Уорбек Перкін

Свого часу ця людина мала сміливість претендувати на престол Англії, видаючи себе за вбитого сина короля Едуарда IV.

Боротьба за владу

Боротьба за трон і влада нерідко супроводжується кровопролиттям. Англія не стала винятком. Після смерті короля Едуарда IV двох його неповнолітніх синів (Едуарда і Річарда) за наказом Річарда Глостерська помістили в Тауер, де через деякий час вони були вбиті. Себе ж Річард Глостерський оголосив королем Англії Річардом III. Але англійці відмовилися прийняти нового правителя. В 1485 році Річард III був зміщений, а його місце зайняв граф Ричмонд під ім’ям Генріха VII.

«Син Едуарда живий!»

Ідея з помилковим королем належала сестрі Едуарда IV Маргариті Бургундській. Вона не могла змиритися з тим, що у влади виявилася династія Тюдорів. Маргарита почала поширювати чутки про те, що царевич Річард не був задушений в Тауері. Після вбивства старшого хлопчика, згідно з чутками, кати покаялися і таємно випустили його брата, якому тоді було десять років, на свободу. Тим часом таємні агенти Маргарити підшукали красивого і стрункого юнака, який повинен був постати перед усіма у якості Річарда, герцога Йоркського.

Перкін Уорбек

«Цей юнак народився у місті Турне і називався Пітер Уорбек. Він син хрещеного єврея, чиїм хрещеним у купелі був сам король Едуард», – це все, про що донесли нам збережені документи про цього хлопчика. Наскільки вони є правдою, ми, напевно, вже не зможемо дізнатися. Точно лише одне, що Перкін був дивно схожий на вбитого спадкоємця.

Але не тільки зовнішність і вік робили Уорбека претендентом на місце сина Едуарда. Витончені манери, прагнення до багатства, влади і до того ж неабиякий розум ─ все це було важливим чинником для вдалого здійснення авантюри. До того ж Уорбек знав короля Едуарда IV і, цілком імовірно, спостерігав деякі сцени придворного життя. Це також могло стати в нагоді при виконанні ролі його сина.

Юнака агент Маргарити Бургундської розшукав в Антверпені. І вже скоро почалася підготовка псевдоспадкоємця до сходження на престол. Сестра короля навчила Перкіна витонченим манерам, розповіла докладно про Річарда, якого йому належало грати, описала короля і королеву (його уявних батьків), його брата і сестер, і безліч інших людей, які склали в дитинстві його найближче оточення, а також ті події, які відбулися після смерті короля.

Король і самозванець

Потім Уорбек відправився в місто Корк, де зайнявся вербуванням своїх прихильників. А через якийсь час, він відправився під ім’ям герцога Йоркського в Париж, де і був радо прийнятий королем.

У лічені дні до Англії долетіла звістка про те, що герцог Йоркський живий. Говорили, що спочатку Річарда поселили в Ірландії, потім у Франції, а після він жив у Фландрії, де йому надали всілякі почесті. В Англії ж у цей час назрівав заколот. Генріха VII звинувачували в тому, що він оббирає народ і принижує знать.

Генріх VII розумів, що новоявлений претендент на престол не може бути справжнім сином Едуарда. І він вирішив викрити самозванця, який представляв для нього серйозну небезпеку. Для здійснення цієї мети необхідно було знайти свідків, які могли підтвердити, що герцог Йоркський був дійсно вбитий.

Такими свідками могли стати тільки сер Джеймс Тіррел (людина, найнята королем Річардом), Джон Дайтона і Майлз Форрест (кати) та священик Тауера, який поховав убитих. У живих, із цих людей залишилися тільки сер Джеймс Тіррел і Джон Дайтона. За наказом короля вони були доставлені в Тауер, де і розповіли докладно в ході допиту про смерть братів. Виявилося, що принців задушили уві сні, а їх тіла закопали під сходами. На наступну ніч король наказав священику Тауера викопати тіла й поховати їх в іншому місці. Але незабаром після цього священик несподівано помер, а нове місце поховання залишилося невідомим.

Тоді король спробував з’ясувати походження самозванця. Для цього він відправив у різні країни своїх агентів.

З часом король був уже добре обізнаний про кожного учасника змови в Англії. Потім Генріх VII розповсюдив по всьому королівству відомості, які викривали авантюриста Перкіна.

Злякавшись, Уорбек направляється до берегів Кента. Розраховуючи перш за все на прихильність простих людей у будинку Йорків, Перкін випустив прокламацію, в якій щедро обіцяв народу всілякі блага, критикував дії короля і уряду. Себе ж Перкін почав величати Річардом IV, королем Англії. Однак військо, зібране Перкіним, складалося в основному із збанкрутілих гуляк, злодіїв і грабіжників. Дізнавшись про те, що за «принцом» стоять не знатні англійці, а чужинці, готові в будь-який момент обікрасти населення, жителі Кента стали на бік діючого короля.

Втративши підтримку простих людей, Перкін відплив до Ірландії, щоб шукати допомоги у Якова, молодого короля Шотландії. Туди він приїхав в оточенні великої свити і був з почестями зустрінутий королем. Незабаром король шотландців з великим військом і в супроводі Уорбека вступив в Нортамберленд. Проте заклик Перкіна підтримати його не отримав відгуку в народі. Тоді король Шотландії напав на графство Нортамберленд, яке в результаті було спустошено і зруйновано.

Незабаром королі Шотландії і Англії почали вести переговори про мир. Але головною перешкодою його укладення стала вимога Генріха VII видати йому Перкіна. Король Шотландії виконати вимогу відмовився, але і протегувати йому перестав. Разом зі своїми нечисленними прихильниками авантюрист переправився до Ірландії. Звідти разом з армією з 80 воїнів він попрямував в Корнуолла. Пізніше до нього приєдналося близько трьох тисяч розбійників і простолюдинів.

17 вересня повстанці взяли в облогу Ексетер, а 21 вересня Перкін зняв облогу і рушив у Тонтон. Але там він був розгромлений і в супроводі трьох десятків вершників втік до Бьюлі. Дізнавшись про втечу Перкіна, Генріх VII вислав п’ятсот вершників, щоб перехопити його. Незабаром Уорбек був полонений і доставлений до двору.

У суботу 9 червня 1498 року, обдуривши варту, авантюрист втік і попрямував до берега моря. Але скоро він зрозумів, що втікти від погоні не вдасться, і повернув назад. З’явившись з повинною до короля, Уорбек просив лише про збереження життя. Але король не зглянувся над самозванцем, і 16 червня 1499 року, закутий у кайдани на ешафоті, спорудженому у дворі Вестмінстерського палацу, Уорбек був страчений.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :