свого розквіту і величі за часів правління Миколи Першого. За три неповних десятиліття правління цього Імператора північну столицю Росії прикрасили грандіозні будівлі та прекрасні пам’ятники. Життя в столиці того часу була наповнене спокусами. Кожна молода людина, що бажає належати до високого суспільства, повинна був демонструвати відмінний смак, встигати в усьому за модою, мати благородне виховання і, що важливо, бути добре забезпеченою.

Блискуча кар’єра Політковського

Доля не нагородила Олександра Гавриловича Політковського завидним родоводом. Саша, який народився у 1803 році, належав до числа небагатьох дворянських дітей, але при цьому всім серцем мріяв про розкіш і славу. Закінчивши пансіон при Московському університеті, він в 1821 році пішов на службу в цензурний відділ Міністерства внутрішніх справ. У 1829 році Олександр Гаврилович влаштувався в Головний штаб військових поселень, а через два роки він обійняв посаду начальника 1-го відділення канцелярії.

Спритний, розумний, схоплював все на льоту, Політковський звернув на себе увагу генерала Олександра Чернишова і на початку 30-х років опинився в числі улюбленців генерала. У 1832 році Олександр Чернишов, ставши Військовим Міністром, посприяв подальшій кар’єрі Політковського, який незабаром був призначений Директором Канцелярії «Комітету поранених» Військового міністерства.

Комітет займався грошовими проводками, пов’язаними з проїздом поранених і хворих солдатів і офіцерів, виплатами пенсій, які надходили від різного роду благодійників. Нова посада була, звичайно, краще за попередні, але все ж таки не дуже прибутковою і до того ж не престижною. Зате вона була надзвичайно зручною, так як не приваблювала уваги вищих посадових осіб. Політковський впевнено зростав по кар’єрних сходах. У 1828 році він отримав звання камер-юнкера, а через вісім років – звання камергера. З’явилися у нього й ордени: спочатку Св. Володимира 3-го ступеня, потім Св. Анни та Св. Станіслава 1-х ступенів.

Йшли роки. Статський радник Політковський зробився таємним радником. У 1851 році він удостоївся особливого нагородного знака за 30-річну сумлінну службу. Олександр Гаврилович переїхав з колишньої невеликої квартирки у величезне житло, що зайняло цілий поверх в бельетажі. Він перетворився з непомітного чиновника в людину, яка була потрібний багатьом: молоді люди шукали у нього протекції, купці підходили з різноманітними комерційними пропозиціями, люди богеми просили про допомогу в справах, нарешті, справжні дворяни знаходили в будинку Політковського місце, де можна було весело провести час за грою в карти.

Про вечора у директора канцелярії в столиці ходили легенди. У Політковського збиралося суспільство, яке зазвичай називають «полусвіт». Це були цілком матеріально забезпечені (і навіть багаті), але недостатньо знатні люди. Сам Політковський був не проти перекинутися в карти зі своїми гостями, до того ж у цій грі йому дуже щастило. Часом виграші господаря будинку досягали 30 тис. рублів за вечір. Здавалося, ніщо не могло похитнути матеріального благоденства Олександра Політковського. Його покровитель, генерал Чернишов, у 1848 р. став Головою Державної Ради ─ вищого законотворчого органу Імперії.

Удача відвернулася

Але в кінці 1852 року на Політковського посипалися проблеми через відставку Чернишова з посади міністра. Тепер Політковський виявився беззахисним перед неминучою ревізією Державного контролю. Напередодні 1853 року аудитори без попередження з’явилися в приміщення «Комітету поранених» і вилучили для перевірки касові книги. Політковський був у нестямі від люті. Причини настільки різкої реакції стали зрозумілі, коли аудитори заявили про виявлену недостачу на суму в 10 тис. рублів.

Ніхто всерйоз не вірив у можливість навмисного крадіжки «інвалідних грошей». Недостача в 10 тис. рублів здавалася просто сміховинною, якщо врахувати, що Політковський за ніч вигравав в карти суми у кілька разів більше! Значить, гроші з каси комітету зникли в силу технічних помилок. Так міркувала на той час абсолютна більшість співробітників Військового міністерства.

