Сергій Пантелійович Мавроді

Ця людина, сумно відомий президент АТ «МММ», залучила у свою фінансову «піраміду» 11 мільйонів чоловік!

Народився Сергій Пантелійович 11 серпня 1955 року. У школі Сергійко був самим юним переможцем найпрестижніших математичних олімпіад. Закінчивши школу, поступив Мавроді на факультет прикладної математики Московського інституту електронного машинобудування, який закінчив у 1978 році. В інституті він легко вирішував найскладніші завдання, навіть якщо при цьому не знав формул і жодного разу не був на лекції. Але свій чудовий талант Мавроді вирішив використати аж ніяк не на благо суспільства. Пізніше він буде говорити так: «Займатися потрібно тільки тим, що приносить максимальний прибуток!»

Після інституту Мавроді влаштувався працювати інженером-математиком в науково-дослідний інститут. У 1980 році він зайняв посаду керівника групи програмістів, але великих прибутків цей вид діяльності не приносив. І у 1981 році Сергій Пантелійович звільнився з НДІ з тим, щоб зайнятися бізнесом. У 1983 році Мавроді перший раз потрапив під арешт за підприємницьку діяльність (виготовлення відеозаписів). Через 10 діб його звільнили.

Через п’ять років Сергій Пантелійович разом з братом В’ячеславом був знову заарештований. Цього разу за незаконне переведення в готівку грошей. Але досить скоро брати були звільнені, так як слідство не зуміло надати докази провини. Після звільнення у 1988 році Мавроді заснував свій знаменитий кооператив «МММ». Це улюблене дітище Сергія Пантелійовича. Зі своєю майбутньою дружиною Сергій Пантелійович познайомився саме завдяки йому. Це відбулося на телебаченні, де проводився конкурс моделей для реклами фірми.

На рекламу компанії «МММ» в газетах було витрачено близько 240 мільярдів рублів, стільки ж – на телекліпи. Реклама була продумана до дрібниць: Льоня Голубков – це Іванушка-дурник наших днів, Марина Сергіївна висловлювала мрію російської жінки схилитися на міцне чоловіче плече, причому проблема самотності в рекламі вирішувалася просто – покупкою акцій АТ «МММ». Ці ж акції вирішували проблеми починаючих нове життя молодят Ігоря і Юлі, а також недосвідчених бізнесменів, яких підвели постачальники.

Реклама подіяла, і народ пішов за акціями. Схема цієї піраміди була класичною: загальне благоденство вкладників «МММ» могло наступити тільки в разі безперервності процесу, тобто якби компанія постійно привертала вклади нових людей. Ці гроші йшли б на виплату дивідендів попереднім вкладникам. А щоб купити акції за підвищеною ціною у нової черги вкладників, знадобилося б ще більше нових грошей. Скандал з «МММ» був неминучий і сам Мавроді це розумів. Передумови для цього дозріли і всередині самої фірми. «Піраміда» розросталася, і будувати далі її стало просто нікуди.

Чиновники звернули увагу на процвітаючу компанію Мавроді. У ході фінансової перевірки з’ясувалося, що акціонерне товариство приховало від держави виручку розміром в 24,5 мільярда рублів. За законом, всю цю суму акціонерне товариство зобов’язане було виплатити бюджету. Плюс до цього 100 відсотків штрафу. Разом компанія повинна була втратити 49,1 мільярда рублів. Мавроді спробував уникнути цієї виплати і шістнадцять днів не залишав власної квартири. Також він розпорядився закрити всі приймальні пункти «МММ».

Але арешт все ж таки відбувся. Це відбулося в серпні 1994 року. Мавроді було пред’явлено звинувачення в приховуванні податків від доходів очолюваної ним фірми «Інвест-Консалтинг». Але сам Сергій Пантелійович пояснював причину краху компанії інакше. В інтерв’ю газеті «Совершенно секретно» влітку 1998 року він сказав: «Концентрація грошової маси в одних руках взагалі не вигідна державі…» Після цих подій В’ячеслав Мавроді серйозно посварився зі своїм старшим братом Сергієм і в 1996 році створив свою піраміду. Вона називалася «Система взаємних добровільних пожертвувань МММ-96». Потім була перейменована в МММ-97, а потім просто в ВДП.

У жовтні 1994 року Сергій Мавроді був звільнений у зв’язку зі зміною запобіжного заходу. А через деякий час він зареєструвався кандидатом у депутати Державної Думи по 109-му Митищинському округу. 30 жовтня 1994 року, отримавши 29% голосів виборців, він був обраний депутатом Державної Думи. Але його повноваження були достроково припинені за пропозицією Мандатної комісії Державної Думи 6 жовтня 1995 року. За пропозицію комісії проголосували 303 депутати, і лише один утримався.

Позбувшись «депутатської недоторканності», Мавроді спробував сховатися. Причому він переховувався не тільки від правоохоронних органів, а й від обдурених вкладників, багато з яких втратили в афері з «МММ» цілі станки. Але, навіть перебуваючи «в бігах», Сергій Пантелійович не бідував. А його родичі продовжували оббирати вкладників, щоправда, робили вони це вже за допомогою Інтернету.

31 січня 2002 року Сергій Мавроді був затриманий в московській квартирі на набережній Фрунзе. 5 жовтня 2004 в Хамовничеському суді Москви над ним розпочався суд. Правда, судити Мавроді почали не за фінансові махінації, а за використання підробленого паспорта.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :