Валентина Іванівна Соловйова

Сумно відома фірма «Властелина» – ще один з численних прикладів разючої довірливості і наївності російських громадян. Її засновник працювала за типовою схемою. Вона пропонувала вкладникам купувати за дивно низькими цінами автомобілі та квартири. Вже ближче до кінця фірми, вона надавала в основному депозитні вклади, тобто просто збирала гроші, обіцяючи виплатити величезні відсотки.

«Багате» минуле

Ім’я засновника цієї фірми – Валентина Соловйова. Вона кинула школу, не закінчивши і дев’ятого класу. Познайомившись з молодою людиною на прізвище Шанін, вона виїхала до підмосковну Івантєєвку. Там Валентина працювала касиркою в маленькій перукарні. Незабаром стала матір’ю двох дітей. А близько до своїх сорока років вона знайшла собі іншого чоловіка і змінила прізвище на Соловйову.

Але істина про минуле Соловйової стала відома тільки після скандального викриття. До цього аферистка розповідала про себе різноманітні легенди. Наприклад, Валентина Іванівна стверджувала, що з’явилася на світ у кочовому таборі в результаті трагічної любові між фатальною красунею-циганкою і благородним офіцером. Пізніше, коли почалося слідство у справі про зниклі мільярди «Властелини», слідчі знайшли в глухому селі Калузької області жінку, яка виростила Валентину. Ця жінка виявилася рідною матір’ю аферистки. Соловйова, незважаючи на зароблені мільярди, не дала матусі ні копійки, і тій з великим трудом доводилося добувати собі гроші на прожиток торгівлею на ринку.

Валентина Соловйова вже в ролі мільярдерки часто розповідала своїм гостям про навчальні заклади, які вона так і не закінчила. У цей список входили всілякі навчальні заклади, починаючи зі студії при театрі циганському «Ромен» і закінчуючи курсами при Прокуратурі РРФСР і школою американського бізнесу. До речі, схильність до подібного роду фантазій змусила медекспертизу визнати Валентину Іванівну «психопатичною особистістю з завищеною самооцінкою».

«Властелина»

У 1991 році Валентина відкрила сімейну фірму ІПП «Дозатор» в Люберцях. Через кілька місяців Соловйова взяла в компанію ще кілька співробітників і створила ІПП «Властелина». Так сталося народження знаменитої фінансової піраміди.

Співробітникам свій компанії Валентина Іванівна запропонувала здати їй по три мільйони дев’ятсот тисяч рублів з тим, щоб через тиждень отримати «Москвич», який у той час коштував вісім. І вона дійсно виконала це обіцянки. Слава про щасливчиків, а потім і про саму Соловйову розлетілася по всій Росії. Реклама подіяла, і потекли до Соловйової грошики численних нових вкладників. Але для них терміни отримання машин були вже іншими – спочатку місяць, потім три, а потім і півроку. Шахрайка спокійно забирала гроші, обіцяючи повернути їх разом з казковими відсотками. Тим же, хто не поспішав забирати свої вклади через обумовлений час, Соловйова пропонувала до того ж придбати машини і квартири в Москві і Підмосков’ї за ціною майже в два рази дешевше, ніж у самому скромному автосалоні.

Але при цьому сума мінімального внеску в таке вигідне підприємство повинна була скласти не менше 50 мільйонів рублів. Робота піраміди «Властелина» була налагоджена відмінно: гроші текли рікою і не тільки з міст Росії, але і з України, Білорусії і Казахстану. Але в неї було відмінність від інших подібних шахрайських фірм. Тут ставка була зроблена в першу чергу на колективних вкладників. Розрахунок виявився вірним. Кількість клієнтів «Властелини» росла з вражаючою швидкістю.

На початку 90-х ніхто не міг уявити, що проста касирка подільської перукарні Валентина Соловйова коли-небудь стане найбагатшою жінкою країни. Люди несли «Властелині» все до копійки. Причому серед них багато знаменитостей: Алла Пугачова, Надія Бабкіна, а також впливові чиновники і великі бандити. Схема роботи «Властелини» була типова: власники отримували гроші з нових вкладників, частина зібраної суми залишали собі, решта йшла на виплати тим, хто здав раніше. Ця схема повторювалася щодня.

Крах піраміди

Але восени 1994 року налагоджений механізм піраміди похитнувся. Виплати почали відбуватися з перебоями. Вкладникам пояснювали, що у зв’язку з тимчасовими труднощами в даний момент грошей немає, але вони обов’язково будуть потім. Люди чекали, тому що іншого виходу у них не було. На початку жовтня 1994 податкова інспекція, що давно спостерігала за Соловйовою, почала власне розслідування. З’ясувалося, що фірма, в обігу якій знаходилися мільярди, практично не мала ні серйозної бухгалтерії, ні точного реєстру всіх своїх вкладників. У цьому просто не було необхідності, тому що Соловйова знала, що незабаром піраміда завалиться.

07 жовтня 1994 року прокуратура Подільського порушила кримінальну справу за обвинуваченням фірми «Володаря» у шахрайстві. Її власниця спробувала втекти. Заарештували її лише 7 липня 1995 року. Виявилося, що було обдурено в період роботи фірми більше двадцяти шести тисяч вкладників. Всього Соловйова вкрала у них 543 млрд. рублів (або за тим курсом 120 мільйонів доларів). Але до цих пір залишається невідомим, куди поділися всі мільярди. Майно самої Соловйової було оцінено в 18 мільйонів рублів, плюс ще невелика двокімнатна квартира на Рязанському проспекті в Москві, оформлена на її чоловіка. Ще одна двокімнатна квартира значилася за її дочкою. Місцезнаходження решти грошей, мабуть, залишиться таємницею.

Судовий процес над «Властелиною» розпочався 30 березня 1996 року. Слідство і суд тривали п’ять років. У 1999-му Валентину Іванівну Соловйову за шахрайство в особливо великих розмірах засудили на сім років позбавлення волі з конфіскацією майна. Свою провину Валентина не визнала… Валентина Іванівна Соловйова покину в’язницю трохи пізніше ніж через рік. 17 жовтня 2000 її звільнили достроково за «зразкову поведінку». Приводом для дострокового звільнення Валентини Соловйової стало, в тому числі, клопотання профспілки підприємців Московського регіону.

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :