Жанна де Ламот

Графиня Жанна де Ламот за допомогою організованої нею хитромудрої інтриги, в якій опинилися замішані королева Франції Марія-Антуанетта, кардинал пан де Роган і навіть знаменитий маг Каліостро, змогла викрасти намисто вартістю в 1 мільйон 600 тисяч ліврів.

Marie Antoinette by Elisabeth Vigee-Lebrun

Юна Жанна

Жанна де Сен-Ремі народилася в невеликому містечку Бар-сюр-Об у 1756 році. Вона мала гарну зовнішність, розумна, і до того ж у її жилах текла кров Генріха II Валуа. Не дивно, що Жанна постійно прагнула до багатства. Однак довгий час її мрії зовсім не хотіли здійснюватися. Спочатку розорилася сім’я Жанни, потім помер батько – єдиний годувальник. За наполяганням матері дівчині довелося з ім’ям Валуа на вустах просити милостиню на вулицях Парижа. Але, нарешті, їй пощастило. Маркіза де Буленвільє несподівано повірила в знатність дівчинки і допомогла їй влаштуватися в пансіон для шляхетних дівчат.

Але з пансіону Жанні довелося бігти, щоб врятуватися від домагань похилого чоловіка маркізи. Незабаром дівчина познайомилася з 26-річним Ніколя, який називав себе графом де Ламотт (правда, ніяких підстав для цього титулу, крім пристрасного бажання бути дворянином, у нього не було). Незабаром вони одружилися.

У Версалі молодятам вдалося отримати для Жанни, як стражденній представниці знатного роду, невеликий пансіон. Але цих грошей було недостатньо, щоб забезпечити їй Валуа гідне такого прізвища існування. І подружжя почало шукати інші способи здобутку грошей. Щасливий випадок звів подружжя де Ламотт з кардиналом де Роганом, який славився своєю любов’ю до прекрасної статі і нечуваним марнотратством.

Намисто

Якось Жанна довідалася про існування «королівського намиста», яке було зроблене з 629-ти чудових каменів, вартістю в мільйон і шістсот тисяч ліврів. Виготовили його ювеліри Бомер і Боссанж спеціально для фаворитки Людовіка XV, мадам Дюбарі. Але смерть короля від віспи перешкодила Дюбарі стати власницею намиста. Тепер же ювеліри безуспішно намагалися продати таку дорогу прикрасу.

На одній із зустрічей з кардиналом Жанна побіжно згадала, що королева Марія-Антуанетта шалено мріє стати власницею цього намиста, однак боїться, що король буде проти такої покупки. Графиня де Ламотт навіть зуміла організувати таємне побачення кардинала і «її величності» (у ролі королеви виступила модистка Ніколь Леге, схожа на Марію-Антуанетту). Монсеньйор не залишалося іншого вибору, окрім як підкорятися волі королеви і організовувати покупку дорогоцінного намиста.

Для пред’явлення ювелірам були складені підроблені розписки. Вони, як не дивно, не викликали жодних підозр, хоча на кожній з них стояв підпис: Марія-Антуанетта Французька – титул, якого королева ніколи не носила. Намисто Жанна забирала власноруч. Що з ним стало потім, невідомо. Швидше за все, воно було розібрано на окремі частини і продано. А Жанна в результаті все ж таки отримала довгоочікуваний багатство. Правда користуватися ним вона змогла недовго.

Пани Бомер і Боссанж, не отримавши грошей, які їм були належні за намисто, звернулися за ними до самої королеви. Але та, як виявилося, ні про які діамантах не чула, але зажадала у короля розібратися в цій дивній історії, що кидає тінь на її честь і гідність. Граф де Ламотт зрозумів, що наближається небезпека, і вчасно втік до Англії, залишивши дружину напризволяще. Інші ж учасники афери потрапили у Бастилію: Жанна, де Роган і навіть граф Каліостро, що попався під гарячу руку. І почалися довгі місяці судового розгляду.

Таємнича графиня

У 1786 році на помості в центрі Парижа Жанні де Ламотт розпеченим залізом випекли на плечі ганебне клеймо – лілію. Потім затавровану гоноровиту злочинницю помістили у Бастилію, а дорогоцінне намисто безслідно зникло. Через рік Жанна де Ламотт зуміла втекти з Бастілії в Англію, де у готелі, за версією офіційних джерел, покінчила життя самогубством, викинувшись з вікна своєї кімнати.

Через кілька десятків років з моменту офіційної смерті авантюристки в Росії з’явилася таємнича незнайомка, яка називала себе графинею Гаше. Графиня спочатку трохи пожила в Петербурзі, потім переїхала до Криму і оселилася у Кореїзі, у маєтку Ганни Голіциної.

Жила вона, не привертаючи уваги. Але відразу ж після її смерті, до Криму примчав представлений начальник штабу Його Величності барона І. І. Дибича. За величним повелінням належало вилучити з речей покійної графині темно-синю скриньку, в якій могло зберігатися знамените намисто. Скринька  була знайдена, але всередині нічого не виявилося.

Служниця стверджувала, що перед кончиною графиня нібито марила діамантами і розглядала коштовності. Також графиня розпорядилася не обмивати її і поховати, не роздягаючи, в тому одязі, який був на ній одягнений. Але це прохання слуги не виконали, а при обмивання виявили слід клейма у вигляді лілії…

Енциклопедія шахрайств та лохотронів – history.lohotron.in.ua

Ще з Енциклопедії:

Залишити відповідь

Ви маєте змогу за кілька секунд швидко ввійти за допомогою: :