Аудитори домагалися перевірки всіх поточних фінансових проводок комітету, а також архіву. Політковський ж доводив, що така масштабна перевірка зробить неможливою будь-яку поточну роботу. Протягом січня 1853 року йшло офіційне листування з цього питання. Врешті-решт, Політковський був змушений підкоритися. Перевірка повинна була початися 30 січня 1853 року, але вранці цього дня Політковський прислав записку, що захворів і не може з’явитися на службу. Ключі від архіву та приміщення каси були тільки в нього.

Наступного ранку стало відомо, що таємний радник Олександр Політковський помер. «Довели людину!», – Так міркували всі. Тіло покійного було одягнені в шитий золотом мундир камергера і для прощання поміщено в найбільшому залі його квартири. Траурна церемонія виявилася затьмарена витівкою одного з підлеглих Політковського. Прощаючись зі своїм начальником, Путвінський, так звали цю людину, схилився над труною і несподівано розреготався: «Молодець, Сашко! Бенкетував, веселився і помер напередодні суду і каторги! А нам її не уникнути!»

«Політковський – шахрай!»

Вранці 3 лютого начальник рахункового відділення комітету поранених Тараканов та скарбник Рибкін офіційно оголосили про існуючу в інвалідному фонді недостачу. Її походження вони пояснили навмисними діями Політковського. Викрадена сума становила понад 1 млн. 100 тис. рублів сріблом, нечувані на ті часи гроші…

Афери Політковського виглядали таким чином. Рух сум, що призначаються на лікування поранених, їх проїзд, розрахунки щодо звільнення, призначення пенсій, визначалося документацією, підготовкою якої займалася канцелярія комітету. Політковський ці операції контролював сам. Всі необхідні для нарахування грошей довідки, виписки, вимоги були зосереджені в руках таємного радника. Документи, зробивши коло по канцеляріях Міністерства, врешті-решт, поверталися назад в руки Політковського. Надалі його розписка в отриманні грошей просто вилучалася зі справи. У результаті цього будь-яка перевірка прийшла б до переконання, що пенсіонер-інвалід отримав на руки всю нараховану йому суму.

Політковський фабрикував пенсійні справи на інвалідів від початку до кінця. За документами комітету про поранених справа виглядала так, ніби людина отримувала каліцтво по службі, лікувалась, звільнялась з армії з вихідною допомогою і за рахунок казни їхала до себе на батьківщину. Ніхто й не знав, що насправді людина, на яку оформлялися документи, каліцтв не отримувала і з армії не звільнялася…

«У роботі» постійно перебувало кілька десятків фальсифікованих справ на різному ступені готовності. У міру відпрацювання одних матеріалів заводились інші. У списки тисяч поранених солдатів і офіцерів шахраї вписували неіснуючих людей, які нібито лікувалися в лазаретах, отримували відпустки додому, вмирали, ставали інвалідами і т.п. Зрозуміло, такі приписки губилися в загальній масі людській. Не існувало жодної вірної ознаки, яка дозволила б швидко відрізнити сфабриковані документи від справжніх.

Вранці 4 лютого 1853 року Військовий міністр доповів Імператору Миколі Першому про події попереднього дня. Дізнатися про колосальні розкрадання, що відбувалися протягом багатьох років під самим носом вищої військової і адміністративної влади, було для Государя важким ударом. Микола Перший був надзвичайно розгніваний те, що трапилося. Він зажадав негайного розжалування всіх членів комітету, їх арешту і віддання до суду.

А близько полудня 4 лютого 1853 року відбулася подія, яка всіх шокувала: наряд поліції прибув у Миколаївський собор і виніс всі ордени радника Політковського, труну його зняли з катафалка, тіло витягли і переодягли у звичайний фрак. Після цього труна була закрита, винесена і перевезена до звичайного храму на околиці.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